dor de pui

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

vichi:

poate ca acum sunt indecent de slab, dar ce spui imi face tare bine.
multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

imi vine sa le strang de gat pe femeile astea care se folosesc de copii pentru a se razbuna
ce o fi in mintea lor?
indfierent ce s/a intamplat intre voi trebuie sa fie constienta ca TU esti tatal copilului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

ca sa nu il mai amintesc pe domnul tata socru, care mi-a spus satisfacut "noi vrem copilul".
si-a luat nenorocitul jucarie la batranete ...

si mie imi vine sa ii strang de gat uneori, dar ma consolez cu ideea ca ne va da Dumnezeu la toti ceea ce meritam, este doar o chestiune de timp.

problema este ca traumele asupra pustiului nu le mai repara nimeni.
nu imi vine s cred ca am facut un copil cu un asemenea om.
este cumplit de trait cu asemenea culpa ... voi fi vinovat fata de baiat tot restul vietii mele. doar pentru asta as merita sa ...
in fine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by val77

imi vine sa le strang de gat pe femeile astea care se folosesc de copii pentru a se razbuna


pai poate tocmai asta face sterge acum daca tot primeste atitea incurajari. O fi pe tren cu un scop precis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by sterge

as vrea sa intreb mamele, ce parere au:
cum este sa iti cari copilul cu tine, ca o valiza, cum e sa il auzi spunandu-ti ca vrea acasa si sa nu iti pese ?
ce isi spune oare: e mic si nu intelege ? l-am trimis pe ta-su la hotel, nu a gasit un hotel atunci deci tata nu te iubeste si nu a venit sa te vada ? oare poate fi cineva atat de murdar incat sa isi minta copilul astfel ?
poate cineva intelege asa ceva ?

parca e ireal. ma gandesc in fiecare clipa ce o fi in mintea pustiului, la ce s-o gandi ... si cum. cand va intelege ce i se intampla.



Depinde... uite, fiu-meu e foarte fericit cand se duce la soacra-mea si ma bucur de altfel. Insa te asigur ca daca as divorta copilul meu ar ramane la mine si oricat ar plange ca vrea la soacra-mea nu l-as lasa acolo permanent. In vizita, cateva zile din cand in cand, dar locul copilului meu e langa mama lui, orice crede el ca ar vrea. La varsta lui nu ia el deciziile, ci eu si asa mi se pare normal sa fie.

Desigur, nu cunosc situatia ta, sper sa gasesti intelegere la mama lui. Sunt si femei razbunatoare si e pacat, copilul are nevoie de ambii parinti, chiar daca nu mai sunt impreuna.


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

miau: ignor mesajul tau, nu merita raspuns.

ellej: stiu eu ... ma refer la fraza:
"La varsta lui nu ia el deciziile, ci eu si asa mi se pare normal sa fie."

cred ca daca l-ai facut singura, tu iei deciziile.
daca ati fost 2, ar trebui sa le luati amandoi. nu te supara ...

cat despre "e prea mic si nu stie ce vrea" ... am iarasi uriase rezerve. poate stie, poate vrea intr-un loc nu in altul, poate vrea cu tata nu cu mama - din o mie de motive carora nu li se poate opune vesnicul "locul lui e langa mama" si poate ca daca nu i se idneplineste acum dorinta, va avea probleme mai tarziu.

cel putin asa spun psihologii.

nu vreau insa sa transform postul in altceva, caci asta risca sa fie acum.
primul meu mesaj spune ce ma doare si ce caut aici.
alte discutii - pe alte topicuri / posturi / locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Ce pacat ca invariabil se incepe cu o frumoasa poveste de dragoste, cu promisiuni, juraminte si planuri comune si uneori se termina cu ura, razbunare si ranchiuna....si cat de trist si nedrept este ca un copil nascut din dragoste sa ajunga intr-un ocean de ura.
Cred ca suntem datori ca parinti sa punem pe primul plan sentimentele si binele copiilor nostri, sa invatam sa fim macar un pic mai intelepti de dragul lor si pentru ei.
Nu as putea niciodata ca mama sa-mi fac copilul sa sufere pentru ambitiile si orgoliile mele.
Iti doresc multa putere si cine stie poate sotia ta se va lumina (desi mi-e greu sa cred asta)sau isi va aminti ca baiatul vostru s-a nascut dintr-o poveste candva frumoasa si atunci erati DOI (exista 2 iubiti, 2 soti si 2 parinti sau cel putin asa ar trebui).

[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu o sa fiu putin mai dura. Va despartiti, copilul e cu mama (deocamdata cel putin). Daca locuia trei strazi mai incolo, tot ar fi plins la fiecare vizita. Distanta e doar parte din problema, copilul sufera ca nu mai locuiti impreuna.
Deci singurul impediment mi se pare ca e drumul ala lung cu autocarul. As zice ca merita sa-l faci.
Apoi poate ca instanta va stabili ca fiul tau sa petreaca o parte din vacante la tine. Astea se vor rezolva, dar daca nu-ti vizitezi copilul vei pati ca si Gabi K.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

fana & ramona

aveti dreptate. nu e numai autocarul, e si hotelul, pe sumar e vorba de vreo 36 de ore ca sa il vad vreo 4in total si de vreo 2 mil. de care as fi putut sa ii iau jucarii ori altceva - dar asta e partea concreta a lucrurilor si ea conteaza mai putin. am precizat doar ca sa nu intelegeti ca mi-e lene sa stau cateva ore intr-un autocar ca sa imi vad copilul.

e doar o chestiune de timp pana va incepe "mama" cu mizeriile, de genul "nu suntem acasa", mai vino tu peste o luna.

ramona - nu esti dura de loc, esti lucida, ceea ce este altceva.
da, voi merge sa il vad, sigur ca voi merge, doar ca mi-e frica de plecarea de acolo cand iar il voi vedea plangand ca vrea acasa.
atat.te contrazic doar intr-un punct: distanta e problema. daca eram la 3 strazi era absolut alta situatie, ra deja alt film.

este ... cum s numesc eu - incurajator nu, poate imbucurator sa vezi ca majoritatea femeilor gandesc normal si responsabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

erata:
a. majoritatea femeilor gandeste normal si responsabil.
b. fania nu fana, scuze

gabi, poti sa spui de ce nu vrea copilul la tatal lui ? daca poti ...
de obicei urasc indiscretia, dar in acest caz chiar as vrea sa stiu.
---------------------------------------------------------------------
apropos: The best thing you can do for your children is to love each other !

Mergi la inceput