Rana pe bolta palatina

Rana pe bolta palatina | Autor: Luna75

Link direct la acest mesaj


M-ar interesa daca exista vreun tratament special sau trece de la sine si care ar putea fi cauzele aparitiei ei?
Am observat ca rana apare la intervale de cateva luni bune,o am cateva zile si dispare.
Mai nou insa, o am de cateva saptamani


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Luna, rana ta e de fapt o afta? Candidozele bucale pot avea forme temporare cu ulceratii, dar clar in felul acesta nu obtii un diagnostic. Cel mai bine e sa te consulti cu medicul de familie. Iar daca e o forma de candidoza, se trateaza, dar ai grija ca recidivele pot aparea si pe fondul unui sistem imunitar slabit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu am auzit ca pe afte se pune bicarbonat si trece.Incearca si tu,daca ai.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Voi incerca cu bicarbonat,am folosit si bitter suedez dar mi-a iritat zona foarte mult
diuna,am fost consultata de un dr.si mi-a spus ca e doar o iritatie care nu necesita tratament de la mancatul de nuci
intr-adevar obisnuiesc sa mananc fistic,alune,castane,nuci



Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Aaaaa! Deci asa...Pai nu e mai usor sa renunti la nuci?Intradevar, fructele oleaginoase dau tot felul de minuni trecatoare in gura omului. Cel mai bun tratament este abstinenta.
Mai au cei de la Urgo( nu stiu daca la voi exista, e o firma franceza producatoare de medicamente ) o solutie care se pensuleaza in gura pe zona afectata si formeaza o pelicula protectoare. Ca si cum ai izola zona afectata cu un plasture medicamentos(contine si un regenerant)si atunci poti manca ce vrei. Aplici numai pe perioada leziunii si, ulterior vindecarii, inainte de a consuma alimentul cu pricina. Eu zic ca poti incerca. Si daca nu e Urgo, intreaba la farmacie despre asa ceva, sigur produc si alte firme.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by diuna

Aaaaa! Deci asa...Pai nu e mai usor sa renunti la nuci?


eu il tot faceam pe dr.cu ou si otet in mintea mea insa intr-adevar de cand am facut pauza e mai bine

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput