Strumfi de iulie-august 2007 (61)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Timi tu cum nu te-ai panicat? Caci eu sincer incep sa ma panichez gandindu-ma ca se incheie a treia zi can Adelise nu a mancat nimic ci doar apa chioara, bine electroliti. Imi vine sa ma duc undeva dar nu stiu unde.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






Luna, eu am avut gastroenterita cand eram gravida in vreo 3 luni. Am tinut regim drastic (la cat mucilagiu de orez am bagat in mine ar fi trebuit sa nu mai ies 1 luna), m-am hidratat cu electrolit din ala si tot dupa cinci zile mi-am revenit. Eu cred ca fiind o infectie virala, pana nu-si termina "treaba" virusul nu prea ai ce sa faci (in afara sa o hidratezi bineinteles) si totusi la un copil asa de mic ar fi bine sa mai faceti o vizita la pediatru, macar de control.
Si priveste si partea buna, tu nu ai luat boala (inca) si macar poti sa o ingrijesti pe Adelise, ca altfel ... (eu am zacut alea cinci zile si am pierdut vreo 2 kg)
Sanatate !



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Faza cu neprimitul copiilor bolnavi mi se pare super in teorie insa in practica orice boala are o perioada de incubare cand poate fi contagioasa si nu stie nimeni ca acel copil o are.

Ioana nu cred ca exista cresa/gradinita care a gasit o solutie. Aici costa enorm intre 600-1000 lire pe luna, au tot ce le trebuie si tot umbla virusii. E clar in primul an de indroducere regulata in colectivitate (era sa scriu colectivizare, deh urmele trecutului) copilul va aduna cam tot ce prinde.

Cafera la multe luni Ilincai. Pupici fetelor.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)






din pacate ai dreptate ... abia astept sa treaca David primul an de gradinita, poate la vara sa-l mai "intarim", el reactioneaza tare prost cand se imbolnaveste, totdeauna face complicatii si mi-e teama acum si pentru Mara, sa nu se imbolnaveasca si ea, e micuta, saracuta ... by the way, am patit-o azi cu Mara: ne plimbam si noi ca musculitele la soare cand apare un prichindel de 1 an si jumatate si, nici una nici doua hat la manuta Marei si o musca ... dar a muscat-o destul de tare, i-a zdrelit pielea si aproape i-a dat sangele ... mie imi venea sa-l trantesc pe pici dar mai mult pe bunicuta lui care a fost foarte surprinsa de isprava desi sunt convinsa ca nu a facut-o pentru prima data, a fost prea sigur pe el ... asta e, alta data o sa fiu mai atenta, oricum m-am decis ca de astazi sa nu mai las pe nimeni sa se mai apropie de caruciorul Marei, chit ca se vor uita la mine ca la extraterestri ...

Luna, poate ai scris dar nu am vazut eu, tu ce tratament ii dai fetitei pentru diaree? ca David a avut o enterocolita (cred ca adusa din Turcia) care a evoluat nasol cu tot tratamentul de am ajuns sa-l internam in spital ... urat de tot

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fetelor Alina si Diana am fost deja la pediatru deja la spital caci aici cei mai buni sunt in spital. Nu as fi stat cu ea acasa asa. Insa tot simt cum ma panichez.

Ioana tratamentul consta in intreruperea solidelor si laptelui (daca era la san cica avea voie lapte) si hidratare la maxim, sucuri de bebei, apa si mi-au dat un praf ce se dizolva in apa (electroliti) pe care pot sa-l dau cat de des vreau si care o ajuta sa retina lichide foarte repede.

Ioana am avut si eu o prietena in Medias, mai exact in Bazna. Timeea o chema are vre 28 ani acum lucra in Bucuresti.



Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Luna m-am panicat si eu in felul meu si imi vine sa urlu de necaz cand o vad ca pe un matz abandonat dar icerc sa ma agatz sicu dintii de orice. Macar Adelise ea electrolitii aia, da fata mea nu....azi m-am muncit cu ea sa-i dau putina apa cu lingurita ca n-a vrut altfel (iti dai seama ca mai mult a pers pe bluza decat in gurita). Din cauza nasului infundat are oroare si de tzatzi pe care o adora pana acum.... Chiar daca stiu ca e spre binele ei ma simt ca un calau (ma rog daca aveau constiinta)ca o fortez cu apa, taza, electroliti, antibiotic,calpol,vitamine
Pe de-o parte Sophie e mai bine pe de alta parte nu, dar sunt convinsa ca mergem spre vindecare.
Cand imi ziceau toti inclusv colegii ca asta e n-ai ce-i face si ca o sa treaca de la sine imi venea sa fug acasa sa iau tigaia sa le dau peste gura, cum sa stau asa si sa astept sa treaca? Aaaaa stai ca pot sa o indop fortat cu 7up
I-a mai scazut febra la Adelise? La noi a mai scazut azi da suntem si pe antibiotic.



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Luna, un lapte praf (de ex. Humana HN) nu ai voie sa-i dai? ati facut coprocultura si antibiograma sa vedeti daca e un virus si la ce e sensibil ... eu stiu ca noi nu am facut (era sambata si laboratoarele erau inchise), i-a dat un antibiotic ce nu prea a avut efect si boala s-a agravat ... David e mai mare si tot mi-a fost greu cu el, bine ca nu a luat si Mara ca as fi fost disperata ...

abia aseptam sa vina vara sa facem o cura de Bazna, e u strand frumos acolo si abia astept sa merg cu copiii ...

sanatate multa va dorim ...

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiha spune:

Buna fetelor,
Am putin timp la dispozitie si am intrat sa va salut.
Am admirat pozele si am constatat ca strumfii nostri sunt cei mai frumosi
Eva toata ziua ar sta afara dar e vremea asta asa inselatoare si nu stiu cum e mai bine sa o imbrac.Voi cum imbracati bebeii?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Salut fetelor, intru repede cu o intrebare. Din martie vreau sa merg cu Matei la inot. Mai vrea cineva sa mearga? Eu m-am hotarat pt Activecenter care fac la Hotel Bucuresti, pe Victoriei, pt ca acolo poate sa intre si parintele in apa. Ce parere aveti? Mai e cineva interesat?

Ioana, poti sa pui lamaie peste avocado. Eu sunt innebunita dupa el, as manca zilnic. Uneori il mai pun si in salate.

Sanatate multa strumfilor bolnaviori si mamicilor!

Eu nu stiu cum faceti voi, dar eu de abia apuc sa citesc ce se scrie si imi tot doresc sa ma uit si eu la niste poze. Dar Matei a descoperit ca laptopul are gust bun si acum se repede la el sa-l traga in gura si-l inchide, asa ca nu reusesc nimic.



fianna cu www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/" target="_blank">printisorul Matei
(01.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Timi pot sa spun cu succes ca azi nu a facut febra deloc. Insa astept sa vina noaptea. Sophie tot nu mananca nimic? Ufff!

Ioana din cate stiu eu nu se prescrie antibiotic la infectii virale, ma ales la enterocolita, nu vad rostul oricum. Si este clar virala din moment ce s-a imbolnavit intai Cosmin, cand am dat tel la scoala sa anunt de ce nu vine mi s-a spus ca sunt mai multe cazuri in scoala deci clar el a adus virusul de la scoala. cat despre coprocultura aici nu poti cere tu ce vrei sa se faca, aici doctorul considera ce si cum tu poti eventual sa refuzi o anumita metoda de tratament sau sa propui o anumita analiza. La inceput mi s-a parut aiurea insa acum mi se pare normal, nu am eu scoala lor sa le spun ce si cum. Si stiu din experienta personala ca si cand li se pare ceva anormal nu scapi de atenita lor.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

da, la voi doctorii au o alta mentalitate, la noi daca te duci si pentru un simplu stranut iti dau antibiotic, ceea ce nu e bine ... cred ca ti-e foarte greu sa-ti vezi copilul suferind, mai ales asa micut

va doresc o noapte linistita ...

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXIA2007 spune:

Salutare fetelor! Acum am intrat sa mai vad ce mai faceti,Alexia tocmai a terminat cu viroza si este mai in forma fara mucusori dar am avut o peroada foarte grea credeam ca nu se mai termina eu folosesc batista bebelusului pt. nasuc si desi tagea foarte bine dupa 5 min. iar curgea azin sa ameliorat si deabea asteptam sa o scot afara ca vremea este superba.
Sanatate multa bebicilor bolnaviori!
La multi ani! sarbatoritilor

Mergi la inceput