Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Hai sa va mai scriu niste retete ca ma simt honorata de atentia acordata:

Diseara Adelise va manca macaroni cheese care se face asa:
225g macaroni (sau orice fel de paste)
300 ml lapte
1 lingura de unt fara sare
175g branza rasa (aici branza se spune la cascaval)
1 lingura de faina

Se face sos de branza prin topirea untului intr-o oala si se adauga faina se fierbe un minut se adauga gradat laptele si se amesteca continuu. Se fierbe la foc mic pt app 2 min. Se adauga apoi cascavalul. Se fierb pastele pana se inmoaie si se amesteca cu compozitia de mai sus. Apoi se pune intr-un vas se rade cascaval pe deasupra si se baga la cuptor pana se topeste cascavalul de deasupra. Se aduce la textura necesara prin blender sau se paseaza cu furculita.

Alta reteta:

piept de pui , cartof dulce, morcov, lapte, unt nesarat

se topeste untul intr-o cratita si se adauga puiul se tine pt 3-4 min pana isi schimba culoarea. Se adauga vegetalele si se acopera cu apa. Se fierb la foc mic 20 min. Se scurg apoi si se fac piure toate amestecate cu lapte la consistenta dorita.

Si o reteta care ii place mult lui Adelise:

50g orez
300 ml lapte 75g ardei rosu
75g dovlecel
50g telina (eu nu am folosit telina pana acum)

Se fierbe laptele se adauga orezul si se mai fierbe pt 5 min se taie ardeiul in bucatele mici, la fel si dovlecelul si telina. Se adauga orezului in lapte si se mai fierbe pana e orezul moale. Apoi se baga in blender si se pune laptele pt a aduce la consistenta dorita.

Retetele sunt luate din cartea data de la clinica si sunt aprobate de NHS (national health service- sistemul de sanatate in UK).

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by valen

quote:
Originally posted by Luna1



Valen te invit la masa data viitoare cand o fac pt Adelise. Cum preferi, la blender, pasata la furculita?

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)







tinand cont ca nu mi-au crescut toti dintii (v-am mai spus ca am facut o radiografie si am o masea lipsa ) cred ca ar merge la blender, sa nu ma inec, doamne fereste.




www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



Pai sa-ti dam si tie sa bagi un morcov la gingie poate stimuleaza cresterea dintelui.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Inca ceva: retetele le-am pus pentru cine doreste sa le foloseasca stiu ca anumite ingrediente nu sunt inca permise in Romania asa ca nu vreau sa intru in polologia glutenului,cascavalului etc. Le-am pus pt ca eu urmez ceea ce mi se spune aici (eram mult prea confuza sa urmez sistemul englez, romanesc, canadian, francez, belgian, german, etc) si asta mananca Adelise la varsta asta. Nu consider ca e mai bine ci doar ca cine doreste le poate folosi.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna seara

Fetele care dati la bb fructe cu cereale, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum faceti. In fructe puneti cerealele asa cum sunt ele in punga, sau preparati cerealele cu apa sau lapte si apoi amestecati cu fructele?
Chris nu vrea sa pape cereale, dar papa binisor fructe. Asi incerca sa-i dau fructe si cereale impreuna... Cerealele i-ar face bine, ca ar mai lua si el in greutate si sunt si imbogatite cu fier... Ca nici noi nu luam profilactic nimic.

Multumesc



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Prepar cerealele cum se prepara si apoi adaug fructul.

Va pup ma duc sa pregatesc dinner pt Adelise.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Prepar cerealele cum se prepara si apoi adaug fructul.

Va pup ma duc sa pregatesc dinner pt Adelise.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)





Da si noi la fel cereale cu lapte si apoi fructul dat prin razatoare cu tot cu sucul care il lasa, doar ca pun un pic mai multe cereale. Si ies foarte bune ! Nici nu mai ma gandesc sa cumpar din alea cu fruct deja in ele.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Luna, Diana, multumesc
Eu ma gandeam sa pun cereale direct din cutie in fructe.



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Ashera

Luna, Diana, multumesc
Eu ma gandeam sa pun cereale direct din cutie in fructe.



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u



Merge si-asa. Aseara i-a dat sotu sa manance ca am fost la gym si asa zice ca a inteles el de la mine, cereale cu fructe, fara lapte . Cica le-a molfait mai mult prin gura si le-a inghitit pana la urma, dar lui ii plac cerealele.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Declar 51Kg...nu asta-i partea buna, ci ca incep sa ma re-modelez si sa pierd din burta aia urata.


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna seara si de la noi,

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre fetelor.
Ieri a incepust si Catarina sa mearga in 4 labe.
Daca o ajut sa se ridice in picioruse vrea sa o ia la fuga.
Anya vroiam sa iti spun de ieri ca ma impresionat legatura ta cu Arina si felul in care ai descris-o. Sunt atat de dulci strumfi nostri.
Luna iti admir forta si calmul de care dai dovada cu Adelicioasa.
Aylin pt Alma si pt tine.
Bun venit noilor mamici.

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput