Ajuta operatia de polipi?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by Saso

si noi de confruntam cu o viroza care ca pare ca s-a localizat in zona polipiloe deja de 4 saptamani
de acolo se trage la git si la ureche
totul a inceput o data cu intrarea in colectivitate,anul trecut de gradinita, in perioada rece tot asa am dus-o cu nas infundat, sforait tuse..,.si brusc cum a dat caldura fetita repira din nou bine asa cum a respirat pina a merge la gradinita.
anul asta ne-am pricopsit cu o viroza tot de la gradi: am incercat 2 feluri de antibiotice care nu au dat roade. am icercat si cu picaturile de ochi care contin antibiotic si antinflamator si a fost mai bine atita timp cit puneam picaturile 6 zile apoi imcepe iar.
ultimul control ORL ,orl-istul vestit din cluj- Mihut ne rocomanda scoaterea polipilor
nu stiu ce sa facem. stiuam de la medici de pe alte meleaguri ca daca copilul nu are porbleme de respiratie vara sa-l lasam in pace. adica daca respira bine tott anul numai peste iarna se raceste sa-l lasam cu polipi.
la noi asa este . scuze nu stiu cum sa fac eu acum caut .. cauzele care au impins la a fi musai scoaterea polipilor
adevarul ca acum nu mai stiu nici ce picaturi sa-i dam nici ce medicamente . am ajuns la concluzia ca nu-i mai dam decit picaturi cu sare de mare si inhalant.. si sa vedem cind se incalzeste afara. apropos cind se recomanda scoaterea polipilor? acum fiind 5 garade afara nu e totsi cam frig
eu am fost un copil la care i s-0au scos polipii la 2.5 ani. am ramas cu o rinita cronica. cind e frig afara trbuie sa imi infund narile cu ceva ca ma doare sa respir pe nas .. acolo undeva in nas-gat.
astept .. simptome .. premeditare hotaririi de a scote polipii.

va multumesc

Nathalie si Sofi



suntem si noi in club...azi mi-au recomandat sa ii scot polipii....

ceea ce voiam sa spun, Saso e ca si eu am aceeasi pb: cand e frig afara (dar nu numai cand e frig, mi se intampla chestia asta si vara) ma dor si creerii in cap, nu doar nasul, cand incerc sa respir pe nas. Si asta fara sa fi avut polipii scosi, am inteles ca nu am avut niciodata astfel de vegetatii, doar rinite rele pe fond alergic.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Cel de-al doilea ORl-ist la care am ajuns ne-a spus ca ar fi bine sa mai amanam un pic operatia, dac daca scoatem polipii inainte de 3,5 ani e posibil sa se refaca. A spus ca cel mai bine ar fi sa ii operam in toamna (fiica-mea face 4 ani in noiembrie). Acum....nici nu stiu ce sa mai zic. Deocamdata abia am terminat tratamentul cu antibiotic pentru un pneumococ, asa ca acum nu avem probleme nici cu nasul. Sa vedem ce mai urmeaza.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Am operat-o si eu pe Ioana ,fetita mea in urma cu un an,la Budimex, la un medic exceptional, Marius Ursuleanu.Operatia a iesit perfect si Ioana respira de atunci absolut normal. Daca cineva doreste detalii legate de operatie i le ofer cu placere.
Noa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elush_k spune:

Si eu am operat-o pe fetita mea vineri,acum sunt deja 2 zile d la operatie,inca nu vad imbunatatiri,tot sforaie....tot nu respira klumea pe nas....dar sunt increzatoare ca va fi bine.Eu am operat-o la spit.Gri.Alexandrescu la domnul doctor Balanescu Mircea....un medic foarte bun.Operatia a durat 10 min,a plans putin dupa ce a iesit ,a baut ceai ....a suflat nasucu asa cum trebuie...si in jum de ora s-a dat jos din pat si nu o mai opream din alergat,ca se imprietenise cu o fetita care era la fel de 'terorista' ca si ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui elush_k

Si eu am operat-o pe fetita mea vineri,acum sunt deja 2 zile d la operatie,inca nu vad imbunatatiri,tot sforaie....tot nu respira klumea pe nas....dar sunt increzatoare ca va fi bine.Eu am operat-o la spit.Gri.Alexandrescu la domnul doctor Balanescu Mircea....un medic foarte bun.Operatia a durat 10 min,a plans putin dupa ce a iesit ,a baut ceai ....a suflat nasucu asa cum trebuie...si in jum de ora s-a dat jos din pat si nu o mai opream din alergat,ca se imprietenise cu o fetita care era la fel de 'terorista' ca si ea :)

Ella




noi am observat schimbari in bine dupa un timp mai indelungat, cam o saptamana.
cred ca nu trb sa te ingrijorezi.urmeaza sfatul medicului privind alimentatie, picaturi etc

Sigur va fi bine, mai ales ca puiul tau e asa de vesel si puternic

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

elush - Este normal sa respire asa cam vreo saptamana dupa operatie. Pe urma o sa incepi sa vezi rezultatele, treptat treptat.

Noa - Si noi tot la Dl. dr. Ursuleanu. Un om exceptional.

Sanatate multa.

Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

si prietena mea din constanta l-a operat pe baietel, la 4 ani, tot la dl dr ursuleanu. el nu racea des, dar avea probleme la respirat, gatul era OK. acum se presupune ca va fi mult mai bine.
stiu ca atunci cand l-a dus la gradi i-a dat si bronchovaxom, iar dl dr a spus ca e f indicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauragurgu spune:

Buna seara!
Sunt mamica unui baietel de cinci anisori,care are polipi.
As vrea sa aflu cateva pareri despre Clinica Palade din bacau.


Mergi la inceput