PIERSICUTZE de iulie-august 2006 (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Aparem si noi intr-un final ca n-am avut timp pana acum-am dormit.

L-am dus pe Phillip la gradinita de la ora 7 -de cand se deschide- si apoi am mers la spital.Aveam la 8 programare dar am cautat 40 de minute loc de parcare asa ca mi-a prins bine ora respectiva.Am intrat si prima ca programarea dinainte nu era prezenta si vazut bebe.In mod normal am 34saptamani+2 zile , bebe era mai mic pana acum,dar a recuperat si acum e de 35+2 zile.Toate is la locul lor, are 2.8 kg , colul e scurtat spre stergere si e posibil sa mi se deschida colul oricand(am patit-o si la Rebecca si asa a fost 4 saptamani) si posibil sa vina mai devreme.Oricum saptamana viitoare am control la ginecolog asa ca vom vedea cum mai sta situatia.Rebecca a mormait si ea "bobo" la ecran si radea.
Apoi ne-am plimbat ca fetele si l-am luat pe Phillip la 12:30(a fost primul dus si ultimul luat) si ne-am oprit la pediatra.Am discutat "problema" de saptamana trecuta si era tare senina si m-a chiar enervat amintindu-mi ca am ultima programare si sa nu stau peste programul ei.Nu m-am dus la discutii, Rebeccai i-au iesit niste bubite in zona genitala de la antibiotic,acum ii dau cu crema speciala.O sa caut un medic la spital acum cand il nasc pe bebe, cat costa asta e vreau ceva ce imi trebuie

Julax si noi mergem destul de des la bazin, chiar nu am mai fost de la terme si nici nu cred ca mai merg curand pentru ca mi-e sa nu mi se intample ceva pe acolo(adica sa nasc).Nu inot in schimb fac gimnastica in apa si imi este foarte bine.

Larissa eu nu as putea spune ca inteleg cum iti e, m-am rugat mereu sa nu fiu pusa in ipostaza de a-mi lasa unul din copii undeva vreodata.Daca totusi o vedeti saptamanal e bine, pana rezolvati problema este o solutie Bt.Fii puternica

Buli ala e homeopat?Cum mai e Rares?

Map chiar astazi am vazut ca de tuse au homeopat cei de la Similasan.Ia intreaba tu la farmacie daca e bun produsul pentru gatul tau.

Norocuta vazut si pozele voastre...ce mari sunt si ce activitati diferite ai cu ei

Mada o sa iti faci curaj intr-o zi, le vei spune si vor trebui sa inteleaga ca e decizia voastra.Si daca voua va este bine trebuie sa accepte.Si fa-le copiilor camerele lor, musafirii pot dormi si pe saltea -cum a spus Miruna- ca si noi asa avem si nu imi fac griji(chiar s-au rarit vizitele de cand nu avem pat pt musafiri).

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Mada, asa sunt oamenii mai in varsta...vad lucrurile altfel. Important e sa faci tu cum simti..si un bebe si altul in burtica nu e lucru putin, mai ales ca din postarile tale reiese ca traiti chiar ok acolo!
Important e ca ai tu mintea intreaga si nu te superi la criticile lor...ca pe mine inca ma afecteaza destul de tale unele remarci ale parintilor sau socrilor....nu sunt dese...dar se mai intampla!
Babee, am ales asta pentru ca e mai bine pentru ea. Ea vomita in masina, si vor fi multe vizionari mai ales seara, cand e tati. Aici eu mai am si alte treburi si nu mai reuseam sa ma ocup de ea cum trebuie si pentru ca e doar garsoniera nici bona nu puteam angaja...dar o sa treaca....daca ea nu se acomoda o luam inapoi. Insa... ea e foarte sociabila si e f bine acolo pentru ea! Dupa ce semnam contractul de apartament o sa o aducem inapoi!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Mada si eu si alte fete ti-am spus sa nu te mai superi.E normal sa isi doreasca sa ai o cariera, sa fii cunoscuta si asa mai departe-de fapt si tu ti-ai dori poate pentru copii tai.Dar:Uk nu e Romania, e o tara noua pentru tine de unde o iei de la zero.Si mie mi-a fost greu, nu am definitivat totul dar nu m-am culcat pe o ureche.Pentru mine acum importanti sunt copii, parintii mei au inteles ca sunt ambitioasa dar acum ma concentrez asupra lor.Si sa o spunem pe-aia dreapta meseria de mama este destul de complexa, nu e floare la ureche si iti trebuie timp si rabdare.Or sa inteleaga -poate- si parintii tai candva.In Romania e inca lumea fixata:sa faci facultate, sa te mariti cu x, sa ai casa palat etc.Fericirea si multumirea pot consta si in astea dar si in lucruri simple.Bucura-te de sarcina, daca Flo si cu tine sunteti fericiti nu va trebuie altceva.Sa va respectati si sa aveti grija de voi

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Larissa, Gabriela ms de mesaje.
Mai incerc sa nu ma supar, oricum deja is cam obisnuita cu chestia asta asta este daca vor sa inteleaga bine daca nu nu. le-am zis si eu ca daca vreau doi copii nu inseamna ca gata nu mai fac nimic am sa fac pe rand pe fiecare.
Noi suntem multumiti din ce am realizat pana acuma, cu putina ambitie si economie puteam face si putin mai mult, dar e imp ca vrem sa facem si pana la urma o sa reusim. Ei nu pricep ca nu e asa usor iti ia vreo doi ani pana iti gasesti un loc intr-o tara straina degeaba le-am explicat daca nu trec ei prin asta nu o sa priceapa.
Legat de camera am zis ca daca ii dam la fata camera mare am face-o cu zanisoare ca oricum i-am cumparat cate o zanisoara pt fiecare luna pana la un an si ar fi faina camera asa, normal om vedea ce o alege si ea. Camera mica e ok pt bebe ca e cu winnie the pooh si chiar daca are carpeta roz si un perete roz nu cred ca ar arata nasol pt baiat daca e bebe baietel, oricum in caz de ceva vopsim bleu si schimbam carpeta si gata.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

babee si pe mine ma cheama Gabriela!
mada, fain camera cu zanisoare! Vad ca iti doresti baietel...sa dea Domnul! Vorbind cu voi..asa imi faceti un chef de bebe2!


Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutze spune:

Nu am mai scris demult. Am fost destul de ocupata cu treburi prin casa, care niciodata nu se termina.

Sarilla La multi ani si de la noi cu intarziere.
Larissa sa dea Domnul s ava gasiti repede o casa si sa o aduceti pe micuta inapoi. Stiu ac e greu, dar o sa treaca repede, mai ales daca o sa ai treaba nici nu o sa stii cand o sa treaca timpul.
Uf Mada lasa nu te mai amari. Important este voi sa fiti bine, sa fiti sanatosi pe langa copii sa le oferiti tot sprijinul de care au nevoie. Voi veti fi stalpul lor in viata. Daca parintii vor sa traiesti dupa un etalon si nu vor sa inteleaga problema lor. Sa ne spui ce o sa fie bebe. Legat de camere sieu as opta ptr cea mare ptr fata, deja va fi mare, are nevoie de spatiu de joaca, de un loc numai al ei, bebe nu va avea inca nevoie de atata spatiu. Dupa ce o sa creasca si bebe o sa vedeti cum va mai reorganizati. Nu te mai stresa atat de musafiri. Os a gasesti o solutie si pentru ei, sunt saltele, canapele extensibile, hoteluri etc, copiii sa fie bine si voi,s a aveti sptiul si comfortul necesar.
Babee stai cumintica sa mai stea bebe la cald.
Julax asteptam vesti despre bb nr 2.
Map sper sa iti treaca repede raceala. Cat despre bubite ai incredere in dr.

Noi suntem bine, doar ca nu vrea sa renunte la masa de noapte, ma dispera pur si simplu. Ma striga din pat mama pa. Nu mai vrea sa ii dea nici ta-su, trebuie musai eu, altfel plange cu lacrimi. Apoi ma duc si dorm pe canapeaua din sufragerie, sa nu ma auda ca ma pun in pat sau ca scartaie patul ca e jale mare. Seara adoarme pe la 10.30-11.00, dimineata se trezeste la 10.00. Peste zi doarme doar 2 ore, somnul dintre 11 si 13 a renuntat la el si nu mai am nici o sansa sa o mai culc. Acum se mozoleste toata cu o mamaliga cu cascaval, care ii place la nebunie.

Pe branza de vaci nici nu pune gura. I-am facut clatite cu branza si stafide si se zbarlea ca o pisica numai de la mirosul de branzanu zic sa mai puna si gura. Era tare haioasa. Are cu cine semana la faza asta, nici eu nu pun gura pe nici un fel de lactat, asa ca ce pretentie sa am de la fii-mea.

Va pupacesc pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julax spune:

Mada.,sa ne arati si noua fotografii cu camera copiilor
Babee,merci de informatieNastere usoara ca cine stie...0Iulia @ Alex(24.08.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=16a7ba4b14da74203c245e&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
Miniclip
Poze si filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Sabina ms.
Nici a mea nu vrea nici branza nici iaurturi, cu totae ca noi papam si i-am tot dat toate variantele poate poate da nici o sansa.
Si a mea tot bea lapte noaptea bine ca ziua papa dar nu extraordinar de bine da is bucuroasa ca macar vrea sa pape. Oirucm vreau pana la 2 ani sa o dezvat de lapte noaptea ca ma termina, nu ca ar urla sau ceva da e belea rar doarme de seara pana dim fara sa ceara lapte ori o data ori de doua ori.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Iulia da o sa pun poze acuma sa reusim sa ne revenim cu banii sa ne putem apuca si de restul de renovari.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Buna seara fetelor!

Azi am avut prima zi de munca. Tare incantata sunt!

Doniro tare mi-a placut primirea facuta fratiorului! Cica si eu l-am primit foarte bine pe frati-miu, nebunia a inceput mai tarziu cand ne jucam de-a.

Suberecul se face din carne tocata cu ceapa si verdeata. se face o coca din faina, apa si sare, nu foarte tare. Se fac rotocoale cat un ou, care se intind cu facaletul, astfel incat diametrul sa fie de 20-30 de cm. Se aseaza carnea pe o parte, se da cealalta jumatate peste=> o semiluna. Marginile se taie cu un instrument special(nu stiu cum se numeste- pt taiat paste, coca, un fel de rotita cu maner) sau se pot lasa doar lipite. Marginile trebuie bine lipite ca sa nu se desfaca. Apoi se prajesc in ulei incins. Cel mai important este ca foaia sa fie foarte subtire- atunci sunt grozave.

Gonul mamica de Busra

Mergi la inceput