Strumfi de iulie-august 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Catralu mult succes puiului la operatie si putere parintilor. Va pupam si asteptam vestile bune.

sa raspund si eu la tema propusa de Amethyst:
1sunt amatoare de shopping da se poate si mult mai rau ca mine(asa ma consolez si-l consolez si pe al meu )
2iau cosul cu fructe dar sigur ma invart si de cateva prajituri
3m-as multumi sa pot comunica mai bine cu oamenii. Da-mi sunt tare dragi cainii, mi-ar place sa am unul si sa avem un nivel mai evoluat de comunicare.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by cafera

Luna, eu vroiam sa-ti multumesc demult pentru sfaturile tale privind diversificarea si nu numai.

Tot datorita tie am acum steamer. E o adevarata poveste si cu acesta, dar daca tu astepti de atata timp sa-ti repare frigiderul, eu nu ma mai plang cat l-am asteptat, credeam ca nici nu-mi onoreaza comanda. Ai avut dreptate: alt gust, mai multe vitamine.

Vreau sa te mai intreb ceva: am inteles eu gresit sau ai spus ca pe Adelicioasa ai vaccinat-o pana la 4 luni si ca nu mai ai alte vaccinuri de facut?

Mamica de printese



Ma bucur ca te-au ajutat cu ceva sfaturile mele. Sa stii ca si eu mai sunt confuza uneori mai ales cand gasesc diferente intre metode de diversificare insa o data ce citesc caut sa vad eu ce opinie as avea, ma mai informez si cand hotarasc apoi asa ramane.

Despre vaccinuri da, aici cele care se fac in Ro la 2,4,6 luni se fac aici la 2,3,4 luni.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Aylin eu zic ca nu e foc daca nu astepti doua sapt, aici atat se recomanda ideal pentru a se obisnui stomacelul si pt a se obisnui si bebe cu lingurita si cu ideea ca mai exista si altceva care tine de foame in loc de lapte. Totodata s-ar putea sa vezi reactia de refuz al solidelor caci ea vrea tzatzica ei si gata. O sa ii treaca in timp.

Monicabo nu am inceput sa dau carnita aici se da de la 7 luni si se da carnita de orice fel(inclusiv porc). Eu nu am digerat bine recomandarea asta desi inteleg motivul (carnea rosie contine mai mult fier) si ii voi da piept de pui cumparat din comert si dupa 8-9 luni vita insa voi mai vedea. Am vazut ca in Romania se recomanda carnea de gaina nu mai stiu de ce, aici dinpotriva cea de pui.

Mihaela daca vrei sa bea complet sigur clar ca cea cu supapa din care nu curge e cea mai buna. Eu am una din aceea insa am si normale cu trei gauri din care curge si ii dau din mana mea si nu se uda asa rau. Din biberon ii dau strict numai lapte caci vreau sa scap in timp de el. Ah si ii mai dau sa bea apa din pahar normal poti incerca si tu, Adelisei ii place pentru ca rontaie si marginea la pahar in acelasi timp si am considerat ca este util sa invete sa bea din pahar/cana normala daca ea vrea. Normal ca tin eu paharul.

Vroiam sa va mai zic ceva si uitasem, uite ce am citit despre www.homemade-baby-food-recipes.com/avocado-baby-food.html" target="_blank">avocado. AM decis sa-l pun pe lista alimentelor frecvente in alimentatia Adelisei.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Am o intrebare: stiti ceva de ciuperci, la ce varsta se pot da?

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

luna merci frumos. sa inteleg ca din aia cu supapa trebuie sa traga ca sa poata bea, nu? ca andrei habar n-are! nici din bibe nu stie sa traga apa.el suge numa tzatzy. in caz asta mai bine raman la aia simpla.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mihaela da trebuie sa traga insa din biberon s-ar putea sa nu traga pentru canu vrea sa inlocuiasca tzitzi insa din cana sa vrea caci are alta forma. Adelise a invatat de la 5 luni cu suc de bebei. Adica pt ca nu vroiam sa-i dau apa din biberon am cumparat suc pt bebei de pere, i-am pus in canuta dupa ce i-am scus supapa ca sa curga liber, i-am dat din canuta si i-a curs in gura si apoi am pus supapa la loc. Stiam ca la apa poate nu va fi tentata insa la suc da. Asa ca a supt. De atunci a disparut si sucul si in loc e apa care ii place.

Uitati www.homemade-baby-food-recipes.com/6-to-9-month-baby.html" target="_blank">aici ordinea introducerii alimentelor pe varste si sunt si subiecte controversiale (aici la noi) precum varsta la care se introduce pestele. Nu zic ca asa e batut in cuie ci doar pentru cine vrea sa vada recomandarile de aici si sa aleaga cu ce vrea sa fie de acord si cu ce nu.

Edit am uitat sa va zic daca aveti nevoie de traducere exacta de pe site sa-mi zica.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Am o intrebare: stiti ceva de ciuperci, la ce varsta se pot da?

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)





Uite aici o www.wholesomebabyfood.com/babyfoodexotics.htm" target="_blank">parere.
Eu nu ma grabesc sa i le introduc.

Legat de avocado, pe langa faptul ca-i foarte sanatos e si foarte usor si rapid de servit.Nu trebe sa-l fierbi,coci l-ai paserat si gata (ii fac galerie ca si mie imi place foaaaarte mult)
Tot pe site-ul asta cu ciupercile poti gasi lista de vitamine si minerale pt foarte multe fructe si legume.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiha spune:

Buna,
Eu am inceput la Eva diversificarea la 4 luni si am luat-o treptat.
In supita ii pun cartof,morcov,fasole verde ,ardei gras,carne ,ficat si de saptamina trecuta am pus si rosii in sos dar f putine la recomandarea medicului.O data pe saptamina ii dau spanac cu cartof si cu iaurt tot la recomndarea medicului binenteles.
Iaurt eu ii cumpar Evei de la danone sau tvuna(e foarte bun)
Evei nu ii plac cerealele decat amestecate cu iaurt sau fructe,simple deloc dar asta e
Ca fructe i-am dat Evei: caise,pere,piersici la borcanase de la HIPP sau Nestle si mar si banana naturale.
Azi am fost la dr cu Eva si e foarte bine: are 8kg si 69 cm
Pupici pentru toti strumfii....unul mai frumos decat celalalt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Timi trebuie sa recunosc ca parsnip i-am dat deja si l-a primit cu placere, in carticica data de NHS scrie ca e ok. Acolo vad ca zice de la 8-10 luni.

De ciuperci intrebam caci...am o prietena cu care ma intalnesc saptamanal cu o fetita de app 7 luni nascuta pe 18 iulie si a mai fost o data bolnavioara si i-a zis dr sa sisteze diversificarea (ea la 5 luni ii dadea ou si carne deja ) acum am vazut-o ieri si pe langa ciuperci de care nu stiam daca e de bine sau de rau ii da deja jacket potatoes cu baked beans si cascaval. Pentru cine nu s-a intalnit cu bucataria englezeasca asta inseamna cartof copt in coaja cu fasole la conserva in sos de rosii (conserva contine zahar la greu) si cascaval.

Mi s-a parut extrem de... devreme (daca ma intrebati eu fasole la conserva nici nu am pe lista sa-i dau) insa ea pare ca nu intelege ca bebeii au o dieta diferita de noi. Apoi mi-a spus asa intr-o doara ca are fata eczema pe tot spatele si ca a citit ea ca e normal cand introduci solide. I-am zis ca ar trebui sa descopere alimentul care ii provoaca alergia si mi-a zis ca e imposibil. Am senzatia ca englezoiacele astea sunt batute in cap pe bune, al meu cand i-am zis mi-a zis ca se felicita ca nu s-a insurat cu o bastinasa ca murea sa-si vada fata cu eczema si pe mama in totala nesimtire.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mychy, vezi ca sunt canute cu tuturi care au supapa anti-curgere si mai ieftine. Eu am luat una de la Primii Pasi, am dat 4,5 roni pe ea. E albastra cu capac verde (numai asa am vazut, dar or fi si altfel). Avantajul e ca supapa (de fapt e un plastic supapa asta) se poate scoate si ramane simpla.
Eu am luat-o din Kaufland. Inca nu am folosit-o la David, am incercat-o pe mine, si da, cu supapa pusa nu curge decat daca tragi.



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput