Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Luna, Lia, ddanagh sanatate copilasilor Gabrielabv www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Lia te cred, e tare greu sa iti vezi copilul bolnav. Eu mult timp nu m-am simtit in stare sa am copii tocmai pentru ca imi era tema de boli si sa nu-i vad suferind. Dar DD mi-a dat doi copii sanatosi si dupa primul am avut curaj sa-l fac si pe al doilea, ca am vazut ca le-am transmis un material genetic bun.Daca as fi mai aproape as veni la tine cu compot, supica si alea alea, numai sa va faceti bine. Si mi-e un dor de locurile natale, ehehe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

As mai pune niste poze ca mi-am cumparat telefon cu camera, n-am avut bani pentru un aparat foto digital si pentru ca mi s-a stricat telefonul am gasit solutia de compromis. Numai ca nu am inca cablu de transmitere a datelor sau cum se cheama si as putea sa le transmit prin infrarosii.Stiu ca leptopul meu are infrarosu da nu stiu cum sa-l activez. Ma poate ajuta cineva,plisss!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

ziua buna si la multi ani pt. luna martie!!
noi, mai rarut (nu numa pt. ca e si mai dragut), ca am avut neste zile si neste nopti...albe toate, care m-au albit si pe mine. n-am reusit sa citesc foarte mult din urma (altfel, nu mai apucam sa si scriu), vad ca sunteti tot la oala - subiect care, pare-se, l-am cam starnit fara sa vreau; in fine, eu, desi la primul copil, consider ca e bine pt. copilul meu sa fie familiarizat din timp cu diverse, astfel ca folosim olita in scopul in care a fost creata (Olga are scaun regulat, face mult mai usor si mai mult daca sta in fund - astea sunt argumentele in ceea ce ne priveste), niciodata pe post de jucarie, desi canta, are desene, deci s-ar fi putut. de cate ori ii vine sa faca, incepe sa se concentreze si spune ca-ca-ca-ca (cam ca o cioara, asa ); oala este intotdeauna la indemana, dar daca ma ia vreodata prin suprindere, asta e, face in scutec (numai ca nu-si goleste matzu, ca sa zic asa). niciodata nu a facut kk afara, probabil ii este incomoda pozitia din carut, poate au fost doar coincidente pana acum, nu stiu. nu consider ca exista vreo trauma, nu o fac pt. a o dezvata de pampers de timpuriu, exclus. (tin minte ca atunci cand eram eu mica, 2-3 ani, plecam intotdeauna la drumurile lungi cu olita dupa noi; daca se putea parca, tata oprea si ma puneau pe oala, daca nu putea opri, ma punea pe olita pe bancheta din spate, ma tinea sor'mea sa nu vin gramada - am si poze).
in alta ordine de idei, fii'mea m-a zapacit de aproape 2 luni, doarme noaptea foarte prost, ziua la fel, sunt cu nervii prashtie. colac peste pupaza, de o sapt. are muci si tuseste, alt motiv sa nu poata dormi; in disperare de cauza, duminica am fost la budimex, unde mi-au prescris eurespal, vad ca e ceva mai binisor, cel putin poate dormi fara sa se inece tusind. azi mergem la dr de familie, ca n-am mai fost de 2 luni, sa vedem ce zice si el. in rest, ser fiziologic, pompita si colargol pt. nas.
Olga nu adoarme singura decat in pozitia asta. adica, isi trage singurica plapuma intre picioare, pune capu jos si-acolo ramane . dar asta nu se intampla in fiecare zi, caci as fi o fericita (dar se intampla de 2-3 ori/sapt). in rest, adoarme numa cu biberonu-n gura si numa cu mine-n pat.
altceva, dinti nu, de-a busilea nu, stat in picioare nu, mers nici atat. a cazut si ea din pat acu vreo 2 sapt, am zis ca mor de spaima, da ea e rezistenta si n-a patit nimic, io am plans mai mult decat ea, care, cand s-a vazut la mine-n brate, a tacut subit. vorbeste intruna, mai mult pe limba ei, evident, zice mama, tata, pa (pt. la revedere, cu tot cu gest, chit ca nu pleaca nimeni ), aplauda pt. bravo, incepe sa sara (stand in fund, bine-nteles) atunci cand dau drumul la muzica, deci se poate spune ca deja danseaza. este disperata sa stea afara cat mai mult, sta in fund, dreapta si cu ochii girofar; daca ma opresc, e jale. cand e vreme buna, iesim in parcuri (carol si tineretului) si stam cu orele (minim 3, maxim 6), cu mancarica si lapte dupa noi, numa ca n-o si schimb de pampers p-acolo. asa ca io am deja conditie fizica, nu pot sa ma asez p-o banca decat daca am norocul sa adoarma.
si cam atat!

Tizo, io nu contenesc sa ma minunez de Smaranda, ca si de toti bebelusii umblareti.
Carla, smotoceala placuta in continuare! (ma bucur ca fu cu folos).
Gabrielabv,

multa, multa sanatate puilor bolnaviori, dar, mai ales, puiului de Catralu!



mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Olgutzza, olga ta e fenomenala in poza aia! Cat de dulce doarme ea!! Ador obiceiurile de dormit ale copilashilor! Fie cu carpitza pe ochisori, fie cu paturica intre picioruse sau alte metode!

Laur a inceput sa mearga de-a bushilea fff repede, face cateva secunde de la un capat la altul al patului, se ridica singur in piciorushe si adora sa stea asa. In tzarc la el se tine cu manutzele de pat si merge de-a latul pana oboseshte
Azi dimineata l-am gasit bazaind prins intre patuitul lui si patul cel mare in care dormim. E o perna mare intre ele si el acolo statea. Ufffff!! Asta presupun ca a fost doar preludiul; pana acum am scapat, dar simt ca ne pashte si pe noi un bungee jumping zilele astea. Of, sper sa nu!

Alina/anya, ce dulce povestesti tu despre relatia cu arina! Azi dimineatza am realizat si eu ca atunci cand e la san il simt numai al meu si ma simt atat de legata de el! Invers nu-mi dau seama inca. Nu pare foarte atasat de tzatzi, cred ca o considera doar un mijloc de potolire a foamei si a durerilor de dintzishori si eventual obiect de joaca si de mushkat...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Violeta, Ioana transmite-ti felicitari mergatorilor . Is tare dulci cum prind viteza cand vor sa ajunga undeva. Eu..noroc cu gimnastica mea de 2 ori pe sapt, ca-mi mai intind spatele si-s proaspata de stat cocosat sa mearga baiatul pe afara.

Apropo de afara, a venit caldura si iar "sfaturi" peste sfarturi pe strada...imbraca-l mai gros, pune-i caciula, la 18 grade si eu intr-o bluzita...sa scot copilul in cojoc cu trei pulovere pe el si caciula de blana!

Sper sa nu pocnesc odata vreo bienvoitoare de asta ..ca ma cam lasa nervii de atat nesomn!

Edit: sanatate tuturor strumfilor! si forta mamicilor lor sa treaca peste episod


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

si inca o chestie, fetelor sa nu ramaneti cu ideea ca i-am facut pe copii nostrii retardati.Eu am facut referire la noile descoperiri care spun ca s-ar dezvolta mai incet decat noi, atata tot

Medeea a inceput si ea sa ridice funduletul cand e pe burta dar merge inapoi sau mai bine zis se impinge. Se trezeste de multe ori noaptea dar adoarme la loc repede. Ii place sa ma vada cu ochelari de vedere, imi zambeste si rade la mine cu gura pana la urechi. Nu prea se omoara cu mancaricile, doar la 30,40 de ml am ramas si de la avocado a vomitat rau de tot. Cam asta imi aduc acum aminte. Va pup si va doresc o zi tare buna ca e asa frumos la noi afara, dar am inteles ca iar vine vajul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Tizo, m-am tot gindit la tine; ce simpatica e Olguta. M-am tinut eu sa nu-i spun sotului de concertul cu Manowar, dar pina la urma a aflat si singur si vrea sa se duca.
Simo, multumim, asemenea.

Pe mine ma tot siciie bona sa-i cumpar Smarandei incaltaminte de mers pe afara, cred ca vrea sa se laude la celelalte bone ca merge Sma.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

quote:
Originally posted by liadorian
Mie in general nu-mi plac medicamentele, le iau numai daca ma tin doi, altii doi imi fac ochi dulci, altii doi imi maseaza talpile si altii doi imi promit luna de pe cer. Scuze, delirez, oi fi avand febra.

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Eventual cate doi negri musculosi.

Multumim fetelor pentru urarile de insanatosire, sper sa se prinda de noi.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Originally posted by liadorian

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Lia vroiam sa va doresc sanatate multa si sa va faceti repede bine ca tare e rau sa fii bolnav. Una e deosebita si in modul de a bolii,draga de ea.



Multumim!
(Primim orice fel de compot si fructe... hmm... as papa niste ananas proaspat. Se ofera cineva sa-mi aduca?)

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra




Dau eu o fuga. Sau sun rudele din SV sa treaca pe la tine cu un buchet de ananas

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput