Fulguleti de nov-dec-2006 (141)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Ruxandra-ati facut o petrecere pe cinste lui Matei f frumos

Porumbita-f frumoase pozele

Adinazot-am vazut si d-soara la parada modei

Tema ou: de 2 ori pe sapt outz intreg

Tema carne: in fiecare zi de manzat sau de pui



BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 15
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Flore-multa sanatate printesei blonde
la fel si celorlalti fulguleti bolnaviori

Ruxandra-si eu la fel zic:conul seamana cu tine si matei cu tata


BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 15
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

INGERASA
OU i-am dat de 2 ori si s-a strambat,iar CARNITA aproape in fiecare zi,off cand citesc de cate ori mananca ai vstrii puiuti ce mama denaturata sunt,tre sa insist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Ingerasa


Dianocica, eu nu ii dau carne in fiecare zi, mai ales acum cand e bolnava, am fost sfatuita de medic sa ii dau lactate si legume.
Nici Ada nu mananca foarte variat, carnea fiarta o mananca doar bucati(adica trebuie sa o tina in mana), am incercat si snitel de pui, pe care l-a mancat tot asa cu manuta ei.
In rest mananca legume fierte, amestecate cu furculita; alt gen de mancare gatita nu prea mananca, dovada ca nu prea mananca la gradi pranzul. Asa ca cina ei este formata din legume si carnita, ca sa compensam lipsa lor la pranz. Ou a mancaat de cateva ori, dar acum refuza. Cascavalul ii place tare mult. Fructe, in continuare prefera marul copt.
I-am facut saptamana trecuta si analize de sange, care au iesit foarte bine. Fierul, magneziu, calciu cu nisste valori bune.

Baita in 2, eu i-am facut Adei baie de cateva ori cu verisoara ei, fetita surorii mele, care are 4 ani. Am avut o oarecare retinere, dar era asa de fericita nepotica mea ca va face baie cu Ada incat am trecut peste; am rugat-o in schimb sa nu faca pisi in apa. Adei i-a placut tare mult baia impreuna cu Alexia.



Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

aseara am dormit cel mai bine,de cind s-a nascut Crinuta...
s-a trezit o data in noapte ,a supt ,urmatoarea trezire a fost cind deja era lumina afara...alcool]
nu mai zic de pampers ,care era golut...,incredibil...
eu cred ca asta are de-a face cu "pisicul" meu...,faptul ca mi-am reincarcat bateriile cu rabdare si m-am pregatit pentru inca nu stiu cite luni de treziri...,m-a facut sa devin mai relaxata...si minunea s-a produs...upsss,o avea importanta faptul ca s-a culcat la 12?,sper ca nu...

Adinazot,explica mai pe larg cum s-a produs minunea...,probabil dormea intr-un pat normal,asa-i?

propunere...
daca tot s-a incalzit...,ma gindeam sa stabilim o intilneala in Herastrau...,ce parere aveti?


Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Flore ...offf saracuta, speram sa treaca repede aerius e un praf tip singulair? sau un spary d'ala inhalador?

Dianocica nu-i vorba de facut in ciuda, ca nu suntem copii. Pur si simplu nu mi se pare extrem de stupid ca Donia stie ca Cristi a baut 160 ml apa din canuta cu cioc sau ca in cereale papa 120 ml de lapte. Nu mi se pare extrem de stupid sa ma gandesc ca Dani a baut ieri in total 100 ml likide(apa cu lapte). Sunt chestii care ne preocupa momentan. Nu calculam tot timpul. Dani e un mancacios si sunt sigura ca nici Donia nu se va mai uita la canuta peste o saptamana..dar ACUM trecem prin asta si nu mi se pare demn de `minunate` tipul asta de sprijin tip...cum va descurcati sau cum rezistati voi celalate...Daca eu m-am simtit ofensata, cum s-au simtit fetele care au intr-adevar probleme cu papica? sau cui ii era adresat mesajul cu `cum va descurcati cum rezistati?` Mai bine o lasam aici. Subiect inchis. Eu apreciez sinceritatea si am fost sincera la randul meu.

Despre noi: ieri dupamasa i-am dat lapte cu apa si cereale(lapte cu nivel foarte scazut de lactoza) si l-a vomat tot. si la 20 min a facut si diarie; chiar cand ma bucuram ca a inceput sa pape. dar vestea buna e ca febra n-a mai facut di a dormit bine cu o singura trezire. Deci...timp de vreo saptamana v-om trece pe lapte deslactozas complect si cereale fara gluten. L-am lasat la cresa azi. Inca nu m-au sunat...deci e ok.

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Cu eterna tema mancatul... [omulet care se straduieste sa nu-si ia campii]

.. is atatea de zis.. ca nici nu stiu cu ce sa incep.. sa incercam totusi:


- e normal ca un copil sa-si piarda apetitul din cauza unei afectiuni.. si asta poate sa tina mult si bine si dupa ce se face bine (se pare ca aici incep multe tulburari de alimentatie.. unii parinti nu inteleg de ce nu mananca odata.. ca inainte de .. si nu au rabdare si incep cu presiuni sau pacaleli)

- sunt copii care nici bolnaviori fiind nu-si pierd pofta de mancare, pe cand altii nici sanatosi tun nu dau gata o juma de portie standard
- sunt copii care cresc ca din apa cu alea doua firimituri, pe cand la altii, care baga la greu cu sutele de grame, de abia se vede

- in general copilul respecta un model de dezvoltare din familie.. adica aduce cu strabunica Lucretia, cea indesata si durdulie, sau e inalt si desirat ca unchiul Gigel ... adica oricat ne-am stradui sa indopam/slabim copilul.. genele is mai tari
- asta nu inseamna ca poti lasa la latitudinea unui copil ceea ce mananca.. tu poti sa te stradui sa-i oferi ce-i bun si sanatos si sa-l ghidezi incet, incet.. tinand mereu cont de preferintele si toanele lui
- nu poti compara necesitatile unui copil in plina crestere cu acelea ale unui adult

- le fel exista si ritmuri diferite de dezvoltare.. unii is mai mici si slabuti ca bebelusi si se voinicesc pe masura ce cresc, altii cresc repede si mult in primii ani.. apoi incetinesc ritmul navalnic si stationeaza. (cunosc o bebelina care avea 12 kile la 6 luni.. la 2 ani tot atata)

- sunt parinti super-panicosi si obsedati care masoara mereu si in orice conditii mililitrii si gramele si fac liste, tabele, calculeaza zilnic nr de calorii si proteine ingurgitate de odrasla
- sunt parinti atat de relaxati ca nici nu vad ca cel mic chiar are o problema, ca se scurge din picioare, ca-i palid rau si cam fara vlaga
- pt sanatatea noastra si a celui mic.. ar tb sa ne situam pe undeva la mijloc

Ar fi o ipocrizie sa nu recunoastem ca alea 2-3-4 kile in plus ne dau o relaxare si o detasare, pe care, mai ales parintii la primul copil, inca nu o poseda.

Peste tot medicii zbiara ca mai multe probleme le pune un copil prea gras, decat unul mai subtire.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

LA MULTI ANI INGERASA!!!!sa traiesti sa fii fericita!!!
RUXANDRA,DANDUSA,ale inca doarme in patul ala cu plasa,gen tarc.A sarit din el ca o gimnasta.si imi e tare frica cand se da jos sa nu se loveasca,asa ca..am taiat aseara plasa,bineinteles ca o sa -i cumpara un pat normal,care sa-i fie bun pana e mai mare,dar deocamdata folosim asta cu plasa taiatase da frumos jos,si la fel se si urca..Un lucru bun in toate astea,ca dimineata ma trezeste frumos,adica ma gadila cu papucii pe la nas,inainte urla pana mergeam la ea!!!
Noi ou mancam de 2 ori pe saptamana,fiert tare si amestecat in legume altfel nu vrea,iar carne in fiecare zi,manzat,pui ,peste,ficat.
PORUMBITA,faina reteta,frumos Mario!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)







"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"
SARBATORI FERICITE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by dandusa
propunere...
daca tot s-a incalzit...,ma gindeam sa stabilim o intilneala in Herastrau...,ce parere aveti?



Tu ce crezi? Da! DA!! DAAA!!!

Da daca nu va grabiti.. din partea mea puteti s-o faceti si-n Honolulu



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

quote:
Originally posted by dandusa
propunere...
daca tot s-a incalzit...,ma gindeam sa stabilim o intilneala in Herastrau...,ce parere aveti?



Tu ce crezi? Da! DA!! DAAA!!!

Da daca nu va grabiti.. din partea mea puteti s-o faceti si-n Honolulu



Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)





de ce plingi,fata?,pleci in Honolulu...sau am inteles aiurea?
pai tu ai idee,unde-i Honolulu asta?,io zic mai bine in Herastrau...


Micuta chinezoaica

Mergi la inceput