Strumfi de iulie-august 2007 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata! Nu am mai scris de cateva zile. Felicitari pentru cele care au reusit sa slabeasca, cat de putin acolo, si spor la slabit tuturor. Este f bine ca va sustineti una pe alta.

Am apucat sa mai citesc cateceva din urma... In primul rand, Petra, cine este acea ginecoloaga la care ai fost? Prostii mai mari nu am auzit nici eu... In primul rand cu ciclul la femeile care alapteaza: la unele femei vine ciclul si in timp ce alapteaza, altora doar dupa ce termina de alaptat de tot, iar altora dupa ce nu mai alapteaza exclusiv. Depinde de balanta hormonala. Mie de ex mi-a venit ciclul, e drept f neregulat cu toate ca am alaptat exclusiv si destul de multa mese pe zi...
Iar cu aia ca laptele matern nu mai e util dupa 6-7 luni...alta aberatie...poate o fi vrut sa spuna ca laptele matern, dupa 6-7 luni nu mai este suficient pentru nevoile copilului, ceea ce este alta treaba. Ca doar de aia se incepe diversificarea pe la 5-6 luni.
Bravo si pentru greutatea Almei, inteleg si ca este mai cuminte.

Andreea mea, este cuminte asa, una peste alta, insa acum, de cand s-a facut mai mare un pic, vrea companie, sa stai cu ea, rade cand vorbesti cu ea , insa daca pleci de langa ea, se supara, ca deh, nu e asa de frumos singura. Si asta mai ales in a doua parte a zilei, cand probabil este mai obosita..

Si mai vreau sa va intreb ceva, mi-e cam rusine ca sunt atat de incapabila, caci poate voi va descurcati mai bine decat mine: voi aveti pe cineva sa va ajute in casa? Mai ales la curatenie: spalat pe jos, aspirator, stres praful, curatat chiveta, cada, prin bucatarie curatat dulapuri, sters geamuri prin toata casa...
Eu ma lovesc de urmatorul lucru: noi locuim singuri, eu peste zi sunt singura cu copilul, si pur si simplu nu fac fata la absolut toate treburile: copilul - schimbat, da-i sa manance, plimbat, iar papa, linistit daca plange, mai stat cu ea, vorbit, jucat etc. si pe urma in casa spalat, calcat, facut mancare, facut ordine, curatenie.
Probabil as reusi daca nu as face nici o pauza si as fi tot timpul in priza...dar pur si simplu nu pot. Uneori ma simt terminata. Plus ca am ramas dupa nastere cu o sensibilitate la incheieturi si mijloc, uneori ma cam doare mijlocul + incheieturile gambei..nu stiu de ce..din lunile mari de sarcina au aparut problemele si nu au prea trecut. In rest, analizele de sange mi-au iesit bune (facute in decembrie). ne mai ajuta si ai nostri, dar nu chiar regulat, mai au si eu treburile lor... M-am mai descarcat si eu, ca sunt cam deprimata pe chestia asta, ca nu prea fac fata...
Si ca o concluzie la ce am scris mai sus: aveti cunostinta de o femeie de incredere care sa-mi fac curatenie 1 data pe saptamana? Chiar as avea nevoie, dar sa fie de incredere...eu nu am reusit sa gasesc, ba sunt ocupate, ba au venit vreo 2 pers. asa cate o data fiecare, si nu au mai putut...

Merci, si scuzati-ma pt ca m-am intins atat.

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Fetele , multumesc pt. raspunsuri, nici eu nu eram deacord cu biscuiti, dar daca lor le-a recomandat doctori, m-am gandit ca dupa 6 luni ar fi ok. Azi vreau sa ii dau pt prima data mar ras, il dau asa simplu? ( ieri am reusit sa cumpar din cora razatoare de plastic, ii multumesc Karligutzei de pont si sunt multumita de ea )
Homeogene 9 am folosit si eu pt durere in gat, dar dr. mi-a zis sa nu iau mai multe de 6/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

nico, IMC este raportul intre numarul de kg si inaltimea in centimetri. a trimis cris_m un link capitolul trecut care calculeaza automat. si iti spune si in ce categorie te incadrezi. dar poti calcula si tu.

eu stiu de calgel si dentinox. dar mai e si de la baby4you (am vazut eu la farmacie) gel gingival. dar nu am testat.

e scumpica foc andra. si are niste ochi maaaari

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ca mi-am amintit .. Petra, eu ti-am zis de la inceput sa schimbi policlinia aia.
Monica, sfatul meu e sa nu te stresezi nici macar un pic cu curatenia, cum adica esti incapabila? Nu stiu sa-ti recomand o femeie de incredere, dar tinind cont de faptul ca esti si tu acasa cit face curat, eu as alege (aproape) orice menajera.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

monica nu te stresa ca nu esti singura care nu apuca sa le faca pe tote. eu abia astept sa vina sotul de la serv ca sa-i pasez copiii sa pot face mancare si putina ordine. pe mine ma mai ajuta bona.
aylin multumesc. am vazut link-ul dar nu am mai deschis caci facea stumfita scandal. o sa mi-l salvez si eu.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
poze

edit: IMC 19.39. teoretic stau bine, dar burtica tot se revarsa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Uitati ce am gasit eu pt. durerea de dinti "Delabarre,
Gel gingival eficient in eliminarea durerii datorate eruptiilor dentare; este singurul medicament ce nu contine lidocaina ca anestezic. "


Elena, mamica lui Denis (05.07.2007)
http://community.webshots.com/album/562116821DtYaCL?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

buna dimineata - eu sunt tot acolo cu greutatea :(
am facut abdomene in doua zile in ultima saptamana, dar inca iau vitamine pentru alaptat, asa ca am pofta de mancare big time - vorba neamtzului
in plus, fiindca mama a facut cozonac - cel mai bun cozonac pe care l-am mancat vreodata e cel facut de mama - nu am rezistat, iar ieri am pacatuit cu o ciocolata - gata, m-am spovedit! acuma urmeaza canonul de abdomene

andreiul meu e acum baiat mare si vaccinat de 6 luni, iar de suportat l-a suportat mult mai bine ca la 4 luni

de mancat:

dimineata, mananca mar ras pe razatoarea de sticla dat cu lingurita, deja am ajuns la un mar intreg - razatoarea o am de la Anda, ma impiedicam de ani de zile de ea prin casa, ca andei i-am dat mai mult sucul de fructe

la pranz, legume fierte si pasate: morcov, pastarnac, patrunjel, dovlecel - date tot cu lingurita, in cantitate mai mica, pentru ca nu e asa de incantat de legume - dar nu stiu cu ce legume sa continui, nu m-as grabi cu ceapa si telina, cred ca voi continua cu cartoful, voi ce ziceti sa-i mai pun in supa?

seara, cereale (orez) cu lapte, tot cu lingurita, uneori cu biberonul

cat despre mancatul cu lingurita, de mult ori tine falcile inclestate, initial am crezut ca refuza mancarea, dar daca il pacalesc sa deschida gura inghite, asa ca am presupus ca il dor gingiile si am grija totusi sa nu-l fortez, cand da semne ca nu mai vrea ma opresc

bineinteles, primeste lapte in plus (san si formula) cat doreste
am inceput sa-i dau si lui apa fiarta si racita dintr-o cescuta mica si colorata, ca se intinde si el si striga la sora-sa cand o vede ca bea apa , si bea ca un catel, jumatate pe jos jumatate inghite, cate una-doua inghitituri, iar el e super-incantat - canuta din aia cu tzutzuroi nu i-am luat ca a avut sora-sa si nici nu s-a atins de ea, asa ca l-am promovat direct la cescuta

avem cam o luna de cand e diversificat, credeti ca pot incepe sa-i fac branzica de vaci?

in afara de asta, m-a terminat cu trezirile de noapte foarte dese, si nu intotdeauna de foame, scoate niste tipete de trezeste toata casa, probabil tot de la gingii - iar eu bineinteles ca sunt zombie, dar asa cum am zis, am avut deja un copil care mi-a dormit noptile, nu mai pot avea pretentie la inca unul tot asa

va pup pe toate si va doresc numai bine, voua si puiutilor!

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

monicabo, daaa, amri aberatii a putut sa spuna. amutisem de tot. ma uitam la ea si nu imi venea sa cred urechilor. pe doctorita o cheama imbri anca-melania.
dar vad ca te stresezi, nu gluma, cu ordinea si curatenia. eu nu ma prea stresez. curat fac la 3 zile, mancare tot asa, geamurile foarte rar....de calcat calc numai camasile si alea o data pe saptamana. lasa stresatul deoparte canu face bine. mai ales ca stati singuri. si nu sta nimeni sa vaneze firele de praf ca sa zica ca nu esti nora buna

ioana, este chiar in spatele casei, este gratis si la chestii mai putin importante ma gandeam ca e normal sa fiu arondata la o policlinica de stat. o sa ma duc la alta doctorita. pe asta am bifat-o. oricum pentru chestii serioase ma duc la clinica privata. dar alta policlinica in jurul casei nu am.
cum ramasese cu updatatul listei? ca m-am delogat si am avut o surpriza

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_ales spune:

Buna, va citesc de mult timp, cand am un pic de timp liber mai intru pe forum, am vazut si poze de-ale strumfilor vostri - cei mai frumosi copii din lume.
Am o intrebare: cand i-ati pus in sezut? Fetita mea are 5 luni jumate si dr. mi-a spus sa n-o ridic intre perini decat la 6 luni.Ea ar vrea sa se ridice, cand ii dau mana se ridica in sezut dar n-am lasat-o sa stea mai mult de cateva secunde.Am vazut ca bebelusii vostri stau toti in sezut si ma intreb Oare trebuia sa o pun mai repede in fund?

Cris, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Petra, gratis-gratis, dar la ce prostii auzi de acolo, mai bine cauti raspunsul pe net, ca ai sanse mai mari sa fie unul bun. Nu stiu ce surpriza ai avut, dar eu am updatat listuta pina acum. Insa dupa-amiaza nu o sa ma fiu online.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput