parintii sau dragostea???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Femeia cind iubeshte muta muntzii, se pot pune impotriva totzi parintzii din lume, shi ea tot face cum ii dicteaza inima. Vorbesc din proprie experientza, ai mei nu l-au vrut pe fostul meu sotz, shi eu tot m-am maritat cu el, chit ca dupa ani de zile a trebuit sa-mi dau seama ca au avut dreptate ... dar pana cind nu te arzi nu te invetzi minte. Oricum ash fi facut-o pt. ca sunt obishnuita sa invatz din propriile mele gresheli, nu din ale altora.
Cu barbatzii nu e acelashi lucru, unui barbat daca mama-i zice una, aia-i sfanta shi basta, shiar daca are momente de rebeliune, tot revine in sanul familiei intr-un final.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

imi cer scuze, valentinag, am crezut ca despre tine este vorba.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

ups, sorry si eu care credeam....
Dupa ce am vazut ce ai postat mi-a dat prin cap sa ma uit la profilul tau.
Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Asa-i Corinna, cu baietii si fetele; de asta ma bucur eu ca am baiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

E adevarat ca rar se leaga casatorii mixte care sa si reziste in timp, dar eu cred ca numai dragostea conteaza. Si eu si sotul meu suntem romani dar parintii nostri tot au fost impotriva. N-au venit la nunta noastra si ne-au "dezmostenit", dar noi am ramas impreuna. Am trecut prin momente de cosmar, pana s-au limpezit apele. Ca sa punem capat intrigilor si implicit suferintelor am convenit sa renuntam definitiv la parinti. Daca ne vedem pe strada nici macar un buna ziua nu ne dam. Si am plecat de-acasa doar cu hainele de pe noi. N-aveam de nici unele, dar ne aveam unul pe celalalt. Acum dupa 4 ani, suntem in aceleasi relatii cu parintii si nu cred ca se va schimba ceva vreodata. Toate greutatile vietii le-am invins impreuna, iar dragostea noastra e din ce in ce mai puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu am avut o prietena care avea o relatie cu un baiat de rrom bogat, nici nu ziceai ca e rrom era blondin cu ochii verzi. Au fost 3 ani jumate impreuna si intr-o zi el i-a spus brusc ca trebuie sa se desparta ca parintii i-au gasit mireasa de-a lui. A suferit ca un caine fata asta, lucra in cartier la un magazin si toata lumea ii stia pe ei doi si povestea lor si mi-a zis ca niciodata nu a avut atata vanzare ca in vara aia, veneau numa' sa vada cat sufera dar ea saraca si ea suradea din mandrie. Seara, abia astepta sa plece maica-sa la culcare sa poa' sa planga in camera ei. Dupa o perioada a intrat la stomatologie (zicea ca e posibil sa fi citit primul rand din carte de cel putin 100 de ori ca nu-i statea mintea la citit) si-a luat si carnetul de conducere si a invatat sa uite.

Ca o concluzie, eu nu cred ca este ceva personal, pur si simplu anumite natii nu amesteca sangele si averile si basta, nu ai ce face.
Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Cunosc si eu o familie de machedoni,care are doi baieti( a se citi barbati)si amandoi s-au casatorit cu femei romance.Primul are la randu-i 2 baieti,iar al doilea,unul singur.La ei nu au fost deloc probleme,cel putin una din nurori este tare iubita de soacra,a doua nu prea,dar nu are legatura cu etnia,ci cu felul de a fi.Toti se inteleg foarte bine;ce admir eu la ei,ma refer la macedoni,este legatura dintre ei,sunt foarte uniti,se ajuta enorm intre ei,romanii nu sunt asa.Dintr-o alta familie de macedoni,face parte o fosta colega a mea,care a avut o casatorie aranjata de parintii de ambele parti,dar nu a fost si nu este fericita cu sotul,desi teoretic nu ar avea ce sa-i reproseze,baiat bun,de altfel,dar se pare ca nu este suficient pentru a fi fericit,mai este acel ceva care trebuie sa existe intre doi....in fine,eu nu inteleg,ca parinte,preferi sa-ti vezi copilul suferind, tanjind o viata intreaga dupa "el" sau
dupa "ea",in loc sa-i lasi libertatea de alege ce i se potriveste mai bine si ce il face fericit.Si da,am remarcat si eu ca o femeie,lasa tot si pleaca dupa "el",reciproca insa nu prea este valabila intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Sora mea (romanca) este casatorita cu un machedon, din Constanta, de peste 10 ani. De fapt, sunt impreuna din timpul facultatii (de peste 15 ani). Au 2 fetite si se inteleg foarte bine. In prezent, de cativa ani, nu locuiesc in Romania. El mai are 2 frati, unul casatorit cu o machedoanca si unul cu o romanca. Fiecare au cate 2 copii. Ceea ce vreau sa subliniez este ca o familie mai unita decat a lor nu am mai intalnit niciodata. Si parintii si fratii (si nevestele) cumnatului meu sunt niste oameni extraordinari. Locuiesc in Constanta, fiecare are apartament si se intalnesc aproape zilnic la parintii (care se ocupa de toti cei 4 copii fara sa faca diferente), la curte. Nu numai ca sora mea a fost acceptata cu bratele deschise (desi in primele dati cand i-a intalnit era cam speriata de reactia lor), dar si noi, familia ei suntem bineveniti oricand. Sunt o familie adevarata si cred ca meritul principal este al parintilor care sunt oameni cu un suflet mare. Si pentru ei conteaza traditia, rudele, dar au realizat ca fericirea copiilor lor este mult mai importanta si le-au respectat alegerea facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Final de poveste:
El tocmai s-a casatorit cu cea aleasa de parinti si odata cu nevasta i-a revenit si un apartament,un Wolswagen,o excursie la Viena+bani.
Ea incearca sa-si vada de viata, dar sa uiti este greu....

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Pacat, imi pare rau pentru ruda ta, e greu sa uiti, dar timpul le rezolva pe toate...
Daca el nu a vrut sa lupte pentru dragostea lor, inseamna ca nu merita sa verse nici o lacrima prietena ta pentru individul asta ...
Din pacate sunt dese aceste cazuri in care parintii isi baga coada unde nu trebuie....
Sa speram ca noi, viitoarele soacre , vom fi mai deschise la minte cand va fi cazul...

Numai bine,
Katink

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput