Poznasi smecherasi de mai-iunie 2004 - 90

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Buna fetelor,

Am mai scris un mesaj de dimineata, dar am facut ce-am facut si l-am pierdut. Deci, reiau...

In primul rand, multa sanatate pentru piticii bolnaviori: Rebecca si Cris. Irinusha, legat de medicamente, nici eu nu sunt adepta homeopatelor.

In al doilea rand, noi avem alte dileme zilele acestea, caci trebuie sa decidem la ce scoala va merge Tommy al nostru din luna septembrie. Si, din fericire sau din nefericire, optiunile sunt variate: scoala privata (prea scumpa), scoala publica (program de doar doua ore pe zi cu necesitatea de a cauta un program in alta parte dupa orele de clasa?!?!?), scoala catolica - in engleza (din nou, doar doua ore pe zi), in franceza (zi “plina” pana la 2:30 p.m.). Vedeti ce simplu este??!?!?!? In acest moment este inscris la scoala publica si la cea in franceza si suntem pe lista de asteptarea la scoala catolica in engleza.

Sper sa decidem curand intr-un fel sau altul, caci nervii mei nu mai rezista mult...

Mai am si vesti proaste: soacra mea este suspectata de cancer de san. Am fost cu ea ieri la ecografie si mamografie si asteptam rezultatul.

In rest, nu mai da Dumnezeu sa se termine iarna. De trei luni ninge si tot ninge si iar ninge... Ce melancolie, vorba lui Bacovia!

Va doresc o zi minunata.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://b4.lilypie.com/zqZGm5.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://b2.lilypie.com/PavWm5.png)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

http://www.flickr.com/photos/dcppopa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Neatza. Ceaiul verde e gata, cine vrea.

Iulia, imi pare rau pentru soacra, asta e viatza....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

LA MULTI ANI VALENTINELOR si VALENTINILOR!
La multi ani fericiti tuturor indragostitilor si nu numai...

Carmen
,multumesc dar mai bine nu..mi s-a acrit de ati-adipos , desi la un moment dat chiar imi placea . Mai bine o cafea mititica...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Iulia,imi pare rau! multa sanatate si putere sa treceti peste...Trebuie sa fiti optimisti, atat voi cat si ea!sunt multe cazuri de cancer la san care se rezolva cu bine
Sper ca diagnosticul sa nu se confirme; si mama a fost "foarte suspecta" de asta acum vreo 2 ani, chiar operata de 2 ori...La ea nu s-a adeverit cancerul, a fost toxoplasmoza... Cumplit!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salut fete dragi!!!

La multi ani de Sf. Valentine!
Io mi-am primit cadoul (carti :D ... cum se putea altfel ;)), Boby n-a mai avut parte ca n-a avut timp nevasta-sa sa caute ceva ... o sa intelegeti voi.

Iulia, sper sa nu se confirme diagnosticul ... si chiar daca da, in zilele noastre nu mai e asa problema. Multa putere sa treceti prin toate!
Si alegere buna! E f. important, asa ca hotarati in liniste!

Cami, multumesc mult! :) E f. energica ... apuca tot, baga in gura sau il cerceteaza ... e o curioasa. O sa ne manance zilele ;)
Si e o mamoasa, dupa cum se vede ... valeu!

Cris are streptococul A ... deci scarlatina.
Ieri i-a trecut putin temperatura dupa paracetamol, dar a revenit in mai putin de 4 ore, de ajunsese la 40 ... i-am dat si ibuprofen, dar tot n-a trecut cum trebuia ... asa ca mi-am dat seama ca-i febra toxica. Cum a ajuns ta-su acasa am pregatit-o pe Melie de culcare (ii aveam pe amandoi in brate si nu am putut pana atunci) si am plecat cu el al clinica, la urgente. Noroc ca am insistat eu, ca cica e un virus puternic prin zona ... dar i-a luat proba din gat (nu stiu cum ii spune pe ro.) si s-a adeverit ca-i streptococul A ... dr. vazuse doar cateva puncte albe pe omulet. I-am dat de aseara penicilina si ne-am chinuit si noaptea cu febra .... acum vad ca n-a mai facut, spune ca-i un "pic bine", speram sa se puna repede pe picioare ca nu prea papa si e groaznic cand e bolnav.
Azi noapte a inceput sa halucineze, nu ne mai puteam intelege cu el ... ne-am transferat (io cu el) in patul lui si m-a ciufulit toata noaptea, a plans, s-a foit ... groaznic. Pe la 4 a inceput Melie sa urle, n-a vrut sa pape de la ta-su (de aceea spun ca-i si mamoasa) ... asa ca am schimbat locurile, am preluat-o eu pe Melie (si binenteles ca si-a baut toata sticluta :D ... imi povestea Boby ca a adormit foindu-se si intorcandu-se mereu la usa, o astepta pe mama-sa ) si Boby pe foit .... asa ca adio sf. Valentin, il serbam alta data
Asa ne-am distrat noi ... acum sper ca luata din vreme sa nu mai apara siptomele ... si sa nu faca si Melie. Doamne ajuta! Am dat telefon la gradi sa le spun ca au epidemie de scarlatina (ca sigur de acolo a luat-o), mi-am sunat aseara pe la 10 prietena sa nu-si trimita copilul la gradi ... M-am cam saturat cu gradi asta ... Si trebe sa am si o discutie cu educatoarele ca nici nu au bagat de seama ca are copilul febra ... ok, nu era mare, dar se vedea ca-i imbujorat si are ochii luciosi. Mai vedem ...
Gata, nu va mai plictisesc ... vroiam doar sa ma plang putin la voi ;) ... dar oricum, suntem pe drumul cel bun, ce-a fost rau trecut.
Va pupicim! Multa sanatate, ca-i cea mai importanta!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

* * *
La omu' sarac nici "floricelele" nu trag ...
Sa-i ajutam sa se faca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Cami, oferisem un ceai verde, nu antiadipos.

Nicoleta, te-ai uitat pe prospectul de la Stodal? Spuneai ca il folosesti. Ei bine, contine coccus cacti.
Insecta de care spunea Irinusha ca e purice nu-sh de care.
Mai precis, e o insecta exotica din Mexic care ataca o specie de smochin si din care se extrage carminul!!!.

Carmin, cosenila
E120 (i) Carmin
E120 (ii) Extract de cosenila
CI 75470
Origine:
Colorant natural rosu izolat din insecta Coccus cacti , care traieste pe diferite specii de produse suculente. E120 (i) este colorantul pur, în timp ce E120 (ii) este extractul brut.


asta asa...ca sa lamurim aspectul cu puricele, .

Irinusha, imi pare rau pentru Cris, ii doresc sanatate.


edit: si pentru ca am apucat sa caut traducerile, sa vad ce contine Stodalul:
-stevie creata
-Drosera (planta insectivora)
-un lichen frunzos
-floarea pastelui si inca, trage Teo



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Carmen, Cami, Irinusha, multumesc.

Irinusha, imi pare tare rau de Cris. Stiu ce greu este cand sunt micutii bolnaviori, asa ca va doresc tie si lui Bobby curaj. sa treaca repede, repede.

La multi ani de Sf. Valentin! Tommy a impartit bomboane de ciocolata la mine la serviciu (chiar si persoanelor care nu erau pe lista mea) si apoi a dus o punga intreaga de felicitari si bomboane de ciocolata si la gradinita. Era foarte, foarte incantat!

Va doresc o zi plina de surprize placute.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://b4.lilypie.com/zqZGm5.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://b2.lilypie.com/PavWm5.png)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

http://www.flickr.com/photos/dcppopa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Buna fetelor

la multi ani de Sf. Valentin!

In sfarsit am sfarsit cu ce am avut de tardus si am intrat si eu pe la voi.

La noi nimic bun Julia iar acasa, are probleme cu ochisori, sunt rosi si daca nu observam mai devreme putea sa faca puroi. Acum ia picaturi. A luat de la gradi. in rst este sna toasa si vesela. Ca intodeauna face nebuni. Astazi spalam pe joz i bucatarie si a sunat tel. ea avrut sa ma ajute deci a bagat carpa in galeata a scoaso fara sa o stoarga si va inchipuiti ce a fost cand a inceput sa spele pe jos cu carpa loarca , dar ce sa-i spun i-am multumit ca a vrut sa ma ajute.

Acum vreo doua zile nu a vrut sa adoarma deloc, i-am spus ca vreau sa nu o aud pe ea dar cum respira, a incepput sa respira adanc simia spus: MAMA ACUM MA AUZI CUM RESPIR?


Nicoleta pe Julia o ajuta Ambrosol, Stodal nu prea. Va doresc multa sanatate.

Iulia sanatate soacrei si sper ca diagnoza sa fie negativa. este greu de ales ceva care sa-i fie bun copilului, dar o sa decideti si sunt sigura ca vetoi alege foarte bine.

Cami si Julia are cuvinte care pronunta gresit, unul dintre ele este in loc de doctor zice gotcol , pe "r" nici nu are de cand pe moment sa pronunte.

http://pl.fotoalbum.eu/Julia1901

Alus + Julia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Lipseste omul putin si ce gaseste aici? Scarlatina? Ochisori bolnavi... Bravo... Pai asa se face? Sanatate multa copilasilor bolnavi.

Saru'mana pentru reteta!!!!!!!!

Astazi am exmatriculat-o pe Rebeca la mama. Uf, liniste in sfarsit... Ura!!! Am avut o zi destul de turbata astazi si maine va fi la fel. La sport nu am mai fost de duminica :(

Nu pot sa stau mai mult.
Va imbratisez!!!!!!!!

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Neatza, cine vrea un ceai verde?

sa aveti un week. linistit, cu sanatate copilasilor bolnaviori.




Mergi la inceput