Mucozitati fff vascoase ...in gat!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Si noi am avut timpanul inflamat de la muci anul trecut.Ioana Nasturica( este superbbbaaa) mai bea lapte din biberon?
Hai sa iti spun ce imi recomanda mie pediatra pt Matei cand treceam exact pri ce treceti voi: muci vascosi in gat si timpan inflamat.
Trebuie sa iti spun ca este vorba despre Ana CUlcer , sa nu crezi ca am luat-o pe campii.
Imi dadea siropele de tuse :Grintus dimineata si Prospan seara si imi spunea ca tot timpul sa mestece guma sau sa suga bombonele( cat timp este bolnav) si bineanteles lichide multe si caldute.Mestecatul stimuleaza trompa lui Eustache sa functioneze normal si dreneaza lichidul care stationeaza acolo si astfel scapati de otita.
Iar suptul genereaza saliva continuu si ajuta la ruperea mucilor din gat .

Te-am intrebat daca mai bea lapte din biberon pentru ca eu am observat la Matei ca in momentul in care am trecut la canita nu am mai avut niciodata timpanul inflamat de la muci si slava domnului am avut muci iarna asta ...........

Sanatate multa

mamica lui Mateut 11.09.2003

Te rog sa scoti de la semnatura link-uri comerciale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Elisa e asa, cu secretii in gat, de un an cred. Mai multe sau mai putine, in fiecare dimineata tuseste de cateva ori pana se curata. Uneori cand doarme parca sforaie, se aud secretiile si asta cand nu e racita (zicem noi). Daca ma uit in gat le vad cateodata. Am intrebat pediatra (cea mai buna din oras, care nu scrie antibiotic la orice muc) si a zis ca de la secretiile pe care la inghite. Dar de unde secretiile? Am intrebat daca poate fi pe fond alergic si mi-a zis "sa nu merg asa departe cu filozofia" si sa nu ma astept sa fie perfect sanatoasa cat merge la gradi. Dar problema nu dispare oricat as tine-o acasa. La ultima raceala a facut febra vineri, sambata subfebrilitate, duminica a disparut febra, luni parea bine, marti, miercuri si joi a tusit de numa. De data asta nu am mers la medic (aveam de gand sa merg luni) si nici sirop de tuse nu a luat, paxeladin i-am dat de 2 ori.
A luat tot feluri de siropuri, degeaba.


mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Tyaa, din cate stiu eu secretiile pe fond alergic se fac in bronsii, nu in gat. Dar nu e normal sa tuseasca de atata vreme.

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Nona_denis, nu stiu ce sa fac. Medicii nu imi sunt de ajutor, poate daca ajung la un pediatru bun, dar unde?! LA medicul de acum mergem de 3 ani. O cunoaste cat de cat....Daca insist cu intrebarile nu face decat sa ne scrie antibiotic. In schimb eu as vrea un medic care sa asculte ce am de zis, sa facem analize si ce mai trebuie. Dar nu se gasesc pe la noi. Sunt unii care preiau problele pt analize si de duc la laborator la Tg Mures, asta se poate dar mai trebuie si inca un medic care sa citeasca analizele, sa prescrie tratamentul corect sa consulte copilul.
Doamne ajuta!

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Cateodata lumea spune despre doctor ca e bun daca le da concediu medical, retete gratuite/compensate cand nu ar fii cazul. Daca tu simti ca nu e potrivita pentru voi, schimb-o. Mai cere parerea altui pediatru de la tine, nu te grabi sa fugi in alt oras. Eu am schimbat medicul dupa 4 ani. Singurul lucru pe care il regret este ca nu l-am schimbat mai repede.

Claudia_a nu ne-ai spus ce ati mai facut.

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Nona_denis, am fost pe rand cam la toti de pe aici, cam invarsta toti, dintre ei, cea mai potrivita e actuala doctorita. Macar nu da antibiotic in nestire, e cheama la control de multe ori cand e racita, o asculta pe toate partile. Ce nu imi place am zis deja. E mereu plin la usa ei, se grabeste, nu vede o problema faptul ca nu ii dispar secretiile Elisei.
Crede-ma ca nu am cu ce alt pediatru sa o schimb. Nu ne e medic de familie, ne primeste mereu fara trimitere. Medicul la care e inscrisa fata se sperie din orice si da trimitere mai departe.
Multumesc pt atentie:).

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Am revenit... aseara am mers la control la ORL... otita e in curs de vindecare! In sa a pomenit destul de clar ca nu ar strica o operatie de polipi... mi-e asa o frica!
De doua zile ii dau Sinupret si parca au inceput sa se mai inmoaie secretiile si ies pe nas... sunt de un galben uratttt si multee; de tusit mai tuseste dimineata si seara, tusea este plina de secretii, pe care incercam sa le tragem si cu aspiratorul nazal... antibiotic nu vreau sa ii dau; sa vedem ce facem cu secretiile, macar acum e o schimbare ca au inceput sa iasa afara.
Dintre toate mi-e frica de polipii astia.. adica de operatie! Cum este? ati facut copiilor vostri??
Mirela-Alina Ioana mea are 4 ani si 3 luni, cum sa mai bea din biberon...nici vorba! Culmea ca fii-mea e inebunita dupa guma (desi eu nu sunt de acord cu asta), asa ca vreau nu vreau o sa incerc sa primeasca zilele astea guma multa!Merci

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by claudia_a

Am revenit... aseara am mers la control la ORL... otita e in curs de vindecare! In sa a pomenit destul de clar ca nu ar strica o operatie de polipi... mi-e asa o frica!
De doua zile ii dau Sinupret si parca au inceput sa se mai inmoaie secretiile si ies pe nas... sunt de un galben uratttt si multee; de tusit mai tuseste dimineata si seara, tusea este plina de secretii, pe care incercam sa le tragem si cu aspiratorul nazal... antibiotic nu vreau sa ii dau; sa vedem ce facem cu secretiile, macar acum e o schimbare ca au inceput sa iasa afara.
Dintre toate mi-e frica de polipii astia.. adica de operatie! Cum este? ati facut copiilor vostri??
Mirela-Alina Ioana mea are 4 ani si 3 luni, cum sa mai bea din biberon...nici vorba! Culmea ca fii-mea e inebunita dupa guma (desi eu nu sunt de acord cu asta), asa ca vreau nu vreau o sa incerc sa primeasca zilele astea guma multa!Merci

Mami si Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.




In primul meu mesaj te-am intrebat daca te-ai gandit la polipi, pt ca noi la fel am avut.

Claudia, nu te teme de operatie, fii-mea a facut-o de 2 ori intr-un an deoarece prima operatie a fost facuta degeaba....adica nu i-a eliminat polipii. A doua am fost la clinica la Cluj si rezultatul a fost mirific. De atunci s-a redus simtitor frecventa racelilor de toate tipurile (inclusiv laringita cu care noi aveam mari pb) precum si intensitatea lor, astef ca nu mai e ra nevoie de antibiotic.

Intre 2 si 5 ani am bagat la greu in fetita antibiotic pt ca asa-mi dadea dr. Avea forme grave de laringita, raceli dese, chiar lunare, mucii grosi, tineau cu lunile, uneori chiar verzui, a ajuns sa sforaie, sa se innece cu mucii aia.

N-ai de ce sa te temi de operatie, o sa vezi ce bine o sa fie dupa. Crede-ma. Iar operatiile le-a facut fara anestezie generala. E vorba de nici 5 minute. In aceeasi zi puteti pleca acasa. In 2 saptamani nu-ti recunosti copilul.

Sanatate si fii tare. O sa fie f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Nu ai de ce sa te temi. Nepotelul meu a facut-o ( tot cu anestezie locala) si totul a fost OK. Intradevar dureza f putin si dupa cateva ore esti acasa. Lichide multe si odihna multa.
Eu te incurajez pe tine, dar si eu trebuie sa imi fac curaj, pt ca si noua ne-a fost recomandata. Iar ultimul medic ce ne-a recomandat, are un baietel care la fel a fost operat de polipi.





Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

claudia, la fii-mea i-am scos polipii la doi ani si jumatate, nu s-a mai putut altfel, tot antibiotice pt otite, amigdalite, laringita. si de cind am scapat de polipi n-am mai avut treaba cu urechile, doar raceli usoare(a mai luat antibiotic de vreo trei ori in doi ani, dar pt bronsite). operatia a fost f usoara, cu anestezie generala, a durat 30 minute, cu tot cu adormire si trezire. am stat la spital de dimineata de la 8.30 pina la 13, pina s-a linistit. ajungind acasa a cerut deja mincare, si nu orice, ci coaja de piine proaspata(a si mincat-o).
multa sanatate!

Mergi la inceput