Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Karla eu i-am tinut pe ai mei fara antibiotic 2 sapt.
Muci, tuse... fara febra. Le dadeam medicamente doar pt. muci si pt. tuse.
Dr. mi-a zis din capu' locului antibiotic. Io nu si nu... ca n-au febra, ii las sa lupte cu virusul.
Si in 2 sapt. nu s-a inrautati dar nici nu s-a ameliorat starea lor...
Pana intr-o zi cand a vomat Andrei de 7 ori... manca fara probleme, voma fara motiv.
Am luat o lingurita d eplastic, i-am pus-o pe limba... amigdalele rosi-rosii cu puroi pe ele...
Asa ca am trecut pe antibitic... Macar i-am lasat o perioada sa incerce organismul singur... dar n-a reusit asa ca i-am ajutat...

La mandra n-am putut sa fac niciodata asa pt. ca ea face febra foarte mare de la bun inceput, 39-40... si arde... Nu pot s-o las la nesfarsit fara antibiotic.

Doua sapt. mi se par destul... poate mai te duci o tura la dr. si vezi ce zice... poate dupa astea doua sapt., cand nu s-a intamplat nimic nici in rau, dar nici in bine, e cazul sa treceti si la antibiotic. Sa nu se complice situatia...
Cel mai bine vezi ce zice dr.

Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Salutare stup,
si pt mine o cafea va rog,
am intrat sa va salut fuguta ca am mult de lucru,
pt Ela si toti sarbatoritzii zilei!

pt bolnaviori, mie mi se pare ca haraie ca paiu in pahar si nu-i mai trece de-o luna si mai bine, desi i-am dat si antibiotic, in fine o sa mergem iar la dr si va spun ce zice.
va pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Buna ziua fetili

Miercuri si Duminica - eu si sotul am hotarit ca internetul este tabu pentru noi-, dar pentru un mesaj pe forum fac exceptie si dupa merg sa-mi caut de treaba - ca este multa prin casa.

incep cu a raspunde Iunitei

- daca raspund asa cum ar trebui - in sens asa cum imi sta in fire - argumentat si blablab - se va asocia persoana mea cu - duc la polemnici pe forum si mare taraboi si ca ce bine a fost cit nu am fost.

- Daca incerc sa raspund in asa mod incit sa nu supar, ofensez sau altceva - scriu doar ca m-am ,,intristat mult si nu m-am asteptat sa citesc ce am citi la adresa mea,, (scuzati tautologia) - si ramin proasta (asa ma simt - pentru ca am disparut fara asa argumentez - daca o faceam - se suparau altii - si cum de felul meu atunci cind nu trebuie intorc si celalt obraz - am disparut de pe forum si gata)

Zic doar urmatoarele - atunci cind nu iti este adresat mesajul direct(sau subtil dar tot tie) - cum nu ai intoarce mesajul din care parte nu l-ai citi - multe nu ai cum sa intelegi, sau daca simti ceva - oricum nu e intensitatea care a simtit-o persoana direct vizata.

Bine - faptul ca am prezentat pasii ce trebuie urmati inainte de lua un antibiotic - recomandati de medici nu de mine - au fost citite ca - ,,sunt impotrivia antibiotice,, - eu ca proasta am crezut ca am descoperit un sfat bun si hai sa le povestesc fetelor despre acest lucur, si hai sa mai propun, tot ca proasta, sa formulam impreuna ca la mamici noiembrie decembrie 2006 - pasii ce trebui de urmat in caz de febra mare, muci si etc - si sa le punem la inceput de fiecare capitol. Si nu asta ma suparat - ca mesajul a fost interpretat gresit - ci bucuria exprimata(nu de mine) ca in sfirsit mi sa raspuns asa cum meritam - toti impotriva mea.

Ca dupa tot taraboiul sa mai citesc ,,consider calirea in maniera ta buna doar teoretic si felicitari ca ai reusit s-o implementezi,dar eu n-a testa-o pentru nimic in lume.Eu nu fac experiente pe copiii mei si nici n-am de gand sa-i trimit in expeditie la Polul Nord,nici sa locuiasca intr-o casa de gheata ,asa ca...,, - daca nici aici nu ai inteles ce ma suparat, atuncinu mai am ce spune.

Adica am - ca nu fac experiente pe copilul meu, ca nu-l supun la tratamente inumane, degradante - ca este un copil bine ingrijit, sanatos, cu muci doar o saptamina in toate 10 luni ale ei, ca maninca bine si doarme cu feresatra deschisa noaptea, ca nu-i infofolita, cum de altfel ca si alti copii, - numai nu stiu de ce - atunci cind vine de la mine - inseamna ,, experiente pe copil ,, care doar teoretic sunt bune, iar cind altii vorbesc despre ele este totul normal.

Eu mai repet - iar ca proasta - ca am crezur ca sunt utila - si ma inarmasem cu ideii care doream sa le traduc si sa le scriu - da uite ca eu sunt o mama ale carei experiente nu trebuie aplicate pentru nimic in lume.

Chiar mii lehamite - nu vad ce bun a avut mesajul meu si cit de bine a fost sa rascolesc iar prin amintiri - a fost asa un mesaj aiurea si timpit care puteam sa nu-l scriu- dar avea iar sa ramin ca o proasta - ca am tacut si plecat.

mama dracului de mesaj - datii ignore - ca sa nu ramin iar proasta.

Puiul mamei la ,VI , VII lunite


Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

KARLA, la noi e mai putin complicat ca nu tuseste.De fapt incepuse intr-o zi ca se ineca cu mucii cred si i-am dat Stodal.A trecut mai bine de o sapt si cu mucii s-a mai ameliorat(colargolul ala chiar a mers), acum ii scot o data sau deloc pe zi, mai forfaie ceva ceva dar de tusit nu tuseste.Dar oricum dc nu ii trec complet mucii sapt asta, luni merg s-o vada....Dar mergi totusi sa-l asculte, eu asa as face...

ELA ,LA MULTI ANI, sa ne traiesti..cu intarziere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

alionaaaa mai mamica nici chiar asa, tu scrie ,, ca macar una din 50 va tine cont de sfatul tau, eu una de exemplu pana la tine habar nu aveam de kefir, ca nu pot dormi cu geamul deschis ca mi se pare infiorator de frig la 20 grade aste sunt ale mele dar nu inseamna ca nu e bine ca tine
suntem un grup pareri pro si contra sunt mereu hai mulllti pupici sa ii treaca si mai vrem pareri de ale tale, eu una cel putin

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Aoleuuuuuuuuuuuuu!

Cati copii, tot atatea experiente...multumesc fetelor! o sa o iau cu binisorul si incerc sa nu ma sperii! aseara mi se cam inmuiasera genunchii cand l-am auzit cum tuseste si haraie...si mai am o faza a sperieturii cand ma ia cu senzatie de voma...sunt cam slaba de inger si nu eram asa deloc!

diana, karra o sa-i dau si eu Stodal de azi. Inteleg ca nu are ce sa ii faca rau fiind homeopat. daca nici maine nu se mai linisteste ma duc la doctor.... vad ca si tu elianaai avut experienta indelungata cu muci si tuse fara febra...iar finalul e toooooooooooot antibioticul!

ieri matzul meu m-a dat pe spate. avea o bucata de paine in manutza si am inceput sa-i dau un iaurt ca nu prea mancase legumele. va rog sa ma credeti ca tot iaurtul l-a mancat in combinatie cu painea - musca din paine, astepta sa-i dau lingurita de iaurt. le mesteca, inghitea, iar musca din paine, iar iaurtul...m-a lasat paf! mi-au dat lacrimile dar imi venea sa si rad! e ceva uimitor cu bebeii astia! sunt tare isteti!

pup pe toata lumea!

Luca, dragostea mea

Luca luna VIII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

revin! desi trebuie sa plec la pui, pentru tine aliona, ! aseara cand ii curgeau mucii in gura lui Luca, la tine mi-a zburat gandul! si imi venea sa-mi trag palme! la mine in casa sunt diferente de temperatura! in dormitor e foarte cald chiar daca tin usa deschisa iar in rest e mult mai frig. cred ca al meu baiat a racit din cauza diferentelor astora de temperatura...si ma gandeam ca rau am facut ca nu am tinut si eu geamul intredeschis. poate nu continuu, dar macar sa fii reglat temperatura... ca poate am avut momente cand l-am protejat prea mult (ca deh, mie imi era frig de-mi clantaneau dintii si ca sunt friguroasa!)...nu fii suparici pe noi! habar n-ai cate invatam una de la alta chiar daca de multe ori suntem taioase si o luam pe aratura...

zi si tu o parere despre tuse si muci, chiar de ai mai spus!

inca un pentru tine, un ptr toata lumea si am fugit spre casa!

Luca, dragostea mea

Luca luna VIII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Buna,stup

Mady - dar voi nu va mai opriti cu iesitul dintilor.Prea multi
Astept pe messenger sa-mi scrii,cu site-ul ala mura-n-gura ca nu stiu unde sa caut.

Rebiana - pt cat esti de puternica cu toate pe capul tau! Pune pozele cu Luca,chiar daca nu sunt foarte clare.

Muci - depinde de sensibilitatea copilului si cat de puternica e raceala.Carl are muci pt a doua oara in iarna asta si nu i-am dat nici un fel de medicamente.Doar ceai in care pun putina lamaie si atat.A mai si tusit dar nu a fost nimik grav,temperatura a ajuns pana la 39.1C si tot nu i-am dat nimik.E mai greu pt mine sa-l vad ca nu are o respiratie perfecta,dar el nu e deranjat de asta,e vesel..Si faptul ca mai racesc nu e asa rau,ii ajuta sa-si creeze o imunitate.

Aliona - cand copilul iti este bolnav,are febra,tuseste,vomita,si citesti mesaje cum ca ce faci tu pt el nu e bine,cand tu esti stresata si obosita,iti iesi foarte repede din fire;chiar daca sfaturile,parererile tale au fost bune.
O mie de doctori,o mie de pareri si mai ales diferente de tari.In Danemarca,te rog sa ma crezi ca majoritatea copiilor stau cu capul gol cand afara sunt 5C si vantul care face sa fie si mai rece si asta copii de 1 an.Eu nu pot,chiar daca medicii recomanda "calirea"lor eu n-o fac si am vazut din poze ca nici tu n-o faci chiar cu toate ca stai cu 18C in casa si geamul deschis chiar si dupa baita.
E bine sa spui ce anume stii tu,ce se recomanda acolo si poate unei/unor mamici au fost utile sfaturile tale,chiar daca nu la toate.

Madmat - ce frumos bradut ati avut! Deci pt Mousa,cadou de ziua lui o naveta de ceva?

O zi buna!


CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Asa, sa ma bag si eu:

Aliona: uite ca citindu-te pe tine am inceput sa nu il mai infofolesc (si toata lumea ma lauda pentru asta ), sa mai deschid si eu geamul cand pot (sotului nu ii place, dar can nu e el acasa...), sa astept cu antibioticele (de fapt nici medicii la care am fost cu Alex nu au sarit imediat cu antibiotic, dar oricum as fi asteptat putin). Da, sunt de acord cu tine ca organismul trebuie sa se obisnuiasca cu mediul in care va trai asa incat sa ii fie cat mai bine (sa nu sufere de frig/caldura, sa aiba imunitate cat mai buna etc).

Ei, ne-am speriat intr-adevar de temeperaturile siberiene... problema e ca probabil am reflectat asta asupra copiilor nostri in conditiile in care nu era cazul - noi nu stam in Siberia si nu trebuie sa ii adaptam temperaturilor de acolo, ci doar celor in mediul nostru actual. Daca dupa ce creste va decide sa plece in expeditie in Siberia - problema lui, se va adapta acolo .

Dar - asta legat de antibiotice - nu poti nici sa astepti la nesfarsit fara sa le dai, cum spune si Eliana 2 saptamani inseamna mult, mai ales in conditiile in care mai si mananca prost, se deshidrateaza, sau mai stiu eu ce (eu am o parere dubioasa conform careia daca am nasul infundat nu mi se oxigeneaza creierul cum trebuie si asa imi explic de ce ametesc intotdeuna in situatia asta )

Asa, si revenind - eu n-am inceput diversificarea cu kefir, dar cand am ajuns la familia produselor din lapte am inceput cu kefir (nici nu mancasem niciodata pana n-ai zis tu de el).

Deci sa nu crezi ca nu esti luata in seama deloc, ci doar ca fiecare adaptam atat cat consideram si cat putem la puiutii nostri. Pentru mine e mai simplu ca stau departe de parinti si socri, asa ca nu se baga nimeni peste deciziile mele. Dar pentru cei care locuiesc cu parinti/bunici e mai greu, din cauza ideilor vechi impanantenite.

Nu te supara, scrie in continuare, argumenteaza Mie cel putin mi-ai fost foarte utila Hai considera-ma acea mamica din 50 care face (aproape) cum spui tu



Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

Aliona uite ca m-am tot sucit foit si..am hiotarat sa iti raspund si eu:

faptul ca tu ai niste pareri, teorii, cunostinte e ok. Ca incerci sale aplici in oarecare limite si spre binele puiului tau e de asemnea de admirat. dar de aiici si pana a te supara ca si altii au pareri, si ca nu considera potrivit pt copii lor ceea ce propui tu.. mis e pare cale lunga. nu a zis nimeni ca faci experimente TU pe copilul TAu ci ca ceea ce sugerezi , ar fi, pentru unele dintre noi... peste puteri.

,,consider calirea in maniera ta buna doar teoretic si felicitari ca ai reusit s-o implementezi,dar eu n-a testa-o pentru nimic in lume.Eu nu fac experiente pe copiii mei si nici n-am de gand sa-i trimit in expeditie la Polul Nord,nici sa locuiasca intr-o casa de gheata ,asa ca...,,

da, sunt de acord cu chestia asta pentru ca da, copilul il calesti si il pregatesti pentru clima din zona inc are va trai. si cu alta ocazia am mai spus ca nu ma pot ajuta sfaturile cuiva care traieste in rusia din simplul motiv ca ... eu traiesc in romania.

legat de antibiotic este o alta poveste.. fiecare avem unul sau mai multi medici la care mergem. si de cele maimultw ori mergem la pers respectiva pt ca avem incredere. atunci mi se pare oarecum firesc sa il si ascult pe respectivul( si sa gandesc si cu capul meu evident). nu cred ca ar mai avea sens sa faca cineva fac. de medicina daca ne-am trata pe forumuri . da, in teorie este bine sa lasi organismul sa INCERCE sa se lupte cu boala 3 zile, asta stie si mamaia..dar.. cand practica iti arata ca dupa 1-2 zile e rau de tot si ai nesansa sa ajungi la alte belele... consider personal un experiment si un risc pe care nu sunt dispusa sa mi-l asum.

pasii in caz de febra si muci sunt una, poti sa faci asa, un soi de schema. daca sa dai sau nu antibiotic nu cred ca se incadreaza tot acolo.


Si nu asta ma suparat - ca mesajul a fost interpretat gresit - ci bucuria exprimata(nu de mine) ca in sfirsit mi sa raspuns asa cum meritam - toti impotriva mea.

mi se pare ca nu e deloc asa dupa cum iata , mai sus de mesajul meu ai dovada clara.

in speranta ca nu ai luat-o ca pe una front ci ca pe o incercare de a lamuri niste lucruri iti urez numa bine si sa dea domnu ca Ilinca sa fie in continuare la fel de sanatoasa si voiasa ca pana acum!

Asa si acum inca o treaba care ma racaie si tac.

Am citit si am plans din cauza mesajului scris de x la adresa mea. A,,,fetelor..e un forum, impartasim idei, ganduri, sfaturi, probleme.. nu ne uram, nu ne atacam, nu ne batem...ESTE NORMAL SI INEVITABIL sa existe conflicte, pareri diferite, cauze sustinute etc etc tec... AR FI ANORMAL ca toata lumea sa raspund ada in cor fara sa judece cu capul ei . CAm asta e ideea forumului : sa iti spui parerea SINCER nu dulce si cu stelute.


O zi buna... si va recomand Jhonsons BAby..forumula fara lacrimi!

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput