dor de pui

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

M am tot invartit si eu, dar deh, tot tre` sa scriu si io
Trebuie sa mergi sa ti vezi copilul, oricum si cu orice cost, atat cat iti este permis sa l asiguri de iubirea ta si de sprijinul tau.
Trebuie sa treci peste orgolii, resentimente, stii tu, inghiti si inspiri/expiri si incerci din rasputeri sa explici celor ce au acum grija de educatia si cresterea baietelului ca NU este corect fata de copil sa se comporte asa, ca un copil, asa cum spui tu, nu trebuie sa sufere. (eu le as duce niste carti de specialitate)
Trebuie sa mergi inainte si sa crezi ca oricum va fi, va fi mai bine ca acum.

Ma bucur k iti poti adora copilul intr atat de mult, e lucru rarisim din partea barbatilor, in general. Mi a placut ce ti a scris mami_alexia




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

le-am dus carti, gata conspectate
mi-am zis sa le dau si instructiuni de folosire daca tot au jucarie noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

ultima data cand am fost acolo, l-am gasit jucandu-se la o priza sub tensiune, la un prelungitor de fapt, sub seninul acord al dragii de mame si al socrilor.

apoi, mai sunt dragalasenii: copilul certat pentru accidente, astfel incat sa fim siguri ca ii reprimam orice actiune si demers / initiativa pe viitor, intr-un cuvant - niste genii in educatie.

nu fac pe viteazul, eu spre exemplu nu am rabdare sa il privesc 3 ore cum izbeste doua pietre .. .dar fiecare cu ce stie/poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by sterge

[...] caut un loc unde sa incadrez mesajul dvs. care face referire la "buda".

daca aveti sugestii, sunt deschis, ca sa zic asa.
Pentru rigoare, ma refeream la "scosul din buda" - daca expresia nu va este familiara, este oarecum sinonima cu "a ridica moralul"...
Fara cea mai mica urma de ironie, odata depasit momentul acut, pentru a va "manageria" mai eficient si mai... non-violent furia (justificata) si/sau a gasi o formula de echilibru pentru dvs. si pentru copil, cred ca o intrebare la Cabinetu Psi n-ar strica.





Parerea lu' Q, in calitate de simplu user:

Sincer? 99% dintre cei care scriu aici habar n-au cum ar reactiona in situatia in care te afli. Si, la fel de sincer, eu le doresc sa nici nu afle.
Eu ma cred in stare de orice, de la atarnatul de lustra, pana la a ma duce val-vartej, sa bat zdreanta. Si pe ma-sa, daca indrazneste sa comenteze. Si pe tac-su, daca se nimereste prin zona... Si pe cainele lor, daca ma maraie... Sau sa merg pe jos pan' la copil, sa trec prin apa si prin foc, sa plang, sa implor... etc. Orice! Insa toate astea sunt scenarii. Sau vorbe mari. Sau platitudini.
Dar, una peste alta, fac bine. Simplul fapt ca "vorbesti" cu oameni "reali/virtuali" atunci cand simti ca-ti explodeaza creierii este, dupa parerea mea, un castig. Aaaaa... ca esti sau nu de acord cu ce-ti zic, sau daca-ti convine 'au ba, asta-i alta cestiune (sic)!


Si inca ceva, chiar daca este (oarecum) off-topic: vii pe un forum preponderent feminin si recunosti ca ti-ai tradus partenera practicand sex extra-conjugal? Ntzzzz! Gresit! O singura data, zici? Si-o data e prea mult! Chiar crezi ca-i pasa ciuva ca ti-ai asumat barbateste calcatura pe-alaturi? Sau ca, post-factum, ai suferit de remuscari si culpe? Pai asa-ti trebuie! Ba mai lasi sa se inteleaga ca barbatii care nu primesc in celula de baza a societatii "secs" sex, afectiune, intelegere, respect, comuniune de orice fel (citat aproximativ), sunt mai predispusi la adulter. Nasol, amice!





Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

corect, cap - coada.

chestia cu "buda" a fost, fireste, aiurea - ai citit ce am scris si stii asta :-)
am vrut doar sa te irit si aveam de unde sa te apuc, asa ca am apucat si eu de unde am putut :-)

suntem de3ci de acord. pana la faptul ca ceea ce arati justifica acele atacuri. aici nu mai suntem de acord.asupra mentalitatii colective a unui gen de oameni.

si asupra unui amanunt, absolut neesential: nu este un forum preponderent feminin, sau cel putin pt mine nu rezulta clar, este un forum despre copii. nu despre adulter, secs ( hihihi ), oale-n cap, subiect la care sunt conectati parintii. ca femeile or fi preponderent p'aici, o fi.
dar e amanunt, cum spuneam.

incantat sa te cunosc, in concluzie.

crede-ma ca rad inca si acum de faza cu "pe sotul meu ma iubesc" ... recunoaste ca e criminala :-))

cele bune
sterge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by diana21

Sterge, am citit tot si, desi initial am zis ca nu are rost sa ma bag, uite ca simt nevoia sa-ti spun ca imi pare rau pentru ce ti se intampla. Si aici, pe forum, nu numai in viata. Ma mir ca toata haiata asta de lupi flamanzi nu a observat ca TU, de fapt, O IUBESTI inca pe sotia ta, ca ura asta aparent "monstruoasa" e de fapt singura ta portita de salvare, singurul mod in care poti, in acest moment, sa supravietuiesti, sa nu-ti pierzi mintile de dor. Si de dorul EI.. Iarta-ma ca imi permit sa spun asta, dar asta am citit eu cu ochii de dupa ochi, aproape toata noaptea trecuta...

Altceva ce tin neaparat sa-ti spun e ca te admir mult pentru felul in care iti iubesti copilasul. Stii mai multe despre psihologia copilului decat toata haita de lupoaice flamande...Ai dreptate sa te superi, mi se pare hidos ce ti-au raspuns unele pe-aici. Insa eu, daca as fi in locul tau, nu le-as raspunde nimic, nimic pentru ca si ele, la randul lor, sunt niste victime, de fapt. Stii ce esti tu, de fapt? Proiectia celor care le-au facut pe ele sa sufere. Lovesc in tine cu ochii inchisi, tu nu esti Sterge pentru ele, esti barbatii care le-au facut sa sufere. Eu as fi mai tolerant gandindu-ma la asta si nu le-as raspunde.

In final nu vreau decat sa iti spun ca niciodata nu e tarziu pentru o impacare. Cand e vorba de EA, nu exista clisee, nu te lasa vrajit de farmecul lor...Asta cu casnicia facuta cioburi, care nu se mai pot lipi, mie nu-mi inspira incredere. Eu nu cred in clisee si tipare...Eu cred ca fiecare iubire e unica si mai cred ca exista si cioburi, care, lipite, sunt mai valoroase decat produsul initial...

Dialoguri strumfesti

OMG! Cred ca te-ai uitat prea mult la telenovele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

quote:
Cred ca te-ai uitat prea mult la telenovele


Ruxij, poti s-o spui cu voce tare ca nu te mananc!

Nu, nu m-am uitat. Mai ai doua incercari

Dialoguri strumfesti





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by diana21

quote:
Cred ca te-ai uitat prea mult la telenovele


Ruxij, poti s-o spui cu voce tare ca nu te mananc!

Nu, nu m-am uitat. Mai ai doua incercari

Dialoguri strumfesti








Atunci ai citit romane de dragoste, in care povesta spune ca atunci cand el o injura pe ea (ma rog, poate o mai si altoieste putin ), DE FAPT o iubeste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citii paginile 11-25 si verdictul meu este ca nevasta din povestire nu are nici o vina, nu este o ticaloasa, nici parintii ei nu sunt ticalosi, iar ceea ce a facut nevasta este absolut normal si moral. Tatal isi poate vedea copilul si poate vorbi cu el la telefon. Mama nu avea locuinta separata de fostul sot, in acelas oras cu sotul, asa ca a facut ceea ce era normal sa faca: a mers unde atat ea cat si copilul sunt in siguranta. Am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

iar eu intaresc cele spuse de tine.

Pai acu' vii, cind il modereaza pe sterge si nu mai poa' sa-ti spuna ce crede cu adevarat despre tine?

Mergi la inceput