Operatie cu laser-reducere dioptrie

Operatie cu laser-reducere dioptrie | Autor: ileana

Link direct la acest mesaj

Servus,

Am nevoie de ajutorul vostru, al celor care si-au facut o astfel de operatie, de corectare a dioptriei ( in cazul meu miopie) cu laser.
Ma intereseaza:
-Unde imi recomandati ( din experienta sau auzite)
-pe cine imi recomandati?
- de la ce marime a dioptriei se opereaza? ( se pun conditii, se considera "prea mica"o anumita valoare?)-cum decurge operatia?
- ce implica?
-perioada de refacere?
-efecte? bune si rele
-costuri, totale?
Ce mai...ma intereseaza toate/orice detaliu imi puteti oferi.

Merci,



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Stiu ca Analia Selis a facut o astfel de operatie.Din cate imi amintesc a costat 35 milioane 1 ochi, anul trecut sau acum 2 ani.Mai multe detalii nu iti pot da.

David
www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html" target="_blank">Stam in picioare
www.slide.com/r/apEL0g0A5D_U7dssiCq374cG4Bx9PB2y?view=original" target="_blank"> Montaj David

Intalnire 8 martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Si pe mine ma intreseaza totul despre aceasta interventie.
Dr la care merg chiar mi-a recomandat-o , spunea ca de la 4,5,6(miopie) se ajunge la 0 dioptrii. Si mai spunea ca ar fi 400 euro/ochi, cu mari reduceri in perioada promotiilor (Craciun, Paste).
Din ce am vazut la TV un reportaj, se efectueaza ambulatoriu, persista 2-3 zile o usoara roseata a ochilor si..gata !
Dar astept pareri de la cei care chiar au suferit aceasta operatie.
Este posibil o recidiva >?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enas spune:

Buna!
In anul 1992 (Doamne, cand au trecut 15 ani?) am facut operatia numita keratotomie radiala la ambii ochi (una in iunie si una in octombrie)la Poiana Campina, la dr. Cojocaru. Operatia s-a facut "cu bisturiul" sa zicem, adica nu cu laser. Am avut dioptrie -5 la ambii ochi, iar acum dupa atatia ani sunt fericita ca ma mentin la 0. Stiu ce inseamna sa nu vezi bine si sa fii legat zilnic de un accesoriu care nu-ti place, si daca mai ai si o deviatie de sept, devine un accesoriu total enervant.
Sunt de 6 luni mamica iar operatia la ochi nu mi-a afectat deloc sarcina (sau invers), dar a trebuit sa nasc prin cezariana, deoarece nu am voie sa fac efort, existand riscul de dezlipire de retina.
Inconvenientele sunt efortul si soarele puternic, pentru ca imi lacrimeaza ochii mai repede. Probabil ca prin metoda cu laser sa nu existe aceste inconveniente. Oricum, la mine totul este OK si e o senzatie minunata sa vezi lumea... cu ochiul liber.
Asta e experienta mea legata de reducerea de dioptrii, imi pare rau ca nu stiu nicio clinica sa va ajut.
Succes mult, merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Eu am facut una acum o jumatate de an.. dar nu in Romania deci nu-ti pot da detali de pret dar in rest cred ca e la fel..

Stiu ca se opereaza chiar si dioptrii mai mici doar ca nu multi doctori recomanda sau opereaza dioptri f mici. Inaintea mea la operatie a fost un tip pe la 20 de ani care avea -0.75 (asa-mi amintesc) si medicul a zis ca-i cam pe granita DAR cel mai bine discuti cu mediul unde te operezi.

Eu am avut -3,0 pe stangu si -2,0 la dreptul. Inca n-am avut timp sa merg sa-mi masor dioptriile iar, dar dupa operatie, a 2-a zi, avem vederea 90% pe dreptul (si mi s-a spus ca va urca pana la 100% sau f aproape) deci dioptrie 0; la stangu problema era mai complicata din cauza ca am astigmatism destul de mare (- 3,00 pe cand la dreptul aveam doar - 0,75) iar a 2- zi la control aveam doar 40% vedere pe stangul dar ca va urca pana pe la 60% (deci la asta nu voi avea niciodata dioptri 0).. In cele mai multe cazuri dioptriile sunt pe 0 dupa operatie si probabil vor opera pe viitor asa astigmatisme. Oricum pe mine nu ma deranjeaza mai ales ca ochii nu-mi obosesc ca inainte

M-au operat dupa-masa pe la 3. Operatia nu cred c-a durat mai mult de 15-20 (de cand am intrat in sala de operatie).. Inainte de operatie am primit un calmant si picaturi in ochi care au dilatat pupilele si aveau anestezic in ele. Au operat prima data ochiul drept si apoi pe stangul (unu dupa altul). Mi-au pus niste clesti care mi-au tinut ploapele (ca altfel clipesti ;-) dar in acelasi tip mi-au pus ceva lichid, astfel incat nu am simtit nevoia de inchid ochii sau senzatie sa clipesc. La un moment dat a trebuit sa ma uit dupa un punct, in timpul asta au operat, apoi n-am mai vazut nimic si apoi i-ar am vazut Eu am avut pe cineva cu mine care mi-a povestit tot timpul ce se petrece si ce urma si a fost super asa, ca altfel sigur ca speriam mai ales cand n-am mai vazut nimic. Imediat dupa operatie mi-au pus picaturi.
Dupa am luat un somnifer (care mi l-au dat ei) si m-am trezit a doua zi si vedeam fara probleme.. Noaptea a trebuit sa dorm cu niste ochelari de soare ff moi si flexibili, asta ca sa nu ma ating la ochi in timpul somnului.
Mi-au spus zilele urmatoare sa port ochelari de soare cand soarele e mai puternic, din cauza ca pupilele sunt dilatate si pana se „retrag“ Sa tin ochii inchisi cat mai mult in zilele urmatoare si sa evit sa ma uit prea mult la tv.
Perioada reala de refacere a ochilor am inteles ca e cam o luna. O luna a trebuit si sa-mi un picaturi in ochi (3 feluri: un fel stiu ca era cu antibiotic) de 3 ori pe zi.

Daca ma intrebi pe mine a meritat. As mai face inca o data daca ar fi nevoie (desi fffffff rar poti sa mai faci corectie, deci 2 operatii). Desi eu n-am avut dioptii ff mari, am vazut diferenta imediat (mai ales ca eu “uram” ochelerii si lentilele de contact si deci nu le prea purtam)

Am inteles ca nu se exclude ca la 60-70 de ani va fi nevoie de ochelari dar din cauza varstei si nu neaparat ca e recidiva.

De efecte negative (din fericire) n-am avut parte.. Si sincer nu-mi vine nimic in minte negativ despre operatie sau perioada de dupa..

Operatia a fost Wavefront - Optimized - Lasik si tipul de laser Excimer (asta-mi scrie pe fisa de la ei ca alfel nu-mi aminteam eu ). Am fost la o clinica privata cu ani multi de experienta. Am primit si un fel de garantie (??) pt 10 ani in caz ca ar interveni ceva probleme.
Nu m-a durut deloc in timpul operatiei si nici n-am avut dureri dupa.

Ce m-am lungiiiiiiiiiiittttt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by Enas

Sunt de 6 luni mamica iar operatia la ochi nu mi-a afectat deloc sarcina (sau invers), dar a trebuit sa nasc prin cezariana, deoarece nu am voie sa fac efort, existand riscul de dezlipire de retina.
Inconvenientele sunt efortul si soarele puternic, pentru ca imi lacrimeaza ochii mai repede.
Ena



Servus,

In primul rand, multumesc mult!
Raspunsul tau mi-a generat cateva intrabari:
riscul de dezlipire de retina, tine de operatie, sau de tine ca persoana ( este riscul pe care-l aveai implicit si inainte de corectarea dioptriilor?)
Efort? La ce efort te referi? Eu am avut dioptrii mici -0.5 si -0,75..de la o operatie nereusita si cu complicatii, cu dureri f. mari...am ajuns la -3.75 la ambii ochi, in 3 luni de zile!



Merci,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by louisea

Eu am facut una acum o jumatate de an.. ....Ce m-am lungiiiiiiiiiiittttt



Servus Louisea,

Iti multumesc pt. raspunsul detaliat!
Ma intereseaza si ca pret ( unde ai facut).
Din instinc primar de conservare, eu m-as indrepta catre Germania. ( ca acolo , teoretic si pot).
La noi, am o strangere de inima...poate o sa-mi treaca.
Oricum, raspunsul tau ma ajuta f. mult. ( L-am si salvat!)

Merci,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

eu am facut la eba optics, cauta pe net, am facut in 2001 la un ochi si 2002. ptr ca nu aveam bani.aveam dioptrii cumulat miopie cu astigmatism -10.5 la dreptul si vreo 8 la stangul. a costat 600 la prima si 500 in anul urmator parca. in mod sigur nu mai sunt valabile preturile.

aaa si am ramas cu -0.5 la ambii ochi dar ochelarii cu ar corecta problema.

se taie din cornee, a.i. sa ramana o grosime minima necesara. daca ai corneea groasa ramai fara dioptrii, dc nu...
si parca se faceu ptr adulti cu varste intre 18 si 35 ani.

operatia dureaza 15 min la un ochi, nu e dureroasa, simti un miros de ars si tre sa tintesti un punct rosu si sa nu misti ochiul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enas spune:

Daca stau si imi aduc bine aminte, operatia a decurs exact cum a povestit louiseape care o salut si-i impartasesc bucuria unei vederi bune. Numai ca la mine, intre cele doua operatii au trecut cateva luni.E, alte vremuri, alta tehnologie. La mine a fost mai rudimentara, dar important e ca efectul a fost cel pe care l-am dorit ani de zile.
Legat de efort, doctorul care m-a operat mi-a spus ca nu am voie sa nasc normal ci prin cezariana, deoarece, in urma operatiei, la un efort mare, pot face dezlipirea de retina. Si, de fapt, am observat in timp ca daca am un bagaj mare sau cumparaturi grele, ma doare capul. Oricum, timp de o luna dupa operatie nu am avut voie sa ridic mai mult de un kg.
Cu cateva luni inainte sa nasc am facut un control oftalmologic, iar doctora mi-a dat recomandare pentru cezariana. Dar ti-am zis, este totul OK si m-as bucura sa reusesti sa faci operatia. O sa vezi, te vei simti alt om, si, poate o sa razi, dar vei vedea, si la propriu si la figurat, viata altfel. O sa simti ca poti face tot ce doresti. Pe mine, faptul ca am vazut bine fara intermediar m-a facut sa realizez multe. Mult mai multe decat mi-am propus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Enas si eu ma bucur sa aud de la tine ca ti-a mers bine si ca totul e ok dupa 15 ani

Ileana iti trimit PM cu detaliile despre clinica si pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

quote:
Originally posted by Enas

. Si, de fapt, am observat in timp ca daca am un bagaj mare sau cumparaturi grele, ma doare capul. Oricum, timp de o luna dupa operatie nu am avut voie sa ridic mai mult de un kg.


Ena




!!!!Ce tema mi-ai dat!
Eu am nascut, acum un an, acum este la maxim smulsul ochelarilor si aruncarea lor pe jos...de-abia vad sa las copilul..si sa-mi caut ochelarii..
Deci, nu se pune problema sa nu pot ridica...are 12 KG!

Mergi la inceput