Pitici de Ploiesti 7

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna fetelor!

Baiatul meu a implinit un an! Cind o fi trecut?

A sarbatorit cu antibiotice ca desi un an de zile nu a foat nici macar racit acu facu o mare viroza care dupa simptomele de raceala banala a dat in voma si diaree si am ajuns in spital..... Am stat o sapt si am plecat la cerere ca altfel nu mai imi vedeam copilu' bine!
SFAT: nu va internati sub nici o forma copilu' in nenorocitul de spital de pediatri din Ploiesti! Sunt medici exceptionali (citiva) dar care nu au conditii sa isi desfasoare o activitate omeneasca! Asistentele sunt niste nemernice si nu sunt convinsa ca sunt nici femei si nici oameni..o fi vreo natie aparte ca eu nu am mai intilinit asa ceva pina acum.... conditiile sunt proaste..
Chair daca va spune sa va internati fugiti la Bucuresti ca macar acolo sunteti tratate omeneste.

In fine.. pentru cine e interesat pot sa dau detalii...

Voma la copil asa mic nu prea e bine sa fie tratata cu asa medicamente ... cam tari si metroclopramidul ala ..e ... ca un drog pt ei..

Pediatri buni.. acum am intilinit-o pe dr Podeanu.. jos palaria! O FEMEIE de exceptie.... are cabinet pe strada 8 martie pe la jumatatea strazii, o casa galbena, are la poarta un afis cu numele ei. De asemenei o parere exceptionala am despre dr . Mertl, desi in virsta, stie sa faca un consult complet si sa dea sfaturi in functie de situatie, are cab in zona Hale, pe strada pe care este Lic Caragiale, in capat spre linia de tramvai, la fel, are la poarta o tabla cu numele. Eu pe ele le recomand cu cladura.

Am mai auzit lucruri bune despre dr Olteanu, dr Dascalu si o alta feblete a mea dr Iorga.


ca sa vedeti ce super baiat frumos am...aviz mamelor de fete! .. priviti aici
Va pup ..revin.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

NANA Infant Formula este un complex de vitamine foarte bun,de la CaliVita. Eu il folosesc de mult,dar nu pentru pofta de mancare, pentru ca Mara mananca in orice conditii. Spun ca e bun pentru ca e obtinut din ingrediente NATURALE care se asimileaza mult mai bine. Nue rau la gust, costa 400 de mii si il iei de la sediul lor de pe Cuza Voda. Sticla e mare, are 60 de ml si se da 1 ml pe zi. Poti sa ii dai 10 zile pe luna, sau chiar mai mult daca e cazul. Eu i-am dat de mica pentru ca avea un usor strabism iar asta semnifica lipsa unor vitamine care intaresc muschii. Acum nu mi are.
Gaby imi pare tare rau sa aud ce ai patit. Am auzit lucruri bune despre DR PODEANU chiar de la mama mea care a fost cu mine la ea acum 30 de ani. Si Mara a prins acum un virus dar am reusit ca de ieri pana azi sa il tin sub control cu vitamina C picaturi plus Infant Formula plus Imuno Baby plus Eurespal, plus Nurofen pe seara canda facut un pic de febra. Acum e ok. Facuse si un pic de diaree dar s-a rezolvat.
Eu folosesc cusucces Batista Bebelusului care mi se pare miraculoasa. Mara nu a facut niciodata complicatii de la muci, pentru ca am curatat-o cu ala. Multa sanatate lui TUDOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Multumesc MamyMara hai ca m-ai lamurit si am sa tin cont.
I-am cumparat Amaliei Polyvital, un complex de vitamine si ii dau 9 picaturi. Fiindca a slabit are nevoie si de vitamine si de stimulare a poftei de mancare... eu astept rezultatele. Folosesc si eu batista bebelusului dar depinde si de raceala... ea a fost mititica si foarte racita... inca ne mai luptam si cu batista si cu un pic de tuse care vad ca trece foarte greu.
Vai Gabi, sa-ti traiasca puiul si multi, multi ani sanatosi si voiosi de acum in colo. O sa petreceti aniversarea dupa ce mai uitati putin de experienta urata cu spitalul. Va cred ca a fost groaznic, eu m-am luptat acasa cu tratamentele doar sa nu ne interneze. Eu am urmat tratamentele dr. Popa Liliana , este la Maternitate la copii si la Mediurg la pediatrie. dar acum nu m-am mai dus dupa ce a urmat tratamentul si de aia am tot intrebat pe aici.
sanatate multa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

mai fetelor... nu mai ziceti niciuna nimic... e liniste mare, ce mai fac copii vostri, mai povestiti si voi
Eu sunt suparata... dupa ce am tras atat cu o raceala cand am zis ca s-a ameliorat a intors-o, azi alerg iar dupa doctori. Am stat ieri la petrolul o ora jumatate si cand am vazut ca n-am sanse inca trei ore am plecat si am tinut-o pe antifebrile pana azi. Simt ca innebunesc ca nu mai scapam de aceasta gripa, virus... nebunie
o iau de la capat , ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf2003 spune:

pentru geo_ionita:

Sunt din Ploiesti dar am nascut in Bucuresti. Spuneai ceva de o negatie luata din Bucuresti cum ca nu ai ridicat banii de acolo. De unde se ia? Cine o elibereaza, primaria de care apartine spitalul? HEEEELP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

irolf2003: am sa-l intreb pe sotul meu si o sa iti raspund, dar cel mai bine intreaba la spital, acolo trebuie sa te indrume unde tb sa mergi, in principiu tot in sectorul de care apartine spitalul. Sorry ca nu iti pot da informatia exacta. Unde ai nascut? Eu la Polizu...
Dar poate mai intra cineva si te mai ajuta cu o informatie!

Acum eu am nevoie de ajutor!
Spuneti-mi ce sa fac...am observat pe pampersul fetitei mele niste firisoare mici, mici de sange, ca sa cand cineva ar tras 2-3 bastonase, din acelea de la gradinita (fac comparatia, ca sa va dati seama ca erau doar urme mici) si nu stiu ce sa fac...am intrebat dr pediatru si nu stie de la ce ar fi si sa ii fac o coprocultura...atataltceva nu mi-a spus...a mai patit cineva? ce ati facut? E GRAV? VA ROG SA IMI RASPUNDETI!!!


Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Geo-ionita imi dau si eu cu parerea, oare este posibil sa fie prima ei menstruatie? in maternitate , cand eram, am vazut la o fetita... si era a 4 zi de la nastere. Acum ma gandesc si eu la fetita ta... sa fie oare asa ceva... fiindca altfel, la stomacel sa aiba ceva... e prea mica, nu cred. O mai urmaresti si vezi daca mai apare. Daca tonusul ei ei bun in general, eu zic sa nu te ingrijorezi deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irolf2003 spune:

pentru geo_ionita

Chiar astept raspunsul!
Am nascut la Elias, acum cateva zile si nu stiam ca am de luat si hartia asta.
O sa incerc sa sun si la spital, dar stii cum sunt ei cu raspunsurile...
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamyMara spune:

Irolf sotul meu spune ca a luat negatia de la Primaria de Sector (si eu am nsut in Bucuresti), de acolo de unde a declarat copilul. Negatia aia este numai pentru banii de nastere nu si pentru indemnizatie.
GEO eu zic ca pe langa coprocultura trebuie sa ii faci si o urocultura plus sumar de urina. Chestia cu menstruatia e improbabila, aia este intr-adevar posibila in primele zile dupa nastere, din cauza ca bebe are foarte multi hormoni de la mama din timpul nasterii.
Acum la ea pot fi doua cauze: fecalele sau urina. Parerea mea este ca daca nu se repeta figura iar fetitza e ok, mananca, ia in greutate, nu are febra...nu e ceva grav. Orice mucoasa interna se poate irita si sangera un pic. Ia de la farmacie recipiente sterile pentru analize, colecteaz si urina si fecale si mergi la AL MEDICA, unde au un laborator bun. Asta ca sa te linistesti ca nu e nimic.
Cumva a luat ceva medicamente de curand? Sau ceaiuri? A avut diaree? Ai observat daca plnge cand face pipi?
Cam astea ar fi gandurle mele. Sper sa fie bine si sa nuse mai repete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

irolf2003, elias e in sectorul 1. si pentru certificatul de nastere depui la starea civila sector 1 care e pe langa elias, dupa ce iei certificatul iesi dincladirea aia si te duci in cea din stanga intrebi si esti indrumata, ii trebui sotului tau buletinul mamei, si o sa primeasca doua negatii, una pentru alocatie una pentru trusou la casa casatoriilor. Fetele de acolo i le dau pe amandoua

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze Yasmin Elena

uite cat am crescut

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput