Ce am putea face pentru generatia de "maine"?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Pentru generatia de maine din casa mea, in afara de lectia despre natura, eu tin (obsesiv) lectia despre onoare; le spun fetelor ca cel mai mult conteaza cuvantul dat si respectul fata de semeni, indiferent de faptul ca, momentan la putere este legea junglei, iar invatatura de capatai este "cum sa te descurci, indiferent de metoda".
quote:



Exact la fel gandesc si eu.

O parte din actiunile mele:
- nu cumpar produse cu ambalaje ingombrante daca am de ales; sanctionez astfel producatorii care pun cutie in cutie si iar in punga si apoi iar in cutie de dragul marketingului prost inteles.
- refolosesc pungile de plastic cat mai mult posibil; pungile ramase de la cumparaturi le tin in portbagajul masinii bine inghesuite intr-o punga mai mare;
- daca cumpar ceva mic care-mi incape-n geanta sau daca am deja o punga si nu-mi trebuie alta refuz punga magazinului;
- o parte din energia casei pe care ne-o construim va fi energie solara;
- nu cumpar produse gata feliate in ambalaje de plastic (iau de la raionul de bacanie feliile corespunzatoare in pachete de hartie);
- nu cumpar lapte sau sucuri in sticle de plastic - aleg pe cat posibil ambalajele din carton;


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Hopa..........am gasit si un centru de colectare maculatura.

Cei 7 ani de acasa ,conteaza foare mult chiar si la conservarea planetei noastre.Nu de putine ori mi s-a intamplat sa vad elevi pe strada mancand si ambalajele aruncandu-le pe jos fara cea mai mica jena,chiar daca cosul de gunoi era la 2 metri mai in fata/spate.
Tara noastra este asa cum este,pentru ca noi o facem asa,si aici ma refer la gunoaiele care troneaza in strada,si care tot de noi sunt aruncate.
In concluzie,trebuie sa ne civilizam!

mamica de strumfita mica

Sa ne rugam pentru insanatosirea lor
Diana;Stefanel;Mirela;Dan;Teo;


www.helpsonia.com

Mergi la inceput