mancarica cu bame

mancarica cu bame | Autor: manon

Link direct la acest mesaj

n-am mai mancat din copilarie...uneori imi placea, alteori nu (bamele erau, scuzati, baloase). acum am cumparat o punguta de bame congelate si ma uit la ea...o reteta, ceva, ...please !!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

manon, uite aici poza cu mancarica de bame care mie mi-a placut mult, mult de tot...reteta este de la Luna75 si o gasesti in josul pozei.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

multumesc mult! poza arata imbietor. dar in loc de coriandru verde...asta e problema, n-am !! (nu ma duc acum la supermarket dupa... ca e rupere de oase...daca as pune seminte...??? poate inventez o reteta

quote:
Originally posted by monica-elizabet

manon, uite aici poza cu mancarica de bame care mie mi-a placut mult, mult de tot...reteta este de la Luna75 si o gasesti in josul pozei.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Nuuu, nu pune seminte!
Inlocuieste-l cu patrunjel verde, ca tot cam asa ceva este...

Mie imi plac bamele, indiferent ca-s baloase sau nu. Eu le congelez vara/toamna dupa ce le dau intr-un clocot si le folosesc iarna in mancare sau in ghiveci. Yammmyyy, si abia ce am terminat pungile din conge...

Adriana 11+ si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cred ca poti folosi f bine praf de coriandru sau asa cum a zis si adriana ...patrunjel

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

In copilarie... yam, ce buna era mancara la mama acasaa!

Bame cu pui!
Asemanator tocanitei romanesti, cu diverse legume(ex.cartofi, fasole verde), sos rosu, doar ca se adauga 2-3 catei ustoroi taiati. Bamele verzi se fierb separat, iar la sf se clatesc cu apa +2lg otet(alunga balele), dupa care se pun in mancare. Eu le clatesc si pe cele din conserva.
Folositi-va imaginatia, eu v-am zis un mic secret!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

multumesc !! am gatit. bame cu pui. oparite cu apa si otet. cu patrunjel in loc de...bune!!! voi incerca si varianta cu coriandru verde dupa viitorul drum la carrefour.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

eu nu sunt asa amanta de bame dar, am sa incerc reteta data de LUNA si pusa la dispozitie de MONICA.

MONICA,
un truc,ca orezul cu fidea sa aiba un gust si un aspect deosebit,prajeste fideaua in ulei pana se maroneste bine,abia apoi adugi orezul.fideaua tostata o sa se vada foarte frumos in orezul alb ,iar gustul este diferit.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult principe

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput