stupid question(sau poate ca nu)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa, pune poprtie dubla de ingrediente si poti "gusta" linistita nu vad care este problema, tu esti slabutza si-ti poti permite

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Chiar asa, daca nu ai probleme de greutate, nu vad de ce te chinui. Daca asta e placere pentru tine, atunci fa-o. Nici eu nu gust decat "gustul", adica cantititi infime din mancare, asa pe varful lingurii sau doar cu degetul din lingura,in timpul procesarii, si tot sunt grasa. Problema e ca eu o tot "gust" cand e gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Imi primul rind Ortansa,da-mi voie sa ma iau cu mainile de par ca`m aflat ca lu` cuscra nu-i place molokhia!

Hai sa-ti zic ce-am aflat eu ieri.Ca e la moda o noua dieta si anume sa scrii tot ce bagi in gura zilnic,timp de un an.
Inclusiv lichide.
Cineva a slabit asa de la peste o suta de kile pina la 67kg!!!
Gindindu-ma la intrebarea ta mi-a venit ideea!Ce-ar fi incerci asa,sa scrii tot ce maninci ,inclusiv gustatul (o lingurita supa,o lingurita,piure,o gura de ceai,o ceasca de cafea,o lingurita tocanita,o lingurita supa....)si pina pe culci tot asa.
A doua zi cind arunci un ochi pe carnetel cred ca te iei cu mainile de cap!
Poate asa te dezveti de gustat prea des din mincare si unde mai pui ca in timp cica slabesti masiv!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen, tu vb serios? pai atunci scriu portie dubla la tot ce-am mancat...
acum vb serios, eu nu gust niciodata mancarea(imi place sa fac mancare dupa retete cu cantitati fixe iar pe cele "traditionale" pe care le fac de obicei stiu cantitatile si ce condimente trebuie sa pun si nu le mai gust) dar dupa ce e gata, o "gust" pe toata

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hi, hi, ce subiect dragut! :-)

Ortansa, daca te deranjeaza faptul ca tot gusti din mancare, stii ce cred ca poti face?
Inainte de a incepe sa gatesti, te speli pe dinti si te clatesti apoi cu apa de gura super-super mentolata.
Eu, daca sunt proaspat spalata pe dinti, nu pot sa mananc nimic.
Probabil ca nu o sa te tina gustul ala mentolat pana termini gatitul, da' il improspatezi mereu :-))

P.S. esti sigura ca nu vrei sa mai gusti? Nici macar cand faci prajituri si freci galbenusul cu zaharul???

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La mine e invers...nu stiu cum sa fac sa gust mancarea....
ciudat, nu? de asta suntem unici...

21.12.2007 - 8 anisori
fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Nici eu nu prea gust din mancare, principalul motiv fiind acela ca-s repezita si in 90%din cazuri ma frig la limba ca proasta...si dupa aia chiar ca degeaba gust .... Doar la sfarsit gust un pic sa dreg de condimente dar se intampla sa mai uit. In general, cu sau fara gustat, le nimeresc fiindca imi place tare gatitul si mi-am cam intrat in mana. De aceea nu fac nici sarmale sau chiftele fiindca nu poci sub nici o forma gusta carne tocata cruda.

In plus, incerc sa elimin caloriile acumulate din gustat si imi impun ca inainte de a ma aseza la masa sa nu ciugulesc nimic. Sa stiti ca ciugulitul chiar strica gustul si tihna mancarii servite la masa (aici nu intra si gustatul pt control in timpul gatitului, dar fiindca veni vorba...).

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ce de idei bune fetelor. I really appreciate(cum ar zice americanul:-D) si chiar o sa le iau in considerare,incepand de azi.intre timp am descoperit ca daca gatesc ceva la cuptor sunt mai putin tentata sa gust,pt ca efortul e prea mare sa tot deschid usa cuptorului, sa scot tava etc.asa ca o sa incerc mai des mancaricile la cuptor.ideea cu sotul la cratita cade din start,nu ca nu s-ar pricepe,ci doar pt ca n-ar avea cand.buna si ideea cu notatul in carnetel,cred ca mi-ar trebui cu mult mai putin de un an sa ma ingrozesc de cat mananc(tinand cont ca gatesc cam zilnic).si ideea cu spalatul pe dinti avant de cuisiner e supera.chiar o s-o pun in aplicare.la mine nu e neaparat problema ca gust sa potrivesc gustul,ci ca gust de pofta.si cand m-apuca poftele nu ma mai opresc.sigur ca e si o placere,dar vorba lui murphy: tot ce-i bun ingrasa.daniela_b mi-a placut ce-ai scris,imi dau seama ca asa sunt si eu cum zici tu,a gati este o arta nu-i asadar tot vreau sa ma mai temperez putin .cred ca o sa reusesc si cu ajutorul vostru.



tante grazie(sau cum s-o scrie)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Cred ca ar trebui sa mananci ceva inainte de a te pune sa gatesti.Si mie mi se intampla sa gust foarte des,dar atunci mi-e clar ca de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

ce sa zic...
pe undeva, cred ca eu am gasit solutia: gatesti putin, gusti putin - sau chiar deloc! eu fac mancare de multe ori fara sa gust, ca daca iese mai nesarata se mai poate pune sare si in farfurie, nu?!

problema mea este cu 'produsul finit', mai ales daca e biiine invelit in glazura de ciocolata ...

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput