dor de pui

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

E foarte simplu, She!
Copilul lui sterge este un copil care sufera de dorul tatalui lui. Din cate am inteles eu, nu s-a obisnuit deocamdata cu realitatea ca tata nu mai e cu mama si, ca, acum, casa in care sta tata nu mai e casa lui.
Daca acum copilasul este in grija mamei, el trebuie sa se obisnuiasca [] cu noua casa, cu noul mediu, cu lipsa tatalui din noua casa, cu gradinita, cu tot.
In conditiile in care acomodarea si creearea unui nou echilibru nu sunt chestii tocmai facile, crezi ca i-ar face bine o intoarcere in casa tatalui? Asta, cu atat mai mult cu cat, relatiile intre tata si mama, dupa cum vezi, nu sunt tocmai line.

Daca mama copilului ar fi genul care sa se dea peste cap, sa faca hocus-pocus si baietelul sa nu simta nimic la intoarcerea din vacanta, ar fi excelent.
Cum insa nu stim nimic despre ea (sterge e prea suparat ca sa o descrie real:-), la fel cum nu stim nimic nici despre tata, dam fiecare cele mai precaute si acoperitoare sfaturi.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

te concentrezi exagerat pe prezent si iti reduci propria viata si a fiului tau la acest moment .
o privire de asamblu : ai iubit , ai fost iubit , ai un copil , vei mai iubi , vei mai fi iubit , vei mai avea copii.
sangele apa nu se face , deci e singura invarianta a vietii , restul partenerilor , in functie de noroc si discernamantul propriu , vin si se duc .
copiii au nevoie de armonie , afectiune , incurajare si modele .
acestea pot fi posibile si de la o oarecare distanta geografica .
in privinta mamei , exista resentimente ,peste care poti trece echilibrand imaginea pe care o ai despre ea : practic exista o parte din ea in copilas , parte extraordinar de frumoasa sau sensibila , sau inteligenta , deci , fara ea n-ar fi existat miracolul pe care-l iubesti atat in minunea voastra .
din cauza frustrarii , transformate in agresivitate , vizibila si de catre mama , ai mai mult de pierdut . o reconcilere e necesara pt linistea copilului si asta incepe si se termina cu acceptarea propriilor limite , si greseli , si cu recunoasterea calitatilor celuilalt (e bine chiar sa si exprimi verbal aceste lucruri fata de fostul partener).
apoi , e necesara o relativizare a situatiei , deoarece compari situatia ta cu una mai buna , dar ia pune-o in balanta cu una mai rea ! doamne-fereste de vreo boala , sau accident ! acum vezi ca e buna , totusi , doar distanta ca necaz .
sfat practic : nu ai bani /timp sa mergi la copil , trimite-i jucarii , carti , poze amuzante cu tine si cu text personalizat , scrisori .

sper sa va acomodati toti , tata , mama , copil , cu noua situatie , cat mai repede ,si sa va bucurati de viata , exista atatea motive frumoase !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Parerea mea, Sterege, desi nu cred ca meriti efortul de a-ti spune ceea ce cred eu, este ca tu esti cel care are ,,probleme".
Esti un tip frustrat, esti inca un ,,pui'' parasit si nu poti accepta asta.Copilul tau e bine langa mama lui care-i ofera dragoste.Intre dragoste si mama exista semnul egal.
Ai inceput acest subiect cu intentia de a blama femeile in general si pentru asta iti doresc sa nu mai ai parte niciodata de iubire.
Ma rog, nu stiu cum ar putea sa te iubeasca o femeie asa cum esti.Ai un suflet monstruos.
Nu cunosc motivele plecarii, dar daca ai fi iubit-o, n-ar fi plecat.
Stop!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

buna seara tuturor
sa o luam metodic.

she
da, she, dar pentru asta trebuie sa fi mama intai de toate, ca sa gandesti astfel.
apoi, iata un link cred eu interesant: http://copiidisparuti.jurnalul.ro/despre.php?id=5
iata o secventa pentru cei care nu au timp sa acceseze linkul: "rapitori - parinti. Sunt cele mai pasnice tipuri de rapiri si sunt mult mai frecvente decat rapirile stereotipe. Se produc, cel mai adesea, dupa o separare sau un divort al cuplului. Studiile arata ca parintele care rapeste copilul fie sufera de instabilitate psihica ( 92% ), fie incearca sa obtina cu forta o reconciliere a cuplului sau incearca sa-si pedepseasca fostul partener prin copilul rapit ... "

monixy:
da. bine zici. numa' ca ... prezentul este atat de acut incat nu prea mai lasa loc pentru perspectiva. ba as spune ca nu lasa loc nici de trecut. obisnuiesc sa pun greutate in cuvinte - obisnuiam ,nu stiu daca acum ea se mai distinge printre litere -caractere, hihihi.

este greu de scris asa cum simt, cand fac slalom printre murdarii abjecte ca cele de mai sus, in conditiile astea este ori ca si cum as sta dezbracat in piata si 2 batrane decrepite m-ar privi lacom, inainte de achizitionare, ori ca si cum as discuta cu un om inteligent, in timp ce in aceeasi camera 2 retardati privesc in gol in directia noastra, cu falca inferioara atarnand, in timp ce saliva scursa le umecteaza barbia iar mainile tremura intr-un spasm perpetuu. este destul de greu de discutat liber cu un om normal in astfel de conditii, au si cuvintele decenta lor s ise simt rusinate intr-o anume vecinatate, dar daca acesta este pretul care trebuie platit pentru democratie, cu siguranta este prea mic.
parca mi-e dor de miau si A.N.I.S.I.A. :-))

si aceste relatii intre membrii forumului reprezinta o forma ( diluata ) de socializare. proportia in care gasim aici diverse tipologii este aceeasi cu cea in care ele ( iata, neiertatorul feminin :-) se gasesc in reallife.

despre relativizarea situatiei am gasit de curand un comentariu destul de interesant pe un blog si, in sine, relativizarea - cum o numesti reprezinta un subiect demn de abordat. insasi nevoia de a-ti compara situatia cu a altuia, pentru a putea sa o dimensionezi, denota ca ceva nu e ok - "parerea mea". dar cum bine zici, cam asta e de facut acum. paleativele sunt acum solutii "permanente".
nici eu nu inteleg cum poate reprezenta o trauma implinirea unei dorinte a baiatului, limpede si clar exprimata, dar se pare ca doamna a renuntat acum la arguemntul "trauma" si danseaza pe celalalt, al timpului, distantei, ca si cum o fatalitate de neocolit i-ar fi mutat acolo.

redai: raspunsul tau denota revolta, dar nu am gasit in el nimic de condamnat, in afara fireste de gramatica si logica, asa ca ii acord replica: pustiul isi va da seama singur. deja o face ...asa cum a invatat acolo, de cand e plecat.

"Dupa 4 amante avute de tine ea nu are dreptul la unul? "
faza asta este criminala - voi deveni dependent de forumul acesta.
trecand peste faptul ca cifra este teleportata din realitati intunecate, legatura indisolubila intre nr de amanti ai "lui" si ai "ei", raportul intre cifre si mai ales complexa relatie de calcul care stabileste acest raport, este probabil naucitoare. tot continui sa cred ca prietenii mei rad de mine, intra aici si scriu tot felul de nazdravanii, apoi ma uit la nr de mesaje postate si data inscrierii ... poate au gasit ei o cale de a pacali php-ul.

buli: evident, nu toate cuvintele sunt ceea ce par la fel cum nu
toti oamenii nu sunt ceea ce par, ba nici pisicile ori broastele, asadar era, evident, o alta "figura de stil", cum zici.
cat despre atitudinea ta fata de copilul - arma, ori copilul - marfa, sa ii dea Dumnezeu minte reclamantei si ticalosilor parinti ai domniei sale, sa ajunga odata la aceasta concluzie.

despre frustrare si ura, monixy - am vb astazi cu doamna rapitoare, ieseau serpi negri prin receptorul telefonului si se tarau pana la vecini sa ii sugrume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by Elle_seb

Ai declarat la un alt subiect ca ti-ai inselat sotia si spui despre sotia ta ca ea este omul care a ruinat viata baiatului vostru. Si o mai si denigrezi TOT PE EA in toate modurile cu putinta pe un forum de... culmea tupeului, pe un forum de femei si mame. Ai o agresivitate verbala iesita din comun. Studiind un pic virulenta, violenta si limbajul pe care il folosesti, trag concluzia ca sotia ta a facut un lucru foarte bun pentru ea si pentru copil atunci cand te-a lasat si a plecat la parintii ei.
Nu contest durerea ta pentru lipsa copilului, insa inainte de a arunca in ea cu pietre, mai uita-te si la barna din ochii tai.


Elle




Sterge,erai prea frumos sa fii adevarat.
De-acord cu fiecare cuvintel ce l-a scris Elle.
Hmmm...fetelor, n-o fi un troll?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

Parerea mea, Sterege, desi nu cred ca meriti efortul de a-ti spune ceea ce cred eu, este ca tu esti cel care are ,,probleme".
Esti un tip frustrat, esti inca un ,,pui'' parasit si nu poti accepta asta.Copilul tau e bine langa mama lui care-i ofera dragoste.Intre dragoste si mama exista semnul egal.
Ai inceput acest subiect cu intentia de a blama femeile in general si pentru asta iti doresc sa nu mai ai parte niciodata de iubire.
Ma rog, nu stiu cum ar putea sa te iubeasca o femeie asa cum esti.Ai un suflet monstruos.
Nu cunosc motivele plecarii, dar daca ai fi iubit-o, n-ar fi plecat.
Stop!






---------------------------------------------------

Sunt deacord cu fiecare cuvintel scris de tine.Mie mi se pare ca este un om cu probleme psihice.
nu ar fi plecatr daca ar fi respectat-o.daca are parerea asta despre femei ar trebui sa isi schimbe orientarea sexuala ( am dat si eu o solutie)

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

www.hi5.com/friend/video/displayViewVideo.do?videoId=7575382&ownerId=158238046" target="_blank">Stam in picioare la 7 luni

Sa o ajutam pe Ramyteo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

quote:
Originally posted by redai

Sterge am inteles ca o sa actionezi in justitie sa ii areti copilului peste ani ce ai incercat sa faci pentru el.
intrebarea mea este:"O sa ii areti peste ani cuvintele <de lauda> care le-ai scris aici despre mama lui?"





-------------------------------

La intrebarea asta nu esti in stare sa raspunzi?Sterge?Sau raspunzi numai la ce iti convine tie?cat despre greseli gramaticale sau dezacorduri in vorbire ar trebui sa te abtii.daca ai fi citit regulamentul forumului te abtineai.de unde stii daca vb bine romaneste mai "desteptule"?

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

www.hi5.com/friend/video/displayViewVideo.do?videoId=7575382&ownerId=158238046" target="_blank">Stam in picioare la 7 luni

Sa o ajutam pe Ramyteo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

devin addicted :-)

raspund la ce vreau.
la ce zici tu am raspuns, trebuie doar sa stii sa citesti.
se scrie "dashteptule".

va implor, continuati. am o seara searbada si imi facerealmente bine sa vad atata mizerie concentrata in cateva posturi, incep sa redimensionez totul si poate, daca mai citesc cateva asemenea productii, ma duc in genunchi sa o rog sa vina acasa.

pe zrdeanta, vreau sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Sincer in acest moment imi pare rau ca stiu sa citesc si mi-am pierdut timpul cu cuvintele tare urate.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

www.hi5.com/friend/video/displayViewVideo.do?videoId=7575382&ownerId=158238046" target="_blank">Stam in picioare la 7 luni

Sa o ajutam pe Ramyteo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

pacat, devenea interesant.
realmente.

Mergi la inceput