dor de pui

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns She spune:

Mie nu-mi vine sa cred cum de este posibil ca in Romania de azi, femeile, mamele, sa isi faca de cap cum vor, sub ochii legii, cu copiii pe care nu i-au facut singure.
Incredibil. Cred ca e timpul ca tatii romani sa faca o organizare a lor. Multe mi-au fost dat sa citesc si sa aud la subiectul legat de divorturile din Romania in care sint implicati si copiii, si multe mi-au fost dat sa aud din gura asa ziselor "mame" in numele" iubirii puiutilor lor". Asa zic si teroristii, ca fac in numele lui Allah ce fac.
Rusine. Astea nu sint mame. Sint ia o pauzari frustate razbunatoare cu minte de gaina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sterge..am citit "din scoarta'n scoarta" subiectul tau.
1.Te admir (in general tatii sunt cei ce fug si nu-i doare capul) si te felicit pentru grija ce i-o porti puiului tau. De iubire nu se pune problema.
2. Mi se rupe sufletul pentru baietelul care sufera crunt.
3. De ce nu faci pasul spre tribunal?Ai incercat?Poate ai sanse sa ai copilul langa tine...nu poti spune nu pana nu incerci...


Lorellay si Scumpy Codrin
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

voi face "pasul", fireste. stiu ca sunt sanse mici, dar va trebui sa ii arat peste ani ce s-a intamplat si ce am incercat sa fac. si ce am reusit.
deocamdata ma lupt cu o taxa de timbru judiciar pe care nu stiu unde si cum sa o platesc in contul trzoreriei altei localitati ,e un cosmar "justitia" asta. carpa de sters picioarele.
multumesc. am crezut totdeauna ca 2 oameni maturi pot avea atata minte sa ajunga la o intelegere cand e vb de un copil. minorul ,fir-ar sa fie de denumiri.
reclamanta, paratul si minorul.

da she, legea este primitiva si partizana in ro. asta este ...
ceea ce face reclamanta chiar asta este, terorism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Sterge. Pe copii nu ii poate minti nimeni si nici cumpara. Va veni vremea cind va sti singur tot. Are natura grija de asta. Singurul lucru pe care tu trebuie sa il faci daca acum posibilitatile materiale nu iti permit mai mult, este sa il suni. Zilnic. Trimite-i pachetele. Sa te auda. Pastreaza contactul si fa-l sa rida. E un copil in fond si la urma urmei. Te asigur ca numai asta si face enorm. Cine crede ca niste copii sint prosti, se inseala amarnic. Multi ajung in partea "adversa" (copii adica) cind se maresc. Si nimic numai poate fi mai crud decit ca propriul copil sa-ti fie judecatorul. Dar la asa mame, asta nu cred ca spune mare lucru caci: ele stiu mai bine si ele au puterea de decizie caci "altfel faceau avort". Te apuca plinsul si jalea numai cind dai de asemenea specimene care mai si dau sfaturi. De parca a face un copil impotriva vointei unui mascul s-ar chema altceva decit mirsavie si manipulare.
Genul asta de mame nu ar trebui sa aiba copii. Asa cum eu as lua copiii si mamelor care stau in relatii abuzive (violenta fizica, alcool) pt ca acestea sint mame care se gindesc la ele in primul rind ci nu la copii lor. deci: luat copii si dusi departe de ele daca nu sint in stare sa plece de buna voie si batute pe deasupra.
In fine. Ai rabdare. Cu anii. Merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

stergeeu imi iubesc tatal mai mult decat imi iubesc mama si tatal ma iubeste mai mult decat mama dartatal meu nu mi-a jignit niciodata mama si nici nu a lasat pe nimeni sa o jigneasca.

mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

she: ai perfecta dreptate.

ricea: ok, si in mozambic copii mor de foame. si !?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Aha..deci tu faci cererea..si procesul este la domiciliul mamei...off..rau asa...
Nu poti sa-ti iei un avocat?
Eu am facut o astfel de cerere...am vrut sa o depun singura fara avocat..dar nu m-a bagat nici dracu in seama (scuze..da am niste nervi pe unii).Si dupa ce am bocit putin prin tribunal am intrat in barou si am apleat la un avocat.Pana acum m-a costat 5 mil.
Da la mine e altfel ca eu sunt mama..si il chem la judecata aici ...suntem in judete diferite...ii cer incredintare copil..si sigur o sa ceara drept de vizita...Ceea ce eu sper sa fie cat mai putin..acum dupa ce am citit suferinta ta..inclinam sa cred ca gresesc ca nu vreau sa-l vada prea mult...dar din pacate..nu va comparati....adica interesul lui fata de copil nu e nici pe departe cu al tau...

Lorellay si Scumpy Codrin
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

lorellay:
"Ceea ce eu sper sa fie cat mai putin..."

te rog mult, intelege sa este cu atat mai bine pentru copilul vostru cu cat isi vede tatal mai des.
ceea ce aveti voi doi de impartit nu il priveste pe bietul copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Sterge, din pacate legea romana te va ingradi atat cat se poate in a-ti vedea copilul, daca sotia ta este ambitionata sa va restrictioneze relatiile cat mai mult posibil, iar cu un avocat bun al ei, ai sanse fte mici sa castigi maximum de drepturi posibil. De aceea e fte important sa angajezi un avocat fte bun si implicat, o sentinta in defavoarea ta ia multi ani si expertize si protectia copilului si cheltuieli pt a mai drege lucrurile. Spun asta si pt ca lucrez cu multi avocati si pt ca la randul meu am clienti care au maaari probleme in a pastra relatia cu copiii lor, fiind la distanta tocmai pt ca legea romana nu le-a dat nici macar dreptul sa-si ia copiii la ei in vacante. Ar fi fte dureros sa obtii doar cateva ore in weekend, si asta in prezenta mamei, etc... ti se pot impune multe oprelisti.
Si va si mai dureros pt copil sa nu puteti sta doar voi doi atat cat reusesti sa obtii de mult / sau putin.

De aceea eu zic sa "indulcesti" cat poti relatia cu mama lui, strange din dinti si fa frumos oricat de greu ti-ar fi, e in primul rand in interesul copilului sa ajungeti la un consens si sa ai acces cat mai putin limitat la copil. Intre timp tu ocupa-te si de tine, un tata slabit, incercanat, nervos, obosit si indurerat nu este ceea ce trebuie sa vada si simta copilul tau in momentele astea.

De ex, am o amica al carei sot ambitionat in a o pedepsi pt ca l-a inselat, asistat de o avocata buna a reusit sa-i ia copilul, facand-o sa para in fata instantei ultima depravata - si asta folosind poze pe care i le facuse el in vremuri mai bune, ceva mai glumete, insa uite ca instanta i-a dat castig de cauza, si sincer, ea chiar era o mama fte buna. De restul nu ma leg, insa si ca mama se poate lua copilul daca se considera ca pt acesta e mai benefic sa ramana cu tatal.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

yo propun sa deschidem un cont in lei si unul in valuta si sa se puna naibii cazul la Umanitare, Doamne iarta-ma.

Mergi la inceput