Bors in SUA..misiune imposibila???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns infine spune:

quote:
Originally posted by goanga23
Exista vreo alta denumire pentru leustean ?

Ii zice lovage.

Pana la urma la visina cum ii zice? Ma gandeam ca sour cherry, dar n-am gasit in zona fructele respective, deci nu stiu sigur daca asta-i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

..si inca ceva, ca tocmai ma uitam pe internet, sa cumpar wheat bran coarse flakes sau doar wheat bran..care sunt taratele noastre din RO?
Recunosc ca nu prea ma pricep la "tarate", am vazut eu ceva la matusa mea la tara dar nu imi mai amintesc exact cum arata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

leustean e lovage.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MMimi spune:

Leusteanul este "lovage," cred ca il poti gasi la whole foods.

5+
Si asteptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

eu am scris reteta originala de bors dar poti sa sari peste frunzele de visin Nici eu nu am vazut urma de frunza pe aici. Am gasit doar compot de visine si visine fara samburi, in sirop, pentru prajituri.

Da, sour cherry sunt visinele.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Vianne

eu am scris reteta originala de bors dar poti sa sari peste frunzele de visin Nici eu nu am vazut urma de frunza pe aici. Am gasit doar compot de visine si visine fara samburi, in sirop, pentru prajituri.

Da, sour cherry sunt visinele.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova




In Cutchogue este o ferma care-i zice Wickham's Fruit Farm ...au visine cam prin iulie...vad ca esti in Long Island...
Din pacate n-am numer de telefon, dar daca vrei fac sapaturi...o matusa de-a sotului locuieste prin zona (asa am aflat de ferma).

Noi mergem de obicei in Freehold, NJ pentru visine. Ca si in LI, le culegi singur si le aduci acasa (trebuie sa pleci echipat cu ceva in care sa le pui - container).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:



In Cutchogue este o ferma care-i zice Wickham's Fruit Farm ...au visine cam prin iulie...vad ca esti in Long Island...
Din pacate n-am numer de telefon, dar daca vrei fac sapaturi...o matusa de-a sotului locuieste prin zona (asa am aflat de ferma).

Noi mergem de obicei in Freehold, NJ pentru visine. Ca si in LI, le culegi singur si le aduci acasa (trebuie sa pleci echipat cu ceva in care sa le pui - container).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

[/quote]


Anamaria, multzam fain de tot! Foarte pretioasa informatia, nici nu ma gandeam ca o sa gasesc visine aici. Nr de tel de la ferma l-am gasit.
Abia astept sa mananc visine proaspete Multzam inca o data!
Uite cum am ajuns de la bors la visine

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infine spune:

Apreciez raspunsurile Poate ajung si eu prin zona candva . Acum stiu ca se gasesc visine in SUA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

goanga, glumeam
mama face borsul cu malai, wheat bran si piine d-aia neagra cu 18 tipuri de grine,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by crism

quote:
Da nu le poti lua pur si simplu din copac?


Daca imi gasesti si mie un visin aici, mananc si visinele si frunzele!!! :))

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(4) si Zeke(18 luni)


Eu am gasit visin, in Northern California, era la un vecin in curte (de fapt atarnau crengile pe aleea pe care treceam) si furam si eu cate o visina-doua de cate ori treceam

Mergi la inceput