Comori de nov-dec 04 (170)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Se numesc "boli ale copilariei" pentru ca sunt niste boli contagioase care facute cand esti mic au repercusiuni minore sau deloc comparativ cu reactiile organismului ajuns la maturitate.
Nicidecum pentru ca sunt minore.
Deasta, nu inteleg de ce unii le trateaza asa superficial. Totusi, cand esti copil si faci cate o boala din asta se poate ajunge la complicatii, exista tratament serios, se impune regim, izolare bla, bla, bla..

In fine, sunt atatia "necalificati" in meseria de doctor, de n-ar trebui sa ma mir.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

Otilico, hai mey mami ca dracu nu e chia atat de negru...Stiu exact despre ce vorbesti...La David la gradi e o data la 2 sapt. afis la intrare cu "avem scarlatina!"...sau "avem paduchi!" sau avem "avem vrsat de vant" ...etc...ca doamne, multe mai sunt. Nu face nimeni caz din asta, chiar ma mir daca avem zi fara afish
Scarlatina pe care o stim cu toatele de mici nu prea se mai face, acum se face doar forma atipica(de care zice cuscra) si nu prea prezinta mare pericol. E de fapt un streptococ sau asa zisa scarlatina (un doctor priceput stie de cum se uita in gat ce si cum ...in pkus, daca vin 10 copii cu streptococ la al 11-lea nu-i mai face nici un exuzdat ca e clar)...asa ca nu te mai ingrijora...In cateva zile o sa vezi ca Ana o sa fie fresh si ok.
David a ratat pana acum scarlatina asta, dar mai are tim p cacalau sa o ia . Si aici medicii sunt la fel, sistemul e identic cu al vostru. Rar de tot se fac analize(David nu facut niciodata de cand s-a nascut) ...de nici un fel...A...mint...i-a facut de Craciun analiza de sange si urina sa vada daca e vre-o infectie in organism...In rest, sunt medicii asa zis ignoranti, nu prescriu medicamnte decat f rar, nici calciu, vitamine sau altele(cum tot citesc eu pe aici). Antitermic se da doar de la 39 cu 5 in sus. Eu m-am obisnuit cu stilul medicilor de aici, e f. ok , nu ma plang. Si sunt convinsa ca daca ar fi ceva grav, medicii ar lasa ignoranta la o parte si si-ar face treaba. Sper asta.
multa sanatate Anei...sigur in 2 zile e fit...
a...si inca ceva si inchei pledoaria...Atata timp cat i-a antibiotic nu mai este contagioasa, chiar din a doua zi de antib(scuze exprimarea alambicata)...cel putin ni se spune si noua aici. Doi la mana...aici chiar nu au faze de genul: e bolnav nuil scoti afara...nu am auzit pana acum de asta, de cate ori l-am intrebat pe medic se uita la mine ciudata...asa ca nu-sh ce sa zic, tu faci cum crezi ...

        mamica de David haiducu(1 dec. 04)

"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Miria nu are decat o pata pe piele si aceea aproape e de nedeslusit. Cat despre analize nu cred ca va mai face ceva pentru ca daca nu are simptome grave nu obtin programare la doctor. Iar la doctor nu merge ca la noi sa propun eu ce analize sa-i faca, poate sa si creada ca-l jignesc, ca el nu-si cunoaste meseria.
Nu am optiunea sa merg la privat, stiu o clinica in Stavanger privata unde am facut mamografie dar si acolo trebuie trimitere de la doctor ca peste tot pentru ca sunt foarte aglomerati fiind putini doctori si nu baga in seama mame paranoice ca mine si oricum acea clinica este pentru radiografii, etc. Pentru copii nu am auzit sa se poata merge undeva la privat.
Ii dau amoxicilina care este o forma de penicilina semi-sintetica.
Este prima data cand ia antibiotic de cand s-a nascut si nu are de ce sa fie tratamentul gresit fie ca este throat infection fie scarlatina tot la antibiotic se ajunge.
Monica, doctorul mi-a spus ca otita, sinuzita sau scarlatina nu se pot diagnostica prin analiza CRP. Cum se numeste analiza care ati facut-o? Nu vreau sa te bat la cap dar daca reusesc sa gasesc ceva privat desi ma indoiesc trebuie sa stiu ce sa intreb.
Hai ca am sunat din nou sa intreb de dieta si nici vorba de asa ceva pe aici. A zis ca ei pun diagnosticul dupa ce vede doctorul ca nu fac nici analize de sange si nici exudat faringian pentru scarlatina.
Si bineinteles asistenta m-a luat ca sa ma relaxez, sa-i dau antibioticul si sa sun doar daca mai face febra. Exact ce spuneam nu imi mai face programare sa vada cum se simte dupa antibiotic .


Avem si o veste buna, vine sotul 7 saptamani la noi.

Bits, Miki, sanatate multa puisorilor mici.



Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Fulgule, mersi de interventie, asa imi place cand te vad optimista si degajata. Pai normal ca o duc la gradinita ca am si la servici treaba si nu ma dau de ceasul mortii, uite acum daca am sunat din nou ma pune la relaxat. Si daca am dus-o luni cand nu lua inca antibiotic cu atat mai mult acum nu ma mai gandesc. Nu mai spun ca am iesit cu ea la magazine, au venit doi prieteni duminca, am umplut zona de scarlatina, in caz ca nu era destula .
Am intrebat azi la gradinita daca mai are vreun copil scarlatina si mi s-a spus ca nu, dar in nici un caz nu a zis sa mi-o tin acasa, deci e clar ca ii primesc cu scarlatina dar sa nu aibe febra.
Oricum ea era fresh de dimineata, doar ca doarme mai mult ca de obicei.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Se numesc "boli ale copilariei" pentru ca sunt niste boli contagioase care facute cand esti mic au repercusiuni minore sau deloc comparativ cu reactiile organismului ajuns la maturitate.
Nicidecum pentru ca sunt minore.
Deasta, nu inteleg de ce unii le trateaza asa superficial. Totusi, cand esti copil si faci cate o boala din asta se poate ajunge la complicatii, exista tratament serios, se impune regim, izolare bla, bla, bla..

In fine, sunt atatia "necalificati" in meseria de doctor, de n-ar trebui sa ma mir.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina



hay mey miria ...ca daca vin 5 copii in aceeasi zi, cu aceleasi simptome (hai sa zicem de scarlatina) doctorul nu ii poate lua pe toti la el acasa sa ii vegheze non stop pana isi face efectul antibioticul..nu?
nu stiu ce le poate face mai mult de a prescrie antibioticul, zau asa..nu cred ca e vorba de superficialitate...daca ar fi fost ceva mai grav(doamne fereste) sunt convinsa ca Ana ar fi avut parte de altfel de tratament...
de ...cam asa e sistemul si mentalitatea de aici...

        mamica de David haiducu(1 dec. 04)
"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

In orice colectivitate trebuie sau macar ar trebui sa existe o incapere numita carantina. Acolo se tin copiii care pot deveni focare de infectie pentru restul.

Poate suna grav sau deplasat ce spun, dar am lucrat in domeniul respectiv vreo 13 ani si inca mai am defect profesional.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by mikimi
si ne-a vazut si doctorita asta "sforicca" de la limba si mi-a zis ca trebuia demult taiata, ca-l impiedica sa gangureasca, si mai ales il va impiedica sa pape cu lingurita.Asa ca la sf lunii, trecem la taiat.





de ce sforicica vorbesti tu acolo, soro? ca zau daca am mai auzit asa ceva???!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

In orice colectivitate trebuie sau macar ar trebui sa existe o incapere numita carantina. Acolo se tin copiii care pot deveni focare de infectie pentru restul.

Poate suna grav sau deplasat ce spun, dar am lucrat in domeniul respectiv vreo 13 ani si inca mai am defect profesional.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



in cazul asta, toata gradinitza lu David e in carantina, tot timpul...pai de unde mama masii sa stie educatoarele ca David va avea in doua zile diaree sau scarlatina(ca boala e contagioasa si cu doua zile inainte de aparitia primelor simptome..asa zisa perioada de incubatie).
si ai mey zau ca nu e vorba decat de niste raceli, streptococi, varsat de vant si alti virusi mai mult sau mai putini agresivi...
sa traim in ca Mickael Jacson cu umbrela de soare si in camere de sticla???

ce meserie ai tu, miria?

        mamica de David haiducu(1 dec. 04)
"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Asta voiam si eu sa intreb, care-i treaba cu sforicica? nu am mia auzit pana acum, sunt curioasa!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu este asa, Fulguleatzo, chiar daca ti se pare intortochiata exista o triere. Iar in crese si gradinite trebuie sa fie cabinet medical.

Pana sa termin fac. am lucrat o perioada suicient de lunga ca asistenta medicala pe mai multe sectii urate rau, gen neurochirurgie sai oncologie, dar mi-am luat si specializare pe pediatrie si am lucrat vreo 2 ani si cu copiii.

Nu ma mai desprindeam de sistemul sanitar ca tot speram sa plec din tara si sa am continuitate, desi ma saturasem pana peste cap, ca doar deasta facusem o facultate complet diferita.

Dar n-a fost sa fie.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput