mamica singura

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Eu cam inteleg cum e cu dorinta de a face un copil cu un anume EL, dar cum e sa te complaci 10 ani dintre cei mai FRUMOSI intr-un surogat de relatie cu un barbat insurat, nu pricep. Copiii lui cati ani au? Nu cumva s-au nascut in intervalul asta? Faptul fiind consumat, sa-ti traiasca bebeul! Macar acum intoarce-i spatele individului! Pentru el si pentru tine. Cat de bine ai facut iti va spune copilul tau cand va avea capacitatea de a judeca.
Si acum ca m-am dat filosoafa aici, totusi va intreb :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116749

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie30 spune:

Mda, scuze, m-am exprimat gresit, deci: daca apare numele tatalui in certificatul de nastere, acesta capata drepturi asupra copilului - cum ar fi dreptul de a fi de acord SAU NU!, in cazul in care mama doreste sa scoata copilul din tara, la fel ca si obligatii, cum ar fi pensia alimentara.
Cat despre sechele, acestea care POT APAREA SAU NU la copiii crescuti in familii monoparentale, eu tind sa cred ca DA, in urma exemplelor din jururl meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

din moment ce omului care-si pune intrebari , nu ii e bine(si nici altora) , clar a gresit , dar a gresi e omenesc , doar a persevera e diabolic .
o dau numa'in citate in ultimele zile , dar parca-i mai clar decat juma' de pagina de consideratii personale.
inca unul :"ai pierdut , nu uita si lectia !"
si pt ca mergi spre viitor , nu spre trecut , poti considera asa : motivatiile rationale de aduce pe lume copilul au fost gresite , dar faptul de a da nastere unei fiinte umane e perfect natural si bun , deci gandeste-te frumos la tine si la copil , concentrandu-te pe statutul de mama , nu pe cel de iubita (si scoate-l de tot pe cel de amanta) si in orice hotarare viitoare cantareste in primul rand nevoile tale si ale copilului in raport cu realitatea , si abia apoi ia in calcul dorintele .
nastere usoara , sa ai parte de un copilas sanatos , frumos si destept si sa fiti fericiti ,dincolo de unele imperfectiuni ale vietii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mai terminati cu ideile preconcepute despre familiile monoparentale si alte concluzii aiurite asupra copiilor !!! Traim in alte vremuri !!! Nimeni nu mai condamna o mamica singura, nimeni nu mai este scos in piata sa fie aruncat cu pietre ... deci va rog frumos ...
Ca atunci juma` din populatie ar trebui sa fie traumatizata de familia in care au crescut, stiu si eu nshpe cazuri in care tatal o batea pe mama, mama tacea ca nu avea incotro, etc etc. ACUM mama ii da un sut in dos tatalui sau pleaca si isi creste copilul singura.
Scuze de offfff topic.





Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

nu vreau sa incep neaparat o discutie contradictorie, dar "ideile preconcepute despre familiile monoparentale sunt de mult evidentze pa cere le-au stabilit altii, inaintea noastra, fiind de meserie.
daca ne apucam sa contrazicem evidentele ca ele sa se potriveasca in ceea ce noi credem / SPERAM, atunci e grav.
nu are fireste nici o legatura cu "condamnarea femeii" blablabla, esti cu totul alt subiect.

faptul ca eu stiu sau tu stii "niste cazuri" nu are absolut nici o relevanta, dar nici una: lucrurile astea se stabilesc de psihologi in urma unei analzie extrem de elaborata, pe un lot de copii suficient ca rezultatele sa fie valide, mai mult, ei sunt urmariti - au fost - mult in timp.

cazuri singulare din jurul nostru nu au nici o relevanta pentru a defini un comportament general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by sterge

"Fetele crescute fara tata, vor cauta la maturitate protectia unuia sau a mai multor barbati, obsesiv, iar baietii o iau pe cai gresite, fara autoritatea si modelul patern pe care il ofera tatii.

Cum asa, soro, chiar totzi ? Nu scapa nici unul ?
"

ba mai scapa, ellej. nu totdeauna traumele sunt ireparabile si nu totdeauna sunt grave, dar totdeauna exista o forma de neadaptare sociala rezultata din familii monoparentale, plus ca acei copii a usansa sa repete experienta si sa aiba, al randul lor, o astfel de familie.

nu vreau sa ingrijorez pe nimeni, dar cam asta e adevarul.



Intrucat si sotul meu a fost crescut de o mama singura, inteleg ce vrei sa spui. Dar el insusi spune ca isi aminteste de certurile parintilor (avea vreo 7 ani cand au divortat) si crede ca au facut cel mai bun lucru despartindu-se. Mai traumatizat ar fi fost daca ar fi crescut intr-o atmosfera de isterie permanenta. A tinut la tatal lui (cu toate defectele ei, soacra-mea n-a fost genul care sa-si barfeasca fostul sot si oricum nu in fata lui fiu-su), dar e constient ca divortul a fost cea mai buna solutie.

Deci sa nu generalizam. De multe ori un copil crescut de un singur parinte poate fi mult mai echilibrat si mai fericit decat unul crescut de ambii parinti.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ellej, din nou fff de acord cu tine.
Sa nu generalizam !




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

da, categoric da: daca au existat scandaluri e nashpa pentru un copil.
la mine nu au existat, s-au despartit zambindu-si, acum mama mea se intelege f. bine cu actuala sotie a tatalui meu, asadar totul poate decurge ok. mai putin copilaria unui pusti intr-o asemenea situatie, caruia nici nu ai sansa sa ii spui: vezi, tata ne caftea - capete in gura etc. asadar a mplecat.

de fapt, fiecare caz e singular.

ceea ce as vrea sa arat este ca, atunci cand m-am referit la traume, nu am vorbit neaparat de cele constiente, asta este important - mi-a scapat data trecuta, intrucat alergam printre subiecte haituit de cativa useri :-)

mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chevara spune:

am tacut un timp...acum am gasit raspunsurile voastre...nu prea imi sunt de ajutor.dar ce mai pot repara din trecut???...Sunt datoare cu un raspuns copii lui au 16si 9 ani. ASTEPT CLIPA CU TEAMA dar sper ca va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

La ce fel de ajutor te asteptai de la raspunsurile de pe forum? Voiai sa auzi, in unanimitate, ca ai facut bine? Uite, iti spun eu asta: ai facut foarte bine, minunat, de mare exceptie! Bravo!

Mergi la inceput