piocianic

piocianic | Autor: Valiy

Link direct la acest mesaj

Salut sunt vali si am un baietel de o luna si o saptamana si este internat la spital cu mama lui deoarece a avut otita iar la analize ia mai iesit ca are si bacilul Piocianic.
As vre sa stiu dac se poate vindec de bacilul asta ca ce am citit pe net ma cam sperie.
Vreau sa shtiu daca au mai fost cazuri cu piocianic la copii asa de mici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Piocianicul este un germene anaerob care apare in otite( a avut fratele meu dar la varsta mai mare). Se trateaza cu antibiotice in functie de antibiograma. Este un microb mai pacatos dar se trateaza. Multa sanatate puisorului tau si poate ne tii la curent cu evolutia lui.

37+ cu Stefana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

eu am stat ,cand avea matei 1 an si 3 luni internata la iasi la doamna dr.Murgu, pentru ca la bacau ,la un laborator particular i-a iesit lui matei la exudat pioceanic,dupa analizele facute in spital s-a dovedit ca nu avea,dar mi-a spus medicul ca se trateaza cu un antibiotic care se prepara in spital.
Multa sanatate


Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)+BB2
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

buna!

si baietelul meu a avut piocianic dezvoltat pe o otita la urechea dreapta; la 8 zile l-am internat in spital - intravenos antibiotic ceftazidim fortum timp de 8 zile (Atentie! antibiograma obligatoriu pentru a vedea la ce clasa de antibiotic este sensibil microbul) - se vindeca, insa la cateva zile- o saptamana de la incetarea primului tratament trebuie reluate probe din ureche, gat, buricut (daca inca nu e inchis), caca, pipi. As recomanda si mama sa-si faca o analiza a secretiei vaginale si un exudat+urocultura; e luata din maternitate, si nu poti sti daca e doar la bebe.
Microbul piocianic este foarte periculos, netratat insa!

va pup si sa fiti sanatosi! multa putere la pitic!

Andreea + baby boy Cristian [28.06.2007]
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

de asemena ti-as recomanda sa faci o sesizare scrisa la adresa maternitatii unde a nascut sotia ta; piocianicul, ca si klebsiella sau stafilococul auriu sunt microbi/bacili foarte pacatosi care dau manifestari groaznice in cazul in care nu sunt tratate/descoperite la timp.
De aceea trebuie sa existe epidemiolog in fiecare materntate/spital...si de multe ori nu exista, sau ar trebui macar, cand sunt sesizate astfel de cazuri, sa se faca dezinfectie profunda in interiorul salilor. si nu se face


Andreea + baby boy Cristian [28.06.2007]
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Pioceanicul este unul dintre cei mai puternici microbi care exista,si se vindeca foarte greu.De multe ori are efect antibioticul Tienam,dar totul depinde de ce iese pe Antibiograma.Mult noroc la bebelul vostru si Insanatosire grabnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna...Suna mama unui baietel de 3 luni si la urocultura i s-a descoperit pit ocianic...prima data nu a iesit,dar a doua si a treia oara a iesit piocianic in urina...ma sperie acest piocianic...si nu imi da seama de unde l-am luat...igiena este stricta...se poate sa-l fi luat din spital?...dar de ce nu a iesi pozitiv la prima proba?...s-a mai confruntat cineva cu acest bacil?...sunt cam speriata...luni ajung la doctor sa-i arat antibiograma ...pana atunci stau ca pe ghimpi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anul trecut am avut si noi "problema" asta. lui teo i-au "gasit" acest microb, tot in ureche, insa 5 medici la care am fost au zis ca este o greseala! ne-au pus sa repetam testul la alt laborator (in cazul nostru la Babes, care este cel mai bun din punctul meu de vedere) si a iesit proba NEGATIVA. copilul nu avea nimic, decat o simpla inflamare a urechii din cauza mucisorilor de la raceala.
proba initiala fusese infestata in laborator.
Doamne ajuta sa fie si la voi la fel!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Si baietelul meu a luat pioceanicu din spital.....si mai avand si altii sa agravat tare de tot starea.
Tot pe tratament cu TIENAM perfuzabil am mers si noi.....insa nu pot sti daca am scapat asa sau prin operatia finala....A ajuns la scoaterea ciocanului si a nicovalei....nu mai zic ca acolo erau si altii,,,stafilococul auriu, Klebsiella, Proteus, ......

Multa sanatate si tratati'va cat mai repede.



, mamica ingerasului luptator...

Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Mexxa...la cat timp de la nastere i s-a depistat piocianic?...sa inteleg ca baietelul tau a facut si stafilococ,klebsiella,proteus?....ai incercat mai intai cu antibiotice conform antibiogramei?...ce inseamna operatie finala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

adriana, piocianicul se poate lua din spital sau din apa infestata. in cazul nostru era suspecta piscina de la mare...insa bine ca nu a fost decat o alarma falsa.

http://www.realitatea.net/spitalele-din-romania-fie-nu-depisteaza--fie-refuza-sa-raporteze-infectiile-intraspitalicesti_467007.html

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput