Mamici prin FIV (1)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Mada, schimb-o, draga mea. Eu le-am facut Infanrixul la amandoua si le-am facut si unul mai nou, Rotarix pentru infectii enterocolitice (nu stiu daca e corect termenul).
Cat despre chestia cu apa nu inteleg nimic.

Eu am o alta problemuta cu Leia, nu am streilizat bine forfecuta cand i-am taiat unghiutele si acum are o infectie la degetel, sunt cam speriata. Voi ati patit asa ceva??

Pupam

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Diana - eu pana acum n-am auzit de la nimeni de chiuretaj dupa cezariana(si eu tot cezariana am facut).Asta inseamna ca ginecologul care a facut interventia ar trebuii sa-si schimbe meseria.Nu te speria si nu te duce la acelasi medic
Intrebare : dar la noi in Romanica cum functioneaza cu vaccinele?
Mie mi-au trmis de la ASL (biroul sanitar locala) hartiile cu data si ora cand sa ma prezint pentru vaccinare si bineinteles ca sunt gratis.Prima tura am facut-o, a doua o facem in 20 mai.Nu am facut nici febra nici alte complicatii


Mamica de gemenasi smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Madalina schimba pediatrul. Am maai auzit de dr din astia minunati pe la Slatina care refuza sa faca infanrixul.Rotarixul stiu ca se face pana la 8 luni. Cat despre apa data la copilul alaptat exclusiv in nici un caz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ginger, noi am inceput diversificarea la 4.5 luni, avand in vedere ca era pe lapte-formula de la 1luna ; stiu ca la bebei alaptati exclusiv se recomanda de la 6 luni diversificarea , iar la cei hraniti cu formula, de la 4-5 luni.

Madalina, schimba medicul! e cel mai bun vaccin, asta daca ti-l permiti, de fapt, cred ca e singura problema cu Infanrixul! apoi, apa plata stiu si eu ca sigur pana la 6 luni nu se recomanda daca il alaptezi exclusiv, iar la ceilalti bebei stiu ca e ok odata ce incepi diversificarea , cate putin. Eu am inceput sa-i dau apa plata lui Filip de pe la 5.5 luni. Pana atunci, ceai Baby Drink super diluat ( 1 plic la 100-150 ml) si ceai de plante pt sugari de la Humana sau Hipp, tot asa, mai diluat.

Ciarli, cred ca la infectii cutanate merge cam aceeasi formula: tamponat un pic cu apa oxigenata ( ca o ustura cu spirt) si Baneocin pudra, nu unguent. Cel mai bine e sa ajungi la dr cu ea sa vada exact care e problema.


Noi raportam cu mandrie primul dintisor!! cam tarziu, da cica e bine cand apar mai tarziu..in fine.. suntem f mandri de realizare!

tuturor!



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

Am implinit 9 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Andicu- deci e asa cu diversificarea cum mi-a zis doctorita,pe la 5 luni corectate( 6 de viata),noi mancam formula 1 de la Nidina Nestlè.Intrebasem pentru ca Pussi mi se pare a inceput mai repede si ma mira faptul asta.
La Mihai i s-au facut azi niste zgrabunte mici pe fata,parca e o iritatie usoara dar doar pe partea stanga ,pe care doarme de obicei,cred ca e de la saliva ca saliveaza abundent,cu ce sa-l dau?...nu cumva se pregatesc dintisorii ca saliveaza mult? dar e prea repede...

Mamica de gemenasi smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ginger, de obicei e bine sa nu-i faci nimic, dar daca vezi ca nu-i trece dupa 2-3 zile, incearca cu Stelatopia de la Mustela - e pt piele sensibila, uscata sau cu tendinta atopica. Filip se irita f usor in obraji ( de la atata pupat) si ii face bine crema.
Cu diversificarea, fiecare face cum crede, dar la 2-3 luni stomacelul lor nu e deplin maturizat sa accepte altceva decat lapte. Poate deveni alergic sau sensibil la tot felul de alimente si asta nu se vede acum, ci la maturitate.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

Am implinit 9 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/2.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Aandicu felicitari pt dintisor sa va traiasca si sa iasa si urmatorii fara dureri! Tot grasunei sunteti?
Madalina schimba doctorul ce-i aia biberon in plus? Pai a mea avea greutatea voastra la 4 luni, cat vrea sa se faca?

Abia astept sa am burtica din nou! Numa gemeni sa nu fie (parafrazez si eu ) ca a inceput sa-mi placa acasa, mai am o luna si fac anul!
A fost si Aalesia tare cuminte fara colici, a dormit toata noaptea de la o luna juma, nu plange, asa ca am curaj nevoie mare.
Alesia e o fetita slabuta si lunguta are la 5 luni abia implinite 6.2 kile si 68 cm, si nefiind rotunjoara e o neastamparata, sta cu picioarele in cap si le baga in gurita se rostogoleste de 2 ori pe secunda pana si noaptea in somn se invarte in patut ca un titirez (ce-i fain ca nu isi da paturica jos de pe ea nu stiu cum reuseste).
In patut isi ridica picioarele in sus pana depaseste marginea, se taraie pe burtica si strabate tot patul, ba inainte ba in marshariere, ridica poponetul... Ehe cate face, papa trei linguri de papa si apoi arde caloriile in 5 min.
Aam trecut si noi la diversificare de la 4 luni pt ca nu mai lua in greutate de la lapte, si asa mai satam cu chiu cu vai cate un gram pe zi. Da kk facem, nu ma plang !
Ar trebui sa-i scot patutul de la noi din camera dar mi se rupe sufletul!!!!!!!!!!!

Shery si inimioara Alesia (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Sheri de abia astept sa-ti vad micuta neastamparatamamica si bebelusa jucausa.
Am schimbat medicul, luni vom merge sa ne vaccinam.
toate fetele

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Ptiu....peste cine dadui eu aci,peste iubirile mele din tinerete.....se stiu ele.

SHERI,scumpa....ce ma bucur sa aud ca mai vreti bebi mic si va ganditi la un nou fiv ....caci si mie tare mi-e dor de unu mic de tot,....asa de dor ....de o sa intrerup scoala prin octombrie pentru vreo 3 luni,....si o reiau in ianuarie,....si in astea 3 luni...o mai punem si noi de un fiv.Deci....sa dea domnul sa ne vedem la burtici de vara lui 2009.Si uite asa....din cauza ta nu ma mai simt nebuna....Astea sunt planuile mele...cele tainuite,si....mai urmeaza sa aprobe si domnul tati,dar in caz ca face figuri,vedem noi,...i sucim mana.....si tot cum vreau eu iasa.Si el mai vrea bebei....dar nu stiu cat de bucuros va fi de faza cu intreruptul scolii.....Eh,las ca vaz eu cand ajung la pod...
ANDICULEEEEEEE FELICITARI pentru dintisor!!!!Si Rudy a avut primii,doi de odata la 10 luni implinite,....si e bine,in sensul ca desi nu ma omor deocamdata cu spalatul pe dintisorii lui,copilul nu are o carie,in timp ce o cunostita de a mea a carui baietel este cu jumate de ani mai mare decat fiu-miu,si i-au iesit dintisorii tare repede...a ajuns saracutul nu stiu de cate ori deja la dentist din cauza cariilor si durerilor la dinti.Si .....pe cand mai chemati barza....ceva planuri?
De Rudy ce sa spun....a implinit 2 anisori deja,...pe 25 februarie,e baiat mare,iubaret foc,canta,vorbeste vreo 20 de cuvinte,e plin de energie....a inceput sa mearga la gradi 3 zile pe saptamana de la 8 dimineata pana la 12 la amiaza.Ne-am mutat de curand,in februarie...si e vedeta cartierului,vin copii mari sa-l ceara afara in fata casei sa se joaca....si ma uflu de ras....ca am copil care e cautat sa mearga la joaca.Ce mai....e minunea mea de care ma bucur in fiecare clipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

mamici, bine v-am regasit. N-am mai scris de multa vreme dar va urmaresc, atat la gravidutze cat si aici. Tare m-am bucurat de noul subiect, le doresc tuturor fetelor de la FIV sa ajunga aici.
Sa va scriu cateva cuvinte despre noi.
Am nascut natural pe bb Vladimir cu 4 kg, 52 cm, la ora 13.25, scor Apgar 10 (Madalina, scrii tu pe prima pagina, te rog? ) acum 7 luni.
Vladi stie sa se rostogoleasca cat e ziua de mare, se ridica in 4 labutze si se leagana, baga marsarier, zice ma-ma-ma-ma, nu ma mai lasa deloc sa stau cu laptopu'n brate, cum il vede se rostogoleste pana la el si incepe sa traga de capac. Ca sa pot scrie si eu cateva randuri sau citi, trebuie sa ma baricadez cu perne ca altfel n-am nici o sansa.
Vladi doarme singurel la el in camera din prima zi de cand l-am adus acasa, probleme cu colicii n-am avut, doarme toata noaptea de la 9 seara pana pe la 7-8 dimineata. Diversificarea am inceput-o la 6 luni, pana atunci a papat doar lapte de tzatzi, acum deja are doua mese, una de fruct la 10 si una de legume (cu carnitza, ou) la ora 2. La controlul de 6 luni avea 70 cm si 7.710 kg.

Ce sa va mai spun...si noi ne gandim pentru sfarsitul anului la un fratior sau surioara, momentan trebuie sa ma gandesc cum voi face cu lactatia. Dr Cocei mi-a spus ca vom face un nou FIV nu inainte de 1 an de la nastere (3 sept) cu conditia ca lactatia sa fie oprita cu 3 luni inainte ca sa se regleze prolactina. Mi se rupe sufletul la gandul asta, Vladi e atat de fericit cand papa la san, are momente cand sta in patul nostru, se joaca, apoi vine la mine si-mi cauta tzatza...suge putin si se intoarce la joaca. Imi vor lipsi tare mult momentele astea... este singurul lucru care m-ar face sa mai aman FIV nr 2.
Daca vreti sa vedeti fotografii cu el, le gasiti aici. Nu sunt aranjate pe luni, dar sunt de la inceputuri pana de curand.

Va pup pe toate si sper sa reusesc sa fiu mai activa.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput