Operatie cezariana inflamata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Tigresa, operatia mea are cam 15 cm lungime...Arata bine. N-am avut probleme...Nu te speria si nu te gandi ca, daca au avut altele probleme, o sa ai si tu...Fetelor, nu va mai speriati de cezariana! Mie mi se pare o nastere civilizata si, daca avem grija sa nu facem eforturi prea mari cateva luni dupa operatie, totul e ok...Eu chiar nu am avut probleme, nici nu simt ca o am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Fetelor, ati scris bine: 15 cm?? Pai asta inseamna ca te taie de la un capat la altul al burtii, nu asa, putin, cum credeam eu....... :(((
Pai nu ma mai joc asa !!! :) :(
Sigur e asa mare???

Vindecare rapida va doresc la toate!!!

P.S. Oare pana in decembrie nu s-o inventa o a treia metoda de nastere, in acfara de cezariana si normala??? :)

Ven si de 17 sapt. si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Fetelor ,eu nu am avut nici o problema cu cezariana.Nu stiu cum m-au cusut dar nu am avut nici un fir la suprafata,am avut pansament doua zile ,iar apoi cicatricea la aer.Mi-au spus sa nu ridic nimic (ce depaseste trei kilograme) timp de trei luni,dar am ridicat-o pe Anna care avea deja peste 4kg,si nu am avut nici cea mai mica roseata sau umflatura.Acum am doar o dunga roz de vreo 10 cm si atit!
Nu va mai speriati de cezariana,e adevarat ca se pot intimpla si chestii ca cele descrise de fete mai sus,dar si la nasterea normala e la fel,unele se refac imediat,altele au probleme luni de zile pina li se vindeca taietura.
Curaj si pupici la burtici,Corina

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ann Marie spune:

Fetelor nu va speriati de cezariana ca nu e chiar asa rau. Eu am nascut cu cezariana, taietura e foarte subtire si are cam 10cm, iar a treia zi de la operatie eram acasa singura cu bebita mea(sotul era la servici) care nu era tocmai usoara, avea 4kg. La mai putin de 2 luni ieseam la plimbare cu caruciorul si il caram pe scari, cu bb cu tot in el ,2 etaje la coborare si doua la urcare, iar la vreo 4 luni de la operatie ma duceam la aerobic, si vreau sa va zic ca nu am avut nici o problema: operatia mea arata super frumos, iar durere am avut doar la inceput.
Sanatate si numai bine,
Annie si Bebelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Si eu am avut probleme cu operatia.Cind sa-mi scoata firele,mi-a supurat si mie,surplusul de grasime cica,si drept urmare mai am stat in spital inca 5 zile.Mi-au dat cu un praf,imi scapa denumirea acum,si cu rivanol,si mi-au facut si niste antibiotice.Si mie mi-a fost frica mai ales ca eu am avut si drena,si ma gindeam ca cine stie ce or fi uitat dr prin burta mea.Dupa lungi cicaleli am aflat ca e surplusul de grasime si daca pastrezi locul curat nu se intimpla nimic.Toata chestia asta a durat la mine cam 2 saptamini,dupa aceea nu am mai avut nimicuta.Numai ca cicatricea este mai urita in locul acela.Si am operatie verticala.Aceeasi chestie a mai patit-o o colega de cezariana 2 luni mai tirziu(si ea era slaba,slaba)dar a tratat locul respectiv cu laser.
Daca era ceva mai grav ai fi facut febra.O sa treaca.
Refacere rapida si cicatrici frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

dragelor ,

of ce subiect.

hai ca va ajut eu sa va simtiti mai bine. ca vin cu cea mai horror poveste de pana acuma.

eram inca in prima saptamana cand operatia s-o umflat si a inceput sa supureze. poveste similara cu a voastra - organismul nu a suportat firele... granulom de fir, ii zice. cateva vizite la spital, igienizare locala cu ceva seringute... febra. anemie. of of of...

bun, iese unu dupa cateva luni - io bucuroasa! iupiiiii am scapat.... mai iese unu - si mai bucuroasa.... acuma chiar ca am scapat!!!!

..........

dupa cel de-al noualea (la vreo 7 luni de operatie care in fiecare saptamana producea cate un fir) ...

nu tu ca se rupe operatia... nu tu joaca si relatie cu ca se rupe operatia... nu tu gimnastica, deci - pentru ca se rupe operatia... nu tu ca se rupe operatia...

am inceput sa ma demoralizez si n-am mai suportat. hopa la chirurgie, care-i problema? pai nu-i o problema mare, granulom de fir, te tai imediat, poti ramane char acum o nimica toata.... spitalul la standarde.... ce mai : plosnite, WC-ul infect...

-ul totusi cu reputatie. bun, zic, raman, va rog sa ma operati sa mi le scoateti ca nu mai suport. vreau o viata normala, sa ma bucur de , mie- si mie de o baita linistita, fara grijii, de un pic de ginnastica...

ma opereaza... . suport cu greu spitalul (pentru ca nascusem intr-unul splendid. innebunesc ca sotul meu nu are voie s intre deloc. la baie nu ajung pentru ca am o perfuzie si ceva punguta atarnand de picior. pe pat, acoperit cu musama, aud din cand in cand pasii gandacilor... doamna de langa sforaie / horacaie ingrozitor - are un tub in nas... alta icneste din minut in minut si cealalta plange...

trece noaptea cu greu si dimineata ma duc acasa. o noapte, in fond, nu-i mare lucru. mai ales ca acuma sunt bine si nu o sa mai am probleme....

la cateva saptamani - SURPPRIZAAAAAAAAAAAAAAA! inca un fir! domnul chirurg sef l-a 'uitat' acolo....

am innebunit. nu mai puteam. despresia depresie. iritata tot timpul - certuri cu toata lumea... ce mai, ingrozitor.

ultimul mi-a iesit cu doua zile ca printesa mea sa implineasca un an. chiar de ziua mea... am simtit atunci ca ii un semn ca a iesit un fir chiar de ziua mea. mi-am zis - asta e cadoul meu de ziua mea, am terminat cu problemele...

si asa a fost. insa chinul de un an a fost insuportabil si a lasat urme multe. depresie, distanta fata de printesa(la un moment dat imi amintesc ca dadeam vina pe ea....) etc etc...

acuma - fiecare organism cu treaba lui... mie al meu mi-o cam dat de furca. dupa escapada la chirurgie insa, am atata mangaiere ca macar nu am petrecut cele 10 zile de spitalizare dupa nastere intr-un spital ca ala... infiorator. nu cred ca as fi reusit sa trec de asa ceva. pentru ca fetelor, nu va imaginati cum arata baia.... eu una m-am abtinut pentru ca stiam ca plec a doua zi, dar cei care trebuie sa stea mai mult....?

credeam ca sunt singura cu asa patanii, asa ca desi imi pare rau pentru dificultatile voastre, ma bucur de posibilitatea de a va povesti prin ce-am trecut. acum fetita mea are 2 ani si suntem bine amandoua.

concluzia mea ar fi sa nu va lasati viata condusa de treaba cu firele. greseala mea a fost ca nu credeam ca o sa se mai inchida vreodata. cinstit. acum insa ca vad ca s-a inchis, a doua oara as fi mai linistita. desi urmatorul copil - daca vom hotara sa il avem - va fi CU SIGURANTA adoptat...

cam asta e.
un zambet
mamaruta mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Fetelor! Nu va speriati!!! Nu e chiar atat de nasol cu cezariana. Depinde si cine o face si cat interes isi da in treaba pe care o face...
La mine prima cezariana a fost putin cam aiurea facuta si m-am speriat cumplit - de aia am facut pe bb nr. 2 dupa 13 ani dar cea de-a doua, a fost facuta de un medic profesionist care a reparat si prima operatie si a facut o treaba buna tare! La mine, cand mi-a scos pansamentul dupa 5 zile, a fost totul perfect - se vedea doar taietura lipita de parca ii pusese lipici acolo, nici un fir de ata, nimic. Totul curat, vindecat - nimic de reprosat. De durut, doare intr-adevar vreo 2 saptamani dupa, dar suportabil. Eu am fost operata marti, vineri am venit acasa si sambata bucataream de zor (nu am avut pe nimeni sa ma ajute) si pe bb am tinut-o in brate din prima zi. La inceput, sotul meu se speria si striga la mine sa o las jos, dar cand a vazut ca nu are cu cine vorbi, m-a lasat in pace.
Cautati-va un doftor bun fetelor si operatia va fi usoara si se va vindeca repede.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Nu stiu daca e atat vorba de doctor, cat de organism. Pe mine m-a operat acelasi doctor, dar la prima cezariana n-am avut nici o problema, iar la asta doar chestia cu firele, care nu m-a deranjat prea tare. In rest n-am avut nimic, nu m-a durut decat un pic in prima zi, iar a patra zi, cand am venit acasa, am urcat 7 etaje pe scari cu fata de 4 kg in brate, ca nu mergea liftul si sotul imi cara bagajul imens de la spital. Si m-am simtit foarte bine dupa asta.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Fetelor,
Mi s-a potolit roseata.Am luat de aseara augmentin(maaai..da scump mai e:14 pastile vreo 600.000 lei).Acuma mai ramas intr-un singur loc rosie..asa ca o bubitza mica.....si sper sa se retraga si de acolo.Nu m-am mai dat cu spirt ,ci cu rivanol,am dat cu galbenele pe deasupra si cu unguent:propoderm (cu propolis)
Mai sa stiti ca si eu am suportat foooarte usor operatia si e mult mai usoara ca o nastere normala.Prima data am nascut normal cu un travaliu de 24 ore.Operatia mi s-a inchis imediat.Nu m-au deranjat firele.
Daca nu se intampla chestia asta sa fac eu miscare aiurea..era bine si acum.
Cocluzia este:Sa va protejati cu foarte mare stricteze timp de 6 luni
Si fetele au dreptate..acum depinde si de la organism la organism....eu am suportat usor...daca nu ar fi fost intamplarea asta nefericita...e numnai vina mea

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by korinna

Fetelor,
Prima data am nascut normal cu un travaliu de 24 ore.Operatia mi s-a inchis imediat.Nu m-au deranjat firele.
Daca nu se intampla chestia asta sa fac eu miscare aiurea..era bine si acum.
Cocluzia este:Sa va protejati cu foarte mare stricteze timp de 6 luni
Si fetele au dreptate..acum depinde si de la organism la organism....eu am suportat usor...daca nu ar fi fost intamplarea asta nefericita...e numnai vina mea

KORINA mamica x 2



Corect !

Mergi la inceput