Miresele anului 2006 (92)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Hai ca a fost Gio mai pe faza, eu cica imi schimb calculatorul, si pana imi pun pe el tot ce trebuie ma iau de cap. Intr-adevar, hulala sau dorna se bat pur si simplu, nu mai trebuie lapte. Doar zahar (in hulala nici nu, ca e dulce gata) si intaritor daca e cazul. Si da, cu frisca adevarata nu mai era pleasca, are alte 'proprietati' decat frisca aia praf care se bate cu lapte.

Gio am notat si reteta ta de carbonara. Nu mi se pare extrem de diferita de cea pe care o am eu.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Giova

Gradi/cresa de stat e 1 mil/luna. de unde ai scos matale 4 mil? acolo se plateste doar mancarea 4lei/zi. sincer nu stiu ce le poate da copiilor de banii astia....


eh...asa zicea un coleg pe aici...ca din toamna vrea sa-l dea pe fi-su la stat, la 4 mil, ca acum plateste 8 la parti...ti-am zis ca nu-s experta ...sau n-oi fi auzit bine...


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

am intrat asa rapid sa va salut
si sa trec in revista subiectele

...in primul rand...un pup pt Marco, saru'mana pt martisor!
Gio la sfarsit de saptamana fac spaghetele...abia astept

Botic, faina plimbarea! ...si eu am facut snitele si chiftele
...vad ca e un meniu foarte popular

noi sambata dimineata am fost prin oras...am vrut sa imi cumpar ghetute dar nu am gasit si cred ca renunt...vad ca pot sari direct la pantofi ...seara am mers la niste prieteni si am stat pana spre dimineata

duminica am fost sa vedem un teren si seara la cumparaturi...o rama de tablou si o plafoniera pt hol...azi primesc si un pret estimativ pentru dulapul din baie...si sper intr-o victorie cu perdelele care zac in punga


am primit o gramada de martisoare...de la mama prajitura, mi-a zis ca asa niste prostii a gasit prin oras(apropos de ce vorbeati)...ca s-a gandit la latura practica si mi-a mai luat si niste ciuperci de toata frumusetea!
asa ca azi fac pui cu ciuperci si smantana

pe nepusa masa, maine trebuie sa ma prezint in capitala
plec maine pe la ora 14-15...ajungem seara...miercuri dimineata sedinta la minister si apoi direct spre casa inapoi

Kreliuz imi pare tare rau ca vin in conditiile astea si nu ne putem vedea...de fapt nici cu fratelo nu as reusi sa ma vad...asa ca am renuntat la hotel si dorm la el...ca sa reusim sa schimbam cateva vorbe

Aly daca te rog imi dai reteta ta de pui cu smantana...vreau sa incerc altceva ca de a mea m-am saturat...si poate a ta o fi mai buna


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Onutz norocul tau c-am mai dat un refresh inainte sa inchid calcul. Uite reteta:
1 piept de pui dezosat (pt. 2 persoane)
200 gr. smantana grasa (25%)
200 gr. ciuperci
1 ceapa mica
1 lingura vin licoros (gen Lacrima lui Ovidiu) sau cognac
Usturoi, condimente
Ulei de masline, unt(facultativ)

Cele doua bucati de piept se taie in doua pe lungime. Se condimenteaza cu sare, piper, vegeta, nucsoara, boia dulce, busuioc. Intr-o tigaie se rumenesc aproximativ 3 minute pe fiecare parte in amestec de ulei si unt (sau ulei simplu), dupa care se scot pe hartie prosop. Separat se caleste putin ceapa taiata marunt in ulei de masline si cu o lingurita de vegeta si se adauga ciupercile taiate felii. Se lasa la foc mic pana sunt gata ciupercile (aprox. 15 min.). Se adauga smantana, praf de usturoi dupa gust, sare daca mai e nevoie si lingura de alcool. Se omogenizeaza, se lasa un minut, dupa care se pun bucatile de pui prajit in sos. Se mai tine pe foc 5 minute.
Se serveste cu garnitura de orez, paste sau cartofi aurii.
E bestial, te asigur. Niciodata nu-l refuza sotzul cand il propun.

Fetele, va , plec si eu sa fac o tura de snitzele . Ne auzim maine.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Sa va spun eu ce reteta am de carbonara.
Se caleste in putin unt sau ulei un pic de ardei, ceapa, sunca afumata, apoi se pune smantana dulce Dorna rosu si la urma niste triunghiuri de branza topita ca sa inchege sosul. Se mai lasa toate la foc cateva minute si se toarna peste paste. Iese super bun.
Aly asta cu pieptul de pui chiar suna bine, ar trebui sa incerc si eu, dar fara ciuperci ca suntem anti

32+ cu Diana

AMR 8 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am venit si noi de-afara...
Krelia eu cred ca nu ai auzit bine. e mare pretul pt. stat, si e la fel in orice oras.
Oana. si eu sper sa pun azi draperiile, le-am calcat asa ca-mi astept sotul ca eu nu ajung nici de pe scaun.
Pacat ca pleci la Bucuresti si nu te vezi cu Krelia.
spor la facut puiul cu smantana.
Kitzy hai ca e tare reteta ta. Asta numai a carbonara nu suna...de unde o ai? oau nu se pun? alea incheaga sosul nu branza topita. am zis eu ca sunt fel de fel de retete, si cred ca fiecare o face dupa gustul sau.
Aly da, se aseamana retetele noastre. eu nu mai pun albusele si pun smantana dulce. in rest e cam la fel.

gata fug, la inamicul meu, caci cica face box si K1 cu copii din grupa. M-a intrebat educatoarea ca d eunde stie? pai habar n-am, ca acasa nu ne uitam pe asa ceva....


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Boticule fain ca v-ati plimbarit si n-ati venit nici cu mana goala. Cum ii, merge bine ?



ohoho... si inca ce merge, Aly! Abia astept sa ne ducem in week-end iar... Fratele vine abia saptamana viitoare sa o ia la el. Acum a lasat-o acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by krelia


ah...botic...stii ca ne-am potrivit iar la meniu?...ieri am facut snitele [/font=Comic Sans MS][/purple]



e clar, ti-am zis eu ca functioneaza telepatia la noi...
vezi ca eu ma pregatesc sa fac un pilaf... da' inca nu stiu cand :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

v-am pregatit cafeluta si ceiut pentru dimineata...


Foto Ralu
"Eu, cele mai frumoase flori,/ Asterne-ti-as mereu in cale,/ Dar nu-s pe lume asemeni flori,/ In fata frumusetii tale.../ De dragul tau n-as pregeta/ Sa mor cum mor in vant petale,/ Dar moartea mea ce-ar insemna,/ In fata frumusetii tale?/ In cele mai frumoase tari,/ Pe brate eu te-as duce agale,/ Dar nu-s pe lume asemeni tari,/ In fata frumusetii tale..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Buna dimineata!!!!

o cafeluta aburinda si un ceiuc cu miere pt fetele mele

Aly sa iti dea DD multa sanatate...reteta e bestiala......si de unde Marius imi zicea sa nu fac ca lui nu ii place...dar nu vroiam sa arunc 1 kg de ciuperci...a mancat o farfurie intreaga azi noapte la 12 cand am terminat-o
eu aveam reteta traditionala, aia in care se pune si faina...dar nu se compara!
Saru'mana! ...de acu in colo numai versiunea Aly mai fac


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.


Noi 2...
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput