"Invitatie" la analize cnd nu locuiesti in RO

"Invitatie" la analize cnd nu locuiesti in RO | Autor: spic de grau

Link direct la acest mesaj

Tocmai mi-au spus parintii mei, ca au primit o "invitatie" la analize "gratos" ptr copilul meu.

Copilul e roman insa nascut in Franta. Nu are nici un act pe care sa scrie ca locuieste la parintii mei. El locuieste si a locuit tot timpul cu noi.
I-am facut certificat de nastere romanesc (pe langa cel frantuzesc) - insa la Ambasada Ro din Franta (adica nu am fst in RO la Primarie, cum am auzit ca se mai practica).

Eu si sotul am avut BI pe adresa parintilor mei.. Sa fi facut de aici legatura? Dar noi nu stam in tara!
Oricine din administratia romaneasca poate vedea ca noi nu locuim in RO ca am intrat in 5 ani de 2 ori pe teritoriul romanesc ptr 2 saptamani de fiecare data.

Intrebarile mele sunt:
- de ce ii trimit copilului aceasta "invitatie"?
- a mai primit si altcineva (dintre cei aflati in afara granitelor), o hartie de genul asta de la Casa de Sanatate?
- vor avea pretentia acum sa platesc vreun ban pe asigurare? ca sincer ma astept la orice!



Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Cata vreme s-au trimis invitatii la analize si unor ... decedati () ce altceva poate sa ne mire mai tare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.realitatea.net/80661_Persoane-decedate--chemate-la-analize-.html" target="_blank">Uite-asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate tb sa isi puna mentiunea CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate) si sa predea cartea de identitate pt a nu mai figura in evidentele populatiei, administratiei, medicului de familie, etc. Ti se pune un sticker in pasaport cu aceasta ,mentiune, predai CI si ai scapat de probleme. Daca te hotararsti sa te intorci aplici din nou pt o alta CI. Nu e normal sa ai domiciliul in doua tari diferite. Una este viza de flotant si alta e domiciliul, a nu se face confuzie.
Tie ti-a venit acea invitatie din cauza faptului ca ai BI pe domiciliul de acolo, administratia oricum nu are treaba cu evidenta populatiei sau cu medicul de familie. Este foarte probabil sa va vina si voua astfel de invitatii.

Edit: De unde ai tu impresia ca administratia stie de cate ori ati intrat voi in tara?? Nu are nici o legatura si chiat daca ar avea, la talmesul-balmesul care este acolo...
“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


si eu am primit anul trecut la vechea adresa din Romania (pe care am parasit-o acum cinci ani ); nepoata mea care are firma deschisa acolo glumea, spunind ca va merge ea, nu-i strica doua seturi de analize anuale ;-)

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

si eu am primit "invitatie" si i-am dat ignore.
desi locuiesc legal in italia de 3 ani nu pot sa renunt la cartea de identitate romaneasca pentru ca peste tot unde am mers in tzara sa rezolv diverse probleme mi se cerea imperativ "buletinu'!", n-au vrut pasaportul sau altceva...in plus fara CI nu poti, de exemplu, sa-ti reinnoiesti pasaportul decat la reprezentantele diplomatice ale romaniei din strainatate, unde te usuca de bani plus drumuri si timpul pierdut la cozi (si poate se mai trezesc si aia sa-mi ceara buletinu!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

nici eu nu renunt la CI pt. ca nu se stie daca nu ne vom reloca in Ro.si asa cum spuneau fetele,nu poti face nici o miscare fara CI.nu mi-au trimis invitatie(sau cel putin n-am aflat).

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu nu inteleg de de te deranjaza atat! Sfatul meu este ca daca poti, sa mergi si sa-i faci copiluli acele analize, stiu ca prin strainataturi sunt foarte scumpe!
Nu vei plati nici un ban, pentru ca sunt gratuite.
Cat despre fazele cu CI, si pe mine ma enerveaza de mor! Imi vine sa le dau cu ceva in cap! Pasaportul e un act cat se poate de valabil, dar ei nu, vor buletin !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Daca copilul are certificat de nastere emis de o autoritate romana, e clar ca are trecut si un cod numeric personal, conform legislatiei din Ro. Deci el este in baza de date ca cetatea roman. In plus daca voi inca aveti buletinele de identitate valabile, se face legatura cu adresa din CI a parintilor.
Iti mai dau un exemplu: ma prezint la camera de garda cu copilul, prezint doar certificatul lui de nastere ( pe care nu este trecuta nici o adresa doar date despre parinti, cod numeric personal copil) si imediat este elaborata o fisa pentru el unde apare si adresa la care stam, cea trecuta in CI noastre. Deci exista o baza de date creata cu toate datele persoanelor, cod numeric corelat cu adresa parintilor trecuta in cartile de identitate.

Petruta & bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si noi tocmai acum am aflat ca am primit acea invitatie(a primit fetita care este nascuta in martie si sotul in februarie, eu si cea mica suntem in iulie si nu am primit inca). Acolo scrie sa luam legatura cu medicul de familie, deci probabil asa trebuie sa facem sa spunem medicului de familie si el sa ne indrume. Mai scrie pe acea hartie ca poti face analizele pana in iulie 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Spic de grau, daca tu ai domiciliul in Ro, acolo il are si copilul tau (copilul urmeaza domiciliul mamei) chiar daca, in fapt, voi locuiti in alta tara.
E alegerea ta daca ii faci sau nu analizele in Ro.Oricum nu ai de platit nimic.Avand cetatenie romana, copilul are dreptul la asigurare medicala gratuita chiar daca locuieste in alta tara.
Eu nu stiu ce probleme poate aduce lipsa cartii de identitate (exceptand faptul ca trebuie sa-ti faci repatriere in caz ca te reintorci in Ro dar asta inseamna si anumite avantaje).Noi nu mai avem CI de mai bine de 5 ani si ne descurcam foarte bine cu pasapoartele in orice situatie.
Tdi, pasapoartele se pot schimba si in tara, la Serviciul Pasapoarte de la ultimul domiciliu din Ro.Noi ne-am schimbat pasapoartele in tara asta vara si a decurs totul simplu, repede si civilizat, fara nici o problema.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput