* Ghiocei de martie - aprilie 2006 * (50)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alorea16 spune:

LA MULTI ANI!!! SI MULTA SANATATE
13 MARTIE - ALESIA IOANA (BITAB)
LAURA IOANA PUIUTEI
ANDREEA GEORGIANA MULTUMESC MULT SI TIE MULTA SANATATE

ANA si ANDREI CRISTIAN
UITE CUM CRESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salutare!

Fetele dar ocupate mai sunteti! Abia asteptam sa citesc si eu despre ghiocime o multime de lucruri...si cand colo...Eu va inteleg...s-a incalzit vremea si vorba Andreei hoinareala la greu...Plus ca se apropie party-urile pentru o parte din ghiocei!

Alorea burtica a crescut si bebelina e super vesela acolo inauntru...Mie imi este un pic greu ca m-am mai marit, insa si mai greu imi e sa astept pana in mai...cumpar disperata hainute si abia astept clipa cea mare! Azi merg sa iau rezultatele la analize si la dr la control. Poate ma cheama si la un 4d!


AndreeaG si eu m-am tuns, insa mie imi place cum m-a tuns. Am si eu o problema ca nu pot sa ma vopsesc si mi se vad toate firele albe. De ce nu pui o poza sa te vedem?

Stefanna iti doresc sa treci cu bine de perioada nefasta...ce sa faci...mai sunt si din astea. Nici eu nu o duc prea bine cu starea de spirit, dar fac eforturi...zen, aromoterapie, parc, pasarele

Laura am vazut printesa! E super frumusica si a avut niste rochite superbe la botez! Sa va traiasca si sa fiti mereu la fel de fericiti ca si acum! Vorba cantecului:"cand o fi mai rau, asa sa fie"

Biutal-am vazut pe sir Anthony la baita...e super simpatic si imi place parul lui asa negru de mor!

Irina mama ce ati sarbatorit voi acolo cu tot familionul! Sa stii ca mie nu mi se pare Andrei prea dezvoltat...am un vecin care nu e cu mult mai inalt decat Cristi si are dublu greutatea lui...iar ca varsta e cu 2 luni mai mic decat ai nostrii. Ai un voinicel frumos!

Catrinel am vazut pozele cu Oana! Ce cumintica sta ea in costumul de buburuza si ce ii place in leagan. Cristi nu prea vrea in leagan, dar pe cel mai mare tobogan vrea. Ce dintisori mumosi aveti voi! Ati fost la stomatolog la control? Ii dai fluor?
Multa sanatate tie si mamicilor bolnavioare!

Alesia Ioana! Sa cresti mare si sa fii sanatoasa!

Fetele sper sa mai bagati si voi cateva randuri pe fuga!

Va pup!

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

LA MULTI ANI MATEI!!!!
Sa fii sanatos si sa o bucuri pe mami in fiecare zi!!!!

Duamna Tocan, simtesc o nevoie acuta sa-ti vad ciuful (fara aluzii la Ciufuletz), pentru ca sunt absolut convinsa ca arati superb .... pune o pozaaaaa ....
Si sa-i lasi pe bunici sa-i cumpere fetei PICU, ca si noi avem CAIU (mare cat ... inima mea), in amarata noastra de sufragerie, in care nu mai incape nik ... faceti puiului pe plac ca altfel ... cu mine aveti de-a face

Laura, am vazut pozele si sunt superbe ... sa va traiasca micuta crestina minunatat!!!!

Mai fetelor, stau si ma tot uit pe lista sarbatoritilor si ... nu-mi vine sa cred ca au trecut 2 ani ... parca mai ieri povesteam pe la alte subiecte cum l-am vazut pe samburel, ca are 300 gr ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

neata mamicilor....fac si eu un scurt apel...pana vine sefa...si sa imi scuzati incoerenta dar sunt fff obosita din pacate...nu m-am obisnuit la noul ritm plus raul de sarcina plus cateva nopti nedormite din cauza de "rosu-n gat" la matza mica....

In rest incerc sa supravietuiesc cu nebuna de sefa-mea pe care sarcina a facut-o si mai inumana si mai lipsita de bun simt decatera inainte, ajung acasa cat sa ma invart de doua ori si mi-e ciuda ca nu prea mai am timp de Mariucu meu. Ea macar s-a adaptat ceva mai bine la situatie, dar o simt schimbata de cand am inceput munca: e mai agitata, somnul de peste zi e un dezastru daca nu sta cineva cu ea cat doarme (se scoala plangand in hohote), un program cat de cat structurat ioc, operatiunea olitza inca e in pom, dar in rest ii merge bibilica ceva de speriat...
A facut progrese mari la nivel de limbaj, deja baga propozitii cu 3-4-5 cuvinte, vocabularul e destul de bogat, face puzzle de 12 piese destul de usor, ii plac desenele iar la alea care-i plac ei cel mai tare le recunoaste de la primele acorduri ale genericului si canta si ea...cel putin hei-ho-ul pititicilor e la mare cinste...deci am de ce sa ma mandresc....

Cat despre pozne....ultima...i-a placut sa sufle in lumanari drept care acum cand prinde lumanari vrea sa repete experienta...pt ca duminica i-am zis ca nu pot sa i-o aprind ca sa "ufle' in ea, s-a descurcat fata cum a putut...s-a dus la soba si a aprins-o de la flacara de veghe...si i-a aratat lui tati "ete manaia.uflu"...si s-a linistit fata....

Delia...merci de urarea cu cursul...incerc sa le pun cap la cap si speram ca luna asta sa dau drumul la treaba dar din pacate n-a tinut numaid e mine...asta e...tu cum te mai descurci cu scoala si cu Rudy???? tu cum reusesti sa jonglezi??? sau nu esti plecata tot timpul? oricum spor si tie la examene ca imi inchipui ca nu sunt deloc usoare....
catrienele...am ras de numa la pozele cu buburuza vesela ("ghighitza")...tot mai tare semana cu tine FaraOana ta...
miha....ce bine de tine ca mai ai un pic si ca faci un tauras mic...o tauroaica de fapt...asa am vrut si eu, macar un bebeu sa fie tauras, dar n-a fost sa fie....bafta la analize si poate ai noroc sa faci si 4D ca sa o spionezi pe zbenguita mica ....

gata, fug inainte sa fie nevoie sa imi dau demisia

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci si samburelu - mititelu
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca
_

"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:


hopa si eu!
nu prea am avut timp sa intru, dar am cetit tot-tot, sa stiti! mai fetelor, sunteti prea ocupate, ca nu prea e activitate p-aci! hmmm...
Andreea, Catrinel, Alorea, Delia, multa-multa sanatate si sa treaca repede-repede raceala!(pahar cu ceai cald ).
Io-s mai bine, har Domnului, dupa ce am tot bolit vreo luna ba cu una , ba cu alta. Ma mai doare capul, chit ca inca sunt pe trat., dr. ORL-ist zicea ca am facut o sinuzita tare urata...dar, sunt mai bine, in schimb nu prea pot sa stau cu capul gol afara, mai ales daca sufla vantul (si suflaaa la noi un vant de cateva zileeee!!) asa incat pt. orice chestie ma deplasez cu masina(ca nu-mi sta bine cu caciula si mi-e si lene)... mai lipseste sa duc si gunoiul cu masina
Marc e bine mersi, s-a smecherit, face show in fiecare dimineata cand ajunge la cresa, ca s-a prins ca asa sar toate educatoarele sa-l alinte, face show cand il aduc acasa ("nu acasa mami, veau la copii!!!"), e f. rasfatat si nu-i de mirare , ca doar ii facem toate poftele Ne pregatim si noi de petrecerea de 2 anisori, la noi va fi in 29, sambata, am inchiriat un spatiu de joaca in mall inca din ianuarie (nu ala la care am fost anul trecut, asta-i unul mai mare si mai fain), caci pe 28, de ziua lui, ii organineaza cresa petrecerea, cu copiii de la cresa. Marc abia asteapta, ca e innebunit dupa petreceri ("sa cantam la multi ani cu sanatate si sa papi copiii tortulet"), mai ales ca avem din februarie incoace o gramada de aniversari de 2-3-4 anisori si petrecerile se tin lant, plus aniversarile copiilor de la cresa, care-s cam de aceeasi varsta.
Marc vorbeste f. bine si clar, de ma tot mir cum si-a dat asa drumul la guritza, spune propozitii intregi si cuvinte intregi, stie poezii si e f. receptiv, si-acuma trebuie sa am grija ce vorbesc in casa ca repeta tot ce aude Ba chiar a invatat cuvinte in maghiara si engleza (ups, mami sau yes, no, hello, de-astea). De 1 si 8 martie m-a cadorisit (vezi la semnatura)
Eu incep serviciul cam peste 2 saptamani, in pricipiu tot serv. de la spital, ca mai am cateva variante, sunt inca in cautare de alt job si sunt tare dezamagita ca n-am gasit ceva interesant in cateva luni de cautare, adica am gasit dar mult mai prost platit decat job-ul actual si normal, nu ma tenteaza.
Cam atat despre noi...

LA MULTI ANI FERICITI, CU SANATATE:
BOGDAN
MATEI
ALESSIA-IOANA
SI NU IN ULTIMUL RAND MAMICUTEI MONICA, CARE NU MAI INTRA PE LA NOI...



Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre
martisor
8 MARTIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Catrinutza,programul meu e cam asa...luni de la 12 la 5 dupamasa,marti si joi practica de la 7 dim la 4 dupamasa cu o ora pauza de masa;deci ca sa ajung acolo la 7 plec la 6 si jumate din casa...iar acolo ne alearga si ne muncesc astia....de la sfarsitul zilei sunt epuizata fizic.Miercuri am ore doar de la 8 la 12 si...e tare bine;iar vineri sunt de la 8 dimineata pana la 5 la scoala...dar e bine caci nu ma alearga nimeni,stau cu fundu jos....Si....pe langa astea normal ca am si teme si referate....si invatatul pentru teste....deci ma tin astia ocupata.Plus ca luna asta...a fost si stresul cu mutatul...inca am vreo 7-8 valize cat toate zilele in garaj....de care nu ma mai sinchisesc decat in weekenduri cateva ore caci nu am de gand sa-mi petrec 2 zile muncind pe branci la aranjat.Cand le termin....chiar nu conteaza caci pe cele necesare le am deja puse in dulap..Nu vreau sa ma plang ca nu e cazul....acum o am pe mama ,dar am si eu momentele mele de oboseala psihica si fizica si momente de frustrare ca nu sunt mai mult timp cu printul meu.Oricum ma bucur ca nu este zi in care sa nu petrec macar 2 ore jucandu-ma cu rasfatelul meu sau plimbandu-ne impreuna pe masinuta lui,eu in picioare,binenteles,prin cartier,acordandu-i atentia mea in exclusivitate.Te admir ca ai inceput munca,bine acolo nu ai teme si alte bazaconii pentru care sa te mai stresezi odata ajunsa acasa....dar imi amintesc cat de somnoroasa am mai fost eu pe timpul sarcinii ...si cate greturi am avut pana in luna a 7-ea...si cum nu puteam sa respir ca in ultimele luni,caci puiul statea....drept pe plamanii mei,cel putin asa simteam eu.Deci...imi inchipui ca nu e chiar usor.....dar gandul ca vei mai avea inca un pui....trebuie sa-ti dea aripi.Am mai zis...cu toate astea traite in sarcina ,tot imi doresc macar 3 strumfi,....4 sau 5 ar fi ideal.Nu mai mult de 5...caci nu ma vad avand mai multe cezariene de atat....eu chiar nu ma vad nascand normal vreodata.Sefa ta pe cand trebuie sa nasca?Pe la doctor ai mai fost,ai vesti de samburel?

Andreea si eu votez cu 2 maini sa luati pitic fetei.si eu in copilarie am avut unul de plastic si tare-l mai uibeam.Si ce daca se rasfata fata,foarte bine face,are tot dreptul!Un copil rasfatat e un copil care se stie iubit si dorit.Spor la pregatarile pentru party!
Ciufuletz,si mie mi dor rau de tot de scrijelitul lui mataluta!
Stefana,putere multa iti doresc sa treci peste perioada asta!Hai in Florida,pe bune,intr-o vacanta sau de tot.La NY eu tare....mari tendinte aveam spre depresie iarna....din cauza vremii,uneri bacoviene,.....aci la soare si caldurica e mai altfel,cel putin asa simt eu.
Miha,la mine e ceasul 4 dimineata si sunt treaza ca sa invat....caci in timpul zilei,daca nu e weekend ori sunt prea obosita ca sa mai scriu chiar daca citesc ce se scrie.Felicitari pentru terminarea proiectului!Si acus vine luna mai....si sincer iti doresc nastere usoara si sa treaca perioada asta repede ca sa te bucuri de printesa.Si...foarte bine ca faci cumparaturi acum....cu 2 prunci nu va fi tocmai usor sa iesi la cumparaturi .De ghiocimea cdin ocolul propriu ce sa spun....e activ ,doamne multam sanatos si....astept sa-l duc la gradi 2-3 zile pe saptamana de la 8 la 12.stiu ca o sa-i placaa,e tare iubaret de copii si de companie.Dar inca asteptam dupa afurisitele alea de hartii de la pediatrul din Ny care sa confirme ca suntem la zi cu vaccinurile.Si e vorba de un fax.....care ia un minut maxim....si am dat cel putin 5 telefoane in ultimele 7 zile.Ieri l-am pus si pe sam sa vorbeacsa cu ei.....
Catrinel,vazu-i pozele cu oana faraoana!e dulce foc!In ce ai costumat-o acolo caci nu-mi dau seama,in rosu si negru,in poza de dinainte?Si.....vreo surioasa,fratior,....ceva mic pentru Oana...?Daca ai ceva de gand......acuma primavara umbla berzele....
Am fugit la invata si urez puilor La multi ani,tare nu vreau sa uit pe careva,dar recuperez eu eu caci e weekendul dupa colt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Hai sa zic si eu ceva mai multe despre noi....
Eu - racita si ma enerveaza asta la culme. Am o stare de tot kk, imi vine numai sa ma intind si sa doooorm.... chestia e ca atunci cand ma duc acasa imi mai trece cand ma joc cu faraOana, dar seara ma culegi cu farasul. Oana vorbeste frumos tare, zice si ea propozitii, si in germana si in romana, cuvintele le pronunta corect "escavatol", "lotototiva", dar cel mai frumos e... portmoneu - "poponeu"
Cu pijamaua imbracata si dezbracata de 20 de ori am avut ieri un succes. Nu vrea sa o imbrac eu, asa ca daca vad ca tot o lalaie, ii zic, numara mami pana la 3 si daca nu te imbraci pana la 3, iti da mami pijamaua. Nu stiu daca s-a prins exact de schema, dar ieri a bagat viteza serioasa. Ufff.... ca desi imi propun sa-mi pastrez calmul, ma cam paraseste pe seara...

Citim de numa'.... o gramada ce carticele in fiercare seara... am ajuns si la Rumpelstilzchen (fratii Grimm....piticul ala care o ajuta pe regina sa prefaca fanul in aur si ii cere sa ii ghiceasca numele....) si oana zice numele aprox corect. E cam singura poveste care mi s-a parut mai simpla de povestit... io una nu stiu ce sa zic cu basmele, mi.e cam greu sa ii zic Alba ca zapada (pe care mama vitrega a otravit-o), scufitza (lupul a mancat bunica), etc. Imi e groaza sa nu se sperie! Sau exagerez?? Nu mai stiu daca mie mi s-a facut frica de diverse dupa ce au inceput sa-mi spuna basme. Voi ce basme spuneti copiilor?

Am inchiriat si noi loc pt ziua oanei, sarbatorim pe 29, ca de ziua ei pica pastele catolic.... am o lista de vreo 13 copii.

CATRINUTZA, multa sanatate si putere iti doresc. Ma bucur ca mama soacra s-a mai dat pe brazda. Poate chiar a fost nevoie de incidentul ala... In sefa zburda hormonii, dar imi pare rau ca zburda in contrasens... lasa ca mai e putin.

ALINAALEX, ai grija de tine. Abia astept poze de la ziua lui Marc... o sa va distratzi misto! Cati copii vin?

ANDREEA, aaaa, cu ratza e poveste lunga. Fara ratza NU SE POATE!!! Ai cumva asa ratzuste acasa? (era o ratza mare cu trei bobocei pe ea...). oana adoarme cu ratza aia, cand plange se linisteste cu ratza, si la doctor si la gradi merge cu ratza. "Maaaaac!" In rest ne descurcam fara, dar cand e la greu, ne trebe Mac. Am una de rezerva.... dar mi.e groaza sa nu cumva sa o pierdem, de aia cand iesim din casa, o leg de Oana cu un siret!!! M-am mai uitat odata aseara la pozele Theei, cele recente. E o scumpete fata ta.

MARIANA, trebuie si noi sa mergem la "verificarea de doi ani". Ceva de genul asta va face si cu noi, desi nu stiu daca asa extins... probabil o sa ne intrebe "face puzzle? Zice propozitii?" ce mai face bebe mik? Ai mai fost la ecografie?

MIHASERU, tu esti la Bucuresti acuma?

MICAALSA, ia zi ce organizezi fain pt Iulia!

CIUF, acuma zau......... da un semnuletz!

DELIA, spor la invatat. Cand ai vacanta? Plecati undeva? Ca stiu io ca tu nu stai pe ganduri cand e sa calatoresti!

NSHIRO macar un randuletz...

STEFANNA, esti mai bine?

ALOREA, sanatate maxima!

Fetelor, daca aveti ratzuste din astea mici, dau bani grei pe ele!!! (prima varianta de ratzuste, din 2006, ca acuma se fabrica ceva mai mici si le cunoaste imediat - "mac mic!")


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

LA MULTI ANI
9 MARTIE - MARIO VALENTIN (EMA72)
9 MARTIE - ANDREI IOAN (AILEANA)
11 MARTIE - BOGDAN (DIANA1968)
11 MARTIE - MATEI (TILI)
13 MARTIE - ALESIA IOANA (BITAB)
Sa cresteti mari mumosi si sanatosi! Sa aveti vesnica primavara in suflet!
Si Monicai de asemenea multe multe primaveri fericite alaturi de flacaii ei dragi!

Eu tot in diagonala am citit, de asta nici nu-mi vine sa scriu. Dar cu dedicatie speciala, Catrinel... Deci pe Maria am sarbatorit-o pe 2, intr-o duminica, invitatii au venit pe la doua, ea inca dormea si cand s-a trezit era casa plina, ceea ce a luat-o prin surprindere. Nu prea i-a convenit ca i-au invadat copii teritoriul si i-au luat cu asalt jucariile, a vrut numai in brate la mine, de asta nu prea am putut face poze, si s-a mai relaxat abia dupa ce am taiat tortul numai ca dupa asta invitatii nu prea au mai stat. A fost foarte incantata de cadouri si de tort si cam atat despre petrecere. In rest stam tare prost la capitolul disciplina, incepe sa fie din ce in ce mai rasfatata si mai egoista, crize nu face dar are o guraaaaaaa, de ma las mereu numai sa n-o mai aud si nu e bine deloc. Ar fi multe de povestit dar ce-mi vine in minte acum e cu sapunul si samponul, a trebuit sa le scot pe toate care aveau cioc si sa inlocuiec sapunul cu cel clasic samponurile toate in recipiente cu capac, caci pompa tot din ele cand le prindea. Acum vrea sa se spele singura cu sapunul clasic si-ii aluneca din maini si se enerveaza si ma pune pe mine sa i-l pun in mana, apoi facem baloane de sapun si vrea sa-i torn solutie din aia intr-o gaurica anume... Cu pijamaua nu mai zic... In masina la fel cere cd-uri anume, cere in brate... cand eu sunt la volan... parca involueaza in loc sa evolueze. Si la piscina a inceput sa faca figuri, ma gandeam din aprilie sa nu mai intru eu cu ea, sa o las singura dar nu se poate inca, azi parca a fost lipita cu super glue de mine,plus ca nimic din ce faceau ceilalti copii nu a vrut sa faca.... In schimb cand am dus-o inspre seara la bunica-sa mi-a spus sa plec si m-a condus pana la usa sa fie sigura ca ies... N-are rabdare sa faca nimic constructiv, doar la spus povesti si la stat de vorba sta si ea locului in rest, sarit si alergat incontinuu. Jocul preferat? De-a lupul... Povestile preferate?! Cu lupul... scufitza, capra cu trei iezi, cei trei purcelusi. Cantece si poezii stie o gramada, a uitat unele vechi,a invatat altele noi si tot asa, dar toate in japoneza. Chiar de ziua ei i-am filmat recitalul si am pus filmuletele in dropshots Aveti aici linkul: http://www.dropshots.com/nshiro
Si poze noi de la ziua ei si de dupa aici: http://good-times.webshots.com/album/562682725UBhcvF

V-am pupat si promit imediat cum apuc sa recuperez cu cititul si cu vizionatul pozelor. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Buna ziua fetele
Si la mukti ani cu sanatate Alesia Ioana sa cresti mare si frumoasa si sa-ti asculti parintii.
Fetelor puii vostri au bola sa traga afara rufele din sifonier ca Ali a mea este inebunita si dupa ea inebunesc si eu aranjand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:



LA MULTI ANI BIA !!!!!!!

Puiutz drag, te pupam si iti dorim tot binele din lume! Sa cresti mare, sanatoasa (ca frumoasa esti), sa ai noroc si sa fii fericita!
Maiu te pupa cu mult drag!

Mergi la inceput