dor de pui

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Sterge, cred ca daca reciti (sau mai bine canti) "mai am un singur dor, in linistea serii, sa ma lasati sa mor..." o sa impresionezi auditoriul si o sa faci pace cu cele cu care te-ai razboit pana acum.(sau, dupa cum te cunosc -din postari-, o sa profiti ca ochii-s inlacrimati, iar batistele din dotare flutura in aer si o sa fugi atunci cand nu te vede nimeni ca sa eviti o imbratisare colectiva)
No offense, mai glumim si noi, oricum fara poezie viata e pustiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Da, m-am documentat si este adevarat. Emisiunile Din Dragoste si Iarta-ma n-au forumuri. Si pot sa inteleg frustrarea. Sta omu in fata televizorului, vede cata nedreptate e la bietii oamenii aia si n-are unde sa isi verse nadufu. Asa ca vine natural omu pe Desprecopii si da in cap primului care intra in descrierea preconceputa.

Ahhh. si nici telenovelele n-au, batele-ar norocu, forum.

Dupa simplu mod in care cautati sa il descoaseti, creati teorii, inghesuiti in tipare, inteleg de ce Acasa are audienta pe care o are.

Pe de alta parte, Sterge, eu in locul tau nu imi oboseam dejtele sa raspund provocarilor.



www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Chiar nu inteleg ceva: de ce confundati atat de multi cititori exprimarea virulenta/violenta a unui om ranit cu violenta fizica? De ce daca Sterge a ales sa se descarce aici e musai sa fie ultimul om? Credeti ca isi batea nevasta si copilul si ii injura zilnic? Daca facea asa, sunt aproape sigura ca nu s-ar fi intrebat nici macar anonim pe vreun forum de ce au plecat. De ce atat de putine persoane citesc cu adevarat? De ce - si asta din pacate e fte raspandit - daca un om are sarcasm si arta de a se juca cu cuvintele - si a vazut ca ii merge - e neaparat un perfid?

Cu ce e mai urat sa faca el o femeie zdreanta (pentru ca a luat de langa el esenta vietii lui, asta si ultimul tampit poate realiza) cand pe la in 1 sau 2 mergem mai departe citesc doar despre: ultimul gunoi, un nimic, om fara caracter, josnic .... si apoi peroram 21 de pag despre egalitatea intre sexe. Oribila expirmarea lui, am fost prima care i-am spus asta, si raman la aceeasi parere. Dar...

Nu zic ca Sterge nu a gresit in exprimare, insa un om care sufera sa fie haituit efectiv de presupuneri, invective si "urari de bine" in starea in care este... mi se pare firesc sa reactioneze asa. In fond si la urma urmelor el a venit cu o problema majora si in peste 50% din raspunsuri a fost voalat intrebat despre procentajul de vinovatie al lui. El nu a venit sa discute despre el sau sotie - invariabil s-au scos diverse la iveala - lui i-e doar dor de copilul lui si a scris ce simte. Asa cum a scris, desigur.

Acum 2 seri, la glumele lui mai putin reusite, mi-am zis: omul asta a baut un pahar in plus si s-a refulat aici pe DC. Unde e crima? Cate dintre voi fericitele sotii si mame daca sotul v-ar parasi ati vorbi frumos despre el? Cate/ cati ati zice: ce bine a facut, a luat decizia ideala, sa fim ca fratii pt binele copilului in prima faza?

Nu ii iau apararea lui Serge, incerc doar sa vad dincolo de balacareala asta soldata cu plecari de pe forum. Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Imi pare rau, eu ma uit doar la desene animate :))

Problema se pune asa. Userul X vine si deschide un subiect pe forumul desprecopii. Incepe prin a spune ca ii este dor de copil, care este cu fosta sotie, la 500km de el si pe care nu il poate vedea decat dc. face mari eforturi. Nu da amanunte, vrea sa spuna doar ca ii este dor. Bun, de inteles pana aici. Lumea sare cu sfaturi si empatii. In faza doi incep "amanuntele". Fosta este o bip bip si o bip bip si o bip bip si socrii sunt niste bip bip bip... Nu stiu altii cum vad problema, dar eu cred ca daca dai "amanunte" de genul asta te indepartezi singur de la subiect si iti strici imaginea idilica de parinte indurerat. Mai vin si cateva femei "cool" si "neconventionale", care nu merg "cu turma" si care incep si ele sa arunce cu piatra in "nenorocita" necunoscuta. Nu stiu cum vine treaba, de ce e OK sa se arunce cu noroi in cineva necunoscut, mai ales ca chiar si in urma incercarilor "inamice" de balacarit "fara amanunte", tot nu s-a dovedit sa fi fost vreo abominabila, ci o femeie ca toate femeile, care a luat copilul, a iesit dintr-o relatie care nu mergea (nu ne intereseaza amanuntele) si a mers la parintii ei. Pur si simplu. Daca dl S. se limita la a vorbi despre dorul de copil fara a sterge pe jos nejustificat cu mama copilului, nu ii sarea nimeni in cap. Asta e parerea mea. Daca aveti una contrara, nu e nevoie sa dati "amanunte", dar e nevoie sa argumentati inainte de a trece la jigniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Ripley

El nu a venit sa discute despre el sau sotie - invariabil s-au scos diverse la iveala - lui i-e doar dor de copilul lui si a scris ce simte. Nu ii iau apararea lui Serge, incerc doar sa vad dincolo de balacareala asta soldata cu plecari de pe forum.
Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)


Nu e asa, n-a spus doar "ce simte" ci a inceput sa injure nevasta si socrii nemotivat, ori noi suntem mame si neveste si avem copii si la o adica ne-am lua copiii si am pleca "la mama" daca ar fi cazul. Ia sa vin eu sa plang de ce rele mi s-au intamplat la un moment dat, voi sa ma mangaiati pe cap, apoi sa ma apuc sa injur eu Romania, ca de aia n-am avut noroc in viata, sa vezi ce bine iti pica tie si celorlalti care locuiti acolo. Sunt convinsa ca ati empatiza si mi-ati gasi scuze ca's nervoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ruxi, poate pt noi e nemotivat, sunt sigura ca pt el exista o buna motivatie. Poate pt noi e de neinteles, dar la fel poate pentru el s-a umplut o caruta imensa de resentimente care nu cred ca dateaza de cand au plecat sotia si copilul. Probabil socrii aia au avut un rol major in ruperea familiei, eu asa deduc din postari.
Cum nu stim, prespupunem...Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ruxij, o fi actionat sotia lui ca orice femeie, dar asta nu inseamna ca este corect fata de el, sau fata de copil; faptul ca ea nu a avut alta solutie si ca orice mama ar fi facut la fel nu este un argument pentru Sterge, cata vreme el nu a fost consultat.

Un copil are doi parinti. Tie ti se pare normal ca unul din parinti sa ia copilul si sa plece la mama naibii cu el, pe principiul e al meu si doar al meu? Mie mi se pare normal doar in urma unui acord intre cei doi adulti, in care sa discute posibilitatile de vizita, probleme practice, etc. totul spre binele copilului.

Ma gandesc ca ea nu a clarificat problema asta. Nu e greu sa porti o discutie cu un om, sa-i arati ca drumurile se despart, si sa stabilesti ce e de facut pe viitor. Stiu ca aceasta discutie nu poate avea loc acum, cand ustura atat de tare ideea separarii lor ca adulti; totusi asta nu este un argument pentru ce se intampla acum.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hm, ce defazat raspund si eu, ati mai avut timp de-o minge

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Motivat sau nu, dar mai ales nemotivat (pt ca nu vrem sa auzim amanunte--ramane nemotivat), nu ne pica bine asemenea limbaj la adresa unei femei si mame. Cel putin mie nu imi pica deloc bine. In plus, iata, daca un alt user nu a empatizat cu el, imediat s-au abatut jignirile si asupra acelui user. Iar, mie cel putin, nu imi pica bine, pot fi acuzata ca asa simt? Reactiile pur si simplu nu au cum sa nu apara. Pareri pro si contra este inevitabil sa apara. Totul e sa se mentina o discutie civilizata. Asa sa vad eu tabloul conflictului astuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Ruxij, o fi actionat sotia lui ca orice femeie, dar asta nu inseamna ca este corect fata de el, sau fata de copil; faptul ca ea nu a avut alta solutie si ca orice mama ar fi facut la fel nu este un argument pentru Sterge, cata vreme el nu a fost consultat.

Un copil are doi parinti. Tie ti se pare normal ca unul din parinti sa ia copilul si sa plece la mama naibii cu el, pe principiul e al meu si doar al meu? Mie mi se pare normal doar in urma unui acord intre cei doi adulti, in care sa discute posibilitatile de vizita, probleme practice, etc. totul spre binele copilului.

Ma gandesc ca ea nu a clarificat problema asta. Nu e greu sa porti o discutie cu un om, sa-i arati ca drumurile se despart, si sa stabilesti ce e de facut pe viitor. Stiu ca aceasta discutie nu poate avea loc acum, cand ustura atat de tare ideea separarii lor ca adulti; totusi asta nu este un argument pentru ce se intampla acum.

Adina + Olivia Q1.04



Imi pare rau, dar in conditiile in care orice varianta este posibila, da, pentru mine este posibila si varianta in care ce a facut ea este corect fata de copil (care este pe primul loc) si fata de fostul sot (care vine pe ultimul loc, dupa EA si copil). Daca traiul in comun este toxic pt. copil mama poate ajunge la concluzia ca e mai bine ca copilul sa nu stea in acel mediu (certuri f. dese), daca exista violenta fizica SAU verbala, daca exista infidelitate, DA este corect fata de copil in primul rand, ca mama sa nu locuiasca cu tatal in aceeasi casa. Daca mama are posibilitatea sa ii ofere copilului conditii sigure de trai in apropierea tatalui (nu in aceeasi casa), ar trebui aleasa aceasta varianta. Daca nu exista aceasta posiblitate si relatia nu poate fi reparata, cel mai important este ca copilul si mama sa fie in siguranta, cu un acoperis asupra capului si sprijin moral. Nu stiu ce ar fi putut ea sa clarifice, sincer. Inteleg ca alternativa ar fi fost sa stea cu el in aceeasi casa si sa calce peste orgoliu (orgoliu poate sa insemne orice, de la a uita ca ai fost abuzat sau inselat pana la a uita ca sotul a uitat de ziua ta de nastere).

Mergi la inceput