Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

gabitz...nu te stresa...asa doarme si al meu..cand doarme cate-o ora ziua e sarbatoare... tot asa 15-20-30 minute...bine ca dorm noaptea...





Rodica de Darius Filip 19 sept 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

rodica - asa e, dar eu speram sa doarma mai mult...cel putin acum cat e mica!
pupici tuturor.azi vad ca e mai frumos, asa ca vom merge in parc.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Andreea deea, ti-au spus niste prostii cei de la servici.Inseamna ca inspectorul de resurse umane nu prea stie meserie.
Tu trebuie sa le duci intr-adevar adeverinta aceea(formularul necompletata), pe care o iei de la directia de protectia copilului si ocrotire sociala etc de sector ( vezi ca exista formular tip si pe mailul nostru comun, poti sa il iei de acolo).Cei de la servici trebuie sa iti treaca pe ea stagiul de cotizare, data ultimei zile din cele 126 si inca o data, cea la care se implinesc 42 zile de la nastere, ma rog, sunt rubrici tip...
Tu trebuie sa depui dosarul, care contine si copii dupa CI ale parintilor, copie dupa CN al copilului si copie dupa CN ale celorlalti copii daca exista), precum si un formular pe care ti-l dau ei acolo si il completezi pe loc si care contine practic transcrise toate datele astea de stare civila si care reprezinta de fapt cererea ta de a primi indemnizatia. de asemenea poti atasa un extras de cont de la BCR, Transilvania sau Procredit Bank ca sa primesti banii pe card.
Nu-ti face griji ca nu ai intirziat deloc, dosarul se poate depune in termen de 60 de zile de la ultima zi a concediului postnatal.
Iar in plata intri incepind cu a 127-a zi, indiferent de data la care ai depus dosarul.
Dar pe acesta trebuie sa il duci tu, nu e treaba celor de la servici.
Treaba lor e sa duca cererea ta de suspendare a contractului de munca pin vederea intrarii in CIC la ITM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Neata si de la noi!

Sarbatoritilor zilei!!!

isabeluta de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)
fecioru` mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

gabitz si al meu tot asa doarme, dupa fiecare masa, adica la 2 ore cate 15-20 min, uneori doarme mai mult(poate mai mult de o ora) doar daca stau langa el, incearca si tu sa stai langa el dupa ce papa.

Al meu terorist nu vrea bibe, deci papam cerealele cu lingurita, nu mai stiu cine intreba, eu i-am luat pt 4 luni cereale cu mar si morcov de la milupa, ii plac, rade tot. Eu nu i-am facut intreaga cantitate, doar jumatate, mie mi s-a parut prea mult pt inceput, aseara a fost prima data cand a papat tot(jumatate de portie) si nu a mai papat san, adormise mititelul, iar de papat a mai papat pe la 10.30, nu ii era foame, asa ca azi masa de seara o mult la 6.



Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Magda tocmai ma pregateam sa raspund eu cu dosarul. M-ai salvat!...hihi

Cecilia eu te inteleg perfect. Bebelasul meu a papat la 2-3 fara nici o pauza. Sunt franta. Si ca sa fie complet tacamul a adormit f greu pe la 12 azi-noapte si numai cu mine in pat. Sunt franta de nesomn si de atata frecus. Acu` e treaz bine merci desi ar fi trebuit sa doarma si el mai mult.

Ma duc sa-i dau papa si-l bag direct la somn.Poate reusesc sa dorm si eu cu el.
Revin!

isabeluta de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)
fecioru` mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Neata fetele!
Insanatosire grabnica la bolnaviori! Si spor la treaba mamicilor!
Cine vine la o plimbare in 23?
E frumos afara si cred ca iesim!
Marunzica Eu ii dau cereale de la nestle cu orez. Scrie pe cutie ca sunt de la 6 luni insa nestle abia acum va scrie pe cutii de la 4 luni. Nu contin gluten si ii plac f mult.

andreea

http://community.webshots.com/user/andreeagogo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Bee, asa e , toate sunt doar simptomatice. Daca ai citit mai atent linkul, ai vaut si tu ca studiile nu au aratat deloc beneficiu , nici la adreanlina sau dexametazona, dar ele tot se dau, in ideea ca decit deloc, mai bine ceva.
De fapt singurele tratamente sunt intubarea si ventilatia asistata, adica punerea pe aparat atunci cind copilul nu se mai descurca sa respire singur. Vorbesc aici de situatia extrema.
Dar la noi exista obiceiul de a indopa pacientii cu doctorii, unele date doar pe logica ca ar trebui sa aiba efect, chiar daca studiile n-au aratat nici unul.Mai modern e sa dai doar doctoriile la care studiile au aratat clar beneficii ( asta se cheama medicina bazata pe dovezi), dar e greu de pus in practica ideea, mai ales in pediatrie, unde raspunderea e enorma, si desi stii ca nu il ajuta deloc, parca nu itit vine sa il lasi asa...
Dac am timp o sa pun un link cu ultimele recomandari FDA (food & drrug administration)=un fel de "agentia nationala a medicamentului" din SUA, care proscriu administrarea multor medicamente "de raceala" la copiii forte mici, pentru ca s-a dovedit ca n-au nici un efct, ba chiar unele rele.Merg la adulti (sa zicem), dar nu merg la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Isabeluta, am zis bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Buna fetelor,
Gabriela77vroiam sa-ti spun, in legatura cu alaptatul, ca si vecina mea care a nascut in 26 august, a avut aceasi problema cu baiatul ei, ca nu mai vroia san si doar bibe, lua sanul doar la culcare si cu scandal, insa si-a revenit dupa vreo saptamana si acum nu prea mai ia biberonul si vrea doar san...in alta ordine de idei nu renunta sa o pui la san chiar daca face un pic scandal ca cine stie poate are si ea doar o perioada (si vecina ii dadea si bibe si san de pe la doua saptamani iar acum nu mai vrea deloc bibe)

Noi suntem dependeti de voi si va citim in fiecare zi, insa suntem mai lenese cu scrisul.
Am avut si noi rosu in gat si am tusit insa acum a trecut.

la toti bebici si pentru mamici sa le dea Doamne Doamne putere sa aiba grija de comori

Alina si Paula Maria(9 octombrie 2007)

Mergi la inceput