hotie curata !!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mai, dar de un an incoace crezi ca nu miroase nimeni? :) Cel putin de un an e pretul asta aberant (de atita timp stiu eu). Dar, asta e, sa ne rugam sa nu avem nevoie de apa lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

De 1 an? Serios?

Sunt multi importatori de parafarmaceutice, ma mir cum de nici unul nu s-a trezit sa aduca si produse concurente. Ce naiba...nu mai inteleg nimic.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

De 1 an? Serios?

Sunt multi importatori de parafarmaceutice, ma mir cum de nici unul nu s-a trezit sa aduca si produse concurente. Ce naiba...nu mai inteleg nimic.

Adina + Olivia Q1.04


E cartel ,sint intelesi sa nu vinda nici unul sub acest pret.Voi stiti cit cistiga distribuitorii de medicamente? Stiti ca se dau premii la cei care vind bine masini ,excursii in strainatate ,lor si colaboratorilor?Nu spun ca nu trebuie platit cineva bine care lucreaza sau motivat corespunzator,vreau sa atrag doar atentia ca aceste preturi la medicamente fac aceste servicii de distributie deosebit de prospere.
Apropos de pretul serului ,care e astronomic ,mie mi s-a intimplat sa cumpar si eu si sotul,ca nu ne-am putut corela, ser si alte medicamente.Bineinteles ca am incercat ulterior sa le restitui la farmacie la schimb cu alte produse.Am fost foarte ferm refuzata ca sint in calculator si nu se mai poate,etc. ,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Intotdeauna in distributia de medicamente au existat motivatiile de care spune Dulcetica (cred ca de 10 ani, daca nu si mai mult).
Insa "cartelul" actioneaza doar pentru apararea intereselor comune, in rest este un razboi intre membri legat de market share, din dorinta cresterii acesteia.

Daca s-ar urmari doar maximizarea marjei, nu ar mai exista produse generice pe piata (cu alte cuvinte copii ale produsului original atunci cand expira patentele acestuia), ci doar originale (care evident sunt mult mai scumpe).

In plus, produsele de gen ser fiziologic, apa distilata, fese, comprese, seringi - nu sunt medicamente, deci se pot importa si de alti distribuitori, nu doar de cei ce detin aprobare de depozit farmaceutic.

Sau banuiti farmaciile ca limiteaza accesul acestor produse? Este posibil si asta, desi ma indoiesc ca poate fi vreo actiune concertata a lor.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

Fetelor sa zicem merci cat inca mai gasim acest ser fiziologic. Zentiva a vrut sa il scoata de pe piata datorita costurilor mari pe care le implica productia, dar mai ales imbutelierea lor si distributia, dar pana se va gasi un alt producator pt el il vor mentine in productie. Ei au cedat o serie de alte retete pt medicante de uz curent catre alti producatori pt a-si reduce pierderile si pt a crea noi produse ce pot fi vandute la preturi mai mari pe piata externa. Zentia nu e o firma romaneasca, este o firma ceha, care are o hale de productie in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

cautati in farmacii ser fiziologic in punga de perfuzie. este mult mai ieftina si avantajoasa cantitativ. lasi in cauciuc un ac de seringa, si cand iti trebuie ser, scoti cu seringa.

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Pe mine in ultimul timp nu ma prea mai mira nimic.
Sunt satula de oameni care incearca sa dea doar tepe.Dar mai este si o vorba:nu e fraier ala care cere ci ala care da.
La orice farmacie te-ai duce daca gasessti serul fiziologic mai ieftin cu siguranta gasesti alt medicament cu pret umflat.Si atunci ar trebui sa umbli pe la nu stiu cate farmacii ca sa cumper mai ieftin exact ce iti trebuie si nu ajungi nicaieri,pierzi timp si bani pana la urma.
Mai avem mult pana cand o sa ne civilizam ca tara cu adevarat,chiar foarte mult.

Mergi la inceput