Retete armenesti

Retete armenesti | Autor: cllaudia

Link direct la acest mesaj

Usturoi copt la cuptor

Ingrediente:

* 1 capatana mare de usturoi
* 1 lingurita unt
* 1 crenguta de rozmarin proaspat (sau 1/4 lingurita uscat)

Indicatii

Se decojeste stratul exterior al capatanii de usturoi, lasand restul intact. Se asaza capatana pe un strat dublu de folie de aluminiu; deasupra ei se asaza untul si rozmarinul. Se impatureste peste usturoi folia si se inchide bine.
Se da la cuptor, la 170C timp de 1 ora. Se scoate si se stoarce capatana, usturoiul copt tasnind din coaja individuala a cateilor. Coaja se arunca.
Usturoiul se poate consuma ca atare, cu paine sau legume, sau poate fi folosit la asezonarea mancarurilor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Prajitura armeneasca cu nucsoara

Ingrediente:

* 2 cani zahar brun
* 2 cani faina
* 1 lingurita praf de copt
* 1 praf sare
* 1/2 cana unt rece, taiat bucati
* 1 lingurita praf de copt
* 1 cana lapte
* 1 ou batut
* 1 lingurita nucsoara macinata
* 1/2 cana alune, sfaramate
* scortisoara macinata (optional)

Indicatii

Se incalzeste cuptorul la 180C. Se unge cu grasime o forma rotunda si se acopera fundul cu o foaie de pergament.
Se amesteca faina, praful de copt si sarea, apoi se adauga untul si se amesteca pana ce mixtura seamana cu firimiturile de paine. Se poate face asta cu varfurile degetelor. Se adauga apoi zahar si se amesteca bine.
Se ia jumatate din mixtura si se preseaza cu mainile, intr-un strat uniform pe fundul formei.
Se amesteca praful de copt in lapte (sau smantana), se adauga oul batut si nucsoara, apoi se adauga cealalta jumatate a mixturii de faina. Se amesteca foarte bine. Se toarna in forma si se presara alune si scortisoara.
Se coace 45-60 minute. Se lasa sa se odihneasca 10 minute in cuptorul stins, inainte de a se scoate pentru a se raci..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cllaudia, bine ai veni cu retetele pe forum!
am sa te rog sa precizezi la toate sursa de unde provin (rugamintea este valabila pentru toate subiectele deschise de tine). multumesc pentru intelegere!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Retetele le am de la o prietena , care cred ca le-a luat din diferite site-uri specializate. Nu stiu exact care, dar in momentul cand o sa aflu o sa specific. Cu siguranta sunt mult mai multe decat cunosc eu.

Mergi la inceput