hotie curata !!!!!

hotie curata !!!!! | Autor: ioanaiub

Link direct la acest mesaj

stiati ca 5 fiole de apa distilata solvent pentru uz parenteral costa 20 lei????? eu am ramas "traznita" azi la farmacie ... cum e posibil asa ceva ... e doar apa distilata .....

http://s244.photobucket.com/albums/gg22/ioanaiub/?action=view

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cam asa am patit si eu cand am cumparat ser fiziologic.
30 fiole = 35.3 RON.
pentru ca nu sunt cele romanesti, ci fabricate de o firma franceza.

Nu m-am prins pe loc pentru ca am luat mai multe medicamente, abia acasa am vazut. Mda, am ser fiziologic de calitate , pot sa-i curat nasul fii-mii mai cu sarg.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Din pacate nu la toate farmaciile se gasesc perfuzii cu ser fiziologic, cu care iesi mult mai ieftin. Dar merita sa intrebati, mai ales la cele de langa spitale.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

eu am avut nevoie de apa distilata, nu de ser fiziologic ... dar 5 fiole=20 lei e cam exagerat

http://s244.photobucket.com/albums/gg22/ioanaiub/?action=view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@Adina Iulia, precizez ca farmacista ti-a facut un serviciu ca ti-a dat ser fiziologic de import. Stii cat costa cel "romanesc", ca de fapt e
fostul romanesc Sicomed Bucuresti, actualmente preluat de Zentiva Praga
? 5 fiole=22 lei Deci cele 30 de fiole romanesti costa cam 130 de lei.
Deci?
Bine zis hotie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Exact, ai gasit foarte ieftin, mama dat pe 20 de fiole un milion. E bine de stiut ca exista si la preturi mai "decente"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by diuna

@Adina Iulia, precizez ca farmacista ti-a facut un serviciu ca ti-a dat ser fiziologic de import. Stii cat costa cel "romanesc", ca de fapt e
fostul romanesc Sicomed Bucuresti, actualmente preluat de Zentiva Praga
? 5 fiole=22 lei Deci cele 30 de fiole romanesti costa cam 130 de lei.
Deci?
Bine zis hotie.



Woww...ai dreptate, acum am verificat! Incredibil!

Deci e aceeasi magarie ca la "apa distilata" a Ioanei...
Ioana, vezi ca mie mi-au facut o oferta buna cu pachetul ala francez , poate au si apa distilata franceza

Ce chestie, astea nu costau mai nimic, si ce preturi le-au bagat...wow wow wow

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Apa distilata nu e importata... Si nici serul fiziologic frantuzesc nu se poate administra parenteral. Deci ramanem la mana unicului producator autohton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Banuiesc totusi ca nu e de prea mult timp chestia asta, asa ca asteptam noile produse de import, o sa regleze piata.

Hmm, inca nu-mi vine sa cred

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Deci pina la urma, pentru injectii nu e buna decit fiola de 5 lei???? Uluitor in ce hal se ajunge din cauza unor interese si a coruptiei. Va dati seama ca monopolul pe piata e asigurat cu spagi grase, altfel cum naiba sa vinzi fiola de apa cu 5 lei? Jaf curat si noi sintem la mina lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

hai sa nu bagam si mafia neagra la mijoc

E dreptul lui sa vanda cu cat vrea, nu este inregistrat ca medicament ca sa aiba pretul controlat de minister. E normal sa fie monopol, pana acum a avut pretul zero., adica nimeni nu putea sa vanda atat de ieftin, deci pe nimeni n-a interesat piata din Romania, extrem de sensibila la pret la produse de acest gen.

Din cate stiu eu ei au capacitati mari de productie neutilizate - ceea ce inseamna costuri foarte mari, care trebuiesc alocate undeva: la medicamente nu prea pot, din pricina sistemului de aprobare a preturilor, deci le ramane la produse de acest gen.

Acum, ca s-au scumpit asa, pot apare oricand concurenti- din cate stiu eu la produsele astea parafarmaceutice nu trebuie sa astepti mai mult de o luna-doua inregistrarea lui - asa ca totul depinde de producatorii din alte tari, daca au "mirosit" modificarea pretului de pe piata, si deci oportunitatea.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput