Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Fetelor dragi,
va multumesc si sa va pupupup mult
ca ma ajutati cu raspunsuri.

Imi face placere sa va citesc si sa-mi imaginez cat de frumos va cresteti puiutii dincolo de eforturi (Ciarli cu trezitul ei de 5X/noapte, :)
Pusii cu tustele :), Ginger cu baieteii :), Madalina, Andicu,
si toate celelalte fete..., sunteti o bucurie.
Stiti de cine imi e dor? De Medamaya cu tripletii,
Sa dea D-zeu sa-i reuseasca visul de-a avea bebelusi!

Eu ma lupt sa nu cad prada indoielilor, fricii si a depresiei
si pana acum am reusit in mare parte.

Printre altele, ca sa-mi ocup mintea am inceput sa invat (de la zero)
zilnic aprox 3-4 ore (cu CD-uri, carti) inca o limba straina.
In rest incerc sa gandesc cat mai putin
si sa le rezolv pe toate din aproape in aproape.
Mi-am facut toate cumparaturile pt bebe (exceptand pompita de san)
si aproape tot ce imi va trebui aprox in urmatoarele 2 luni 1/2 cand voi fi in stare din nou sa merg normal pe picioare.

Sa ne dea Dumnezeu sanatate la toate, asta e cel mai important de acum.
Paste Fericit fetelor care sarbatoresc azi!

Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Monica,
multumesc pt "in viata nu exista NU POT".
Sunt cuvinte care intaresc.
Mihuta,
sa dea DD sa nu avem nici una din noi probleme cu bebelusii
si nevoie de celule stem.
Va pup,
Diana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

DIANA, nici eu nu am recoltat celule stem. Nu m-au convins nici pe mine conditiile de pastrare si clauzele contractului.
Am nascut si eu cu rahie-epidurala. M-a durut coloana ceva timp dupa, ma mai doare din cand in cand locul intepaturii si acum.
PUSSI, La multi ani pt Tuste!
IOANA, esti a patra mamica pe care o stiu, care a nascut la Sp Municipal si BB-le are probleme la buricut! Mi se pare prea mare coincidenta ca sa nu ma gandesc ca ceva nu fac ei bine cand leaga buricutul.
ANDICU, pe BB Filip, l-am votat. Cum e cu decalotarea? Am intalnit dr-i si mamici, unii spun sa decalotez, altii nu! Eu il curat cu ser fiziologic si il decalotez un pic dupa baita. Cum o fi mai bine?!
MISHI, uite asa se intareste credinta in minuni! Sa fie intr-un ceas bun! sa ai sarcina usoara si BB sanatos!
DANIELA, nici BBle meu nu prea doarme ziua. N-am timp de nimic, stoarce toata energia din mine, numai tesutul adipos nu!
AUREL CRIS, e tare greu fara ajutor!Dar ne descurcam noi!
toate mamicile si viitoarele mamici

BB George-Ion 2 luni 1 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Cellu, mie dr mi-a zis sa nu-i fac nimic, dar pana acum 2 luni nu avea fimoza, ceea ce tind sa cred ca era mai bine sa fac ce faci tu acum cu bebe George! mie mi-au zis si mama si soacra sa-i fac asa, usor, la baita, si eu am zis ca NU, din moment ce dr a zis ca nu are nevoie..si uite acum! am inceput sa-i fac si eu usor la baita, dar mi-e asa frica..parca mi-e teama sa umblu acolo.. Si ne-a mai zis dr ca pana la 1 an n-o sa intervenim cu nimic, caci dupa 1 an se poate rezolva la chirurgie fara durere ( prbabil ca ii face vreo anestezie usoara, fiind destul de mare la 1 an).
Cu somnul, Putere si rabdare, ca si Filip era la fel cu somnul ziua, apoi a inceput sa-si formeze obiceiul, dormea cam la 2 ore cate 30-45 min-max 1 ora. Acum am ajuns la ore fixe : 1 data dimineata la 10- o ora 1/2, si inca o data dupa-amiaza la 3-3.30 ,inca o ora 1/2.



edit: si multumim mult pt vot!



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

la decalotare anestezia este locala cu silina. dupa este nasol ptr ca il ustura si nu urineaza. Stiu asta d ela nepotul meu. Eu lui Mihnea i-am facut eu de cand s-a nascut cate putin si la un an eram decalotati in totalitate. Am preferat s ao fac eu putin cate putin si fara durere decat sa ajungem la latele. Dupa ii dadeam cu neopreol.
mishi sarcian usoara vezi ca exista si minuni.
dianad iti spun cumana pe inima ca nu exista NU POT in viata asa am invatat eu in viata. Sarcina usoara in continuare.
E tare greu fara ajutor doi ani d ezile am fost singurica doar cu tati sera cand venea de la servici asa ca stim prea bine cum este. Imi faceam cumparaturile d epe net si ce nu puteam ii faceam lista sotului sa cumpere el ca s anu ies eu in aglomeratie cu Mihnea...mama paranoica dar a fost mult mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

cellu noi ne.am nascut tot la municipal dar n u am avut probleme cu buricul dar municipalul e renumit ca toti bebelusii iasa cu displazie de sold. si noi am avut diagnosticul asta si am ajuns la 3 luni la un bun ortoped pediatru si mi.a zis ca nu e nici pe departe asa dar era sigur ca am nascut la municipal.

cat despre somnul peste noapte eu pana la 1 an si 2 luni nu am stiut ce inseamna sa dorm noaptea. Mihnea sugea din 2 in 2 ore zi si noapte, dar ma obisnuisem. ce nu face o mama ptr puiul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_d spune:

Buna mamici dragi,

Spuneti-mi va rog, stiti cumva de la ce varsta a bebelusului
acesta poate calatori cu avionul? De la 2 luni, de la o luna, ...??
Am de facut un drum dupa nastere si nu stiu cum sa mi-l programez.

Numai bine, va pupup pe voi si bebelusii!

Diana 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare: Ce stiti despre acneea bebelusului?
Leia are niste bubite mici pe frunte care se prelugesc pe obrajori in zona perciunilor si usor pe urechiuse??

Va pupam,
Ciarli, Leia si Maia

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Buna dragele mele,noi inca nu ne-am facut un program parca,cand zic si eu e ok,totul se schimba.Bianca mea cred ca are colicii puternici alceva nu stiu ce sa mai cred caci de cateva zile nu o mai pot impaca nici cum.Doarme doar iepureste cate 30-45 de minute si gata,noaptea la fel nu doarme,plange intr-una si nu stiu ce sa ii mai fac.Sincer daca nu o aveam pe mama nu cred ca ma descurcam caci nu apuc sa ma odihnesc mai deloc noaptea iar ziua abia prind 2-3 ore.Noroc ca ea mai face curat in casa ,mancare,sta cu fata sa dorm si eu cate putin caci sincer la oboseala acumulata nu mai pot sta treaza noptile.Vad ca dau jos kg la greu si imi este teama ca nu o sa mai am nici lapte in ritmul asta,ce sa mai zic efectiv nu stiu nici ce sa mai mananc.Ma bate gandul sa ii dau si ceva lapte praf poate nu se satura de la mine cu toate ca ea a luat in greutate.Maine vine health visitors si o cantareste iarasi sa vad daca asta ar fi o cauza totusi,mie la cantar imi pare ca ia in greutate.Vi sa itamplat si voua sa planga asa mereu zi si noapte chiar daca o tin in brate,o legan pe picioare,i-am luat si leagan dar nimic nu merge.Am incercat si suzeta dar nu prea ii place cine stie ce,dupa aceea vad ca nu mai vrea tata si trebuie sa o fortez putin.Ieri am iesit afara si cat am stat afara a dormit ceva dar ma gandesc ca o prinsese oboseala rau.In sfarsit va rog sa imi ziceti si mie daca la voi au stat lucrurile la fel ca am inceput sa ma ingrijorez sa nu aibe ea ceva.Imi este parca groaza sa vina noaptea ca ma apuca o oboseala din aceea cu tremuratul corpului si ea nu vrea sa se linisteasca deloc.Azi noapte am facut-o iarasi lata sunt cu mama chiauna de somn caci nu am putut dormi nici una de cat de nelinistita a fost,deasemenea parca e asa nervoasa ca impinge in picioruse,se face rosie ca focul la fata.....oare asa se manifesta blestemati astia de colicii???
Mi se rupe sufletul cand o vad ca e asa si efectiv nu stiu ce sa mai fac,am incercat tot ce am auzit,mi-am sunat prietenele,nimic frate....
Va pun cateva pozici care le-am facut zileele trecute,ziceam ca ii mai fac in weekendul asta ca a fost pastele catolic dar la cum a fost ea nu a mers.
la toate si va rog sa imi ziceti si mie ce sa mai fac.
http://community.webshots.com/user/aurel_cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Cris, imi pare rau ca va chinuiti! din pacate, asa se manifesta colicii! se inroseste, isi strange piciorusele si burtica si plange ascutit, cateodata, brusc! incearca sa-i combini 2 modele de siropel anti-colici, o data unul, apoi celalalt; la unii bbei nu are efect acelasi model de siropel. Mai poti sa o pui pe burtica sa doarma, ca o preseaza si ii mai calmeaza crampele; sau sa-i pui ceva cald pe burtica ( in farmacii, sigur si in UK , exista niste chestii cu gel care se incalzesc la microunde si se pun pe burtica, special pt bebei); o mai ajta masaj cu dosul palmei in jurul buricului, in sensul acelor de ceasornic.
Noi am avut noroc, Filip a avut colici doar 3 sapt. si destul de rar, n-am avut nopti asa, dar stiu de la alte mamici care au trecut prin ce treci tu acum! bine ca e mama ta acolo, profita si odihneste-te cat poti! Si ca sa nu iti scada lactatia de epuizare, incearca sa mananci sanatos, putin si des; eventual evita, fasolea, mazarea, varza, bauturile acidulate, fructele care produc aciditate, mancarurile iuti sau puternic condimentate. si putere!

Ciarli, stiu ca nu trebuie umblat la ele! functioneaza f bine crema Stelatopia de la Mustela, pt piele cu tendinta atopica la bebei. E posibil sa aiba vreo dermatita , daca se inmultesc, e bine sa mergi cu ea la un dermatolog sau la pediatru, sa-ti dea un trat. adecvat.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

La 8 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput