Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Vasari (scuze,care este prenumele tau?) eu o imbrac cu un body+salopeta cu tot cu botosei, acestea sunt nelipsite!nu prea imi plac costumasele,se ridica bluzitele,daca pantalonii sunt fara botosei cad sosetelele,etc. Dupa baita+unele cazuri in care consider ca este cam frig sau curent ii pun o bonetica de bumbac f. subtire.In rest am tot timpul o paturica mai subtire pe car o folosesc daca ma mai duc la socri (2 et.. mai jos)sau in casa cand consider ca este necesar sau cand adoarme.Acum,mi se par ca diminata se raceste destul de tare in camera (am uitat sa verific termometrul,da oricum imi este frig mie..),asa ca ii pun bonetica si spre dimineata.

Acum la noi sunt 19-20 grade in camera; doarme muult mai bine daca aerul nu este prea cald/uscat (Stefania/Slimatei,la tine cum este cu caldura?)


Georgiana,noi ii facem zilnic baita, cu f. putine exceptii; astazi,de ex. , nu i-am facut desi dr. noastra ne-a spus ca putem sa-i facem linistiti chiar daca a vaccinat-o; am zis ca totusi o zi nu este o tragedie

Eu o schimb de scutec de fiecare data cand face kk, daca face doar pp nu am cronometrat, depinde si de cantitate sa nu atarne prea greu, oricum nici la dist. prea mare sa nu stationeze microbii prea mult in zona.
De hainele de casa, in general, o data pe zi la baita sau de fiecare data cand se murdareste sau se uda.


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by geo_ionita

Dupa ce aveam eu atatea pe cap ...mai vine si o bunica si imi spune ca sa nu ii mai facem baie in fiecare seara ci o data la 2 zile ca este frig??????
De cate ori ati schimbat bb pe zi? ca a mea nu suporta sa o schimb, face mare tam tam



Hi hi...avem si noi una bucata bunica stresata de baia zilnica a copiilor. Cica a citit ea in nu stiu ce revista ca nu e bine dom'le sa speli copchilu' in fiecare zi.Si daca e duminica sau zi de sarbatoare deja e mare tragedie spalatul asta.
Te referi la schimbatul de hainute sau de scutecel? De hainute o schimb doar daca e neaparat necesar,ca si a mea face mare tam tam.La scutecel nu-i problema,chiar a inceput sa-i placa.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna
Ce fac fetele?


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

noi bine, voi ? Sunteti cam "secretoase" in ultima vreme, ce mai facce frumoasa ta?

Geo, posibil sa uite sa inghita cum zice Mihaela; la noi se mai intampla cand se se aduce marfa la laptarie (simt cum se umplu la cteva sec dupa ce incepe sa suga);am mai avut la un moment dat probleme cu un san,tragea din el si tasnea ca la arteziana din 4-5 canale chiar si 20-30 sec. dupa ce scotea sanul din gura

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Noi suntem bine,mancam si dormim bine,de la 11 pana pe la 6 ,maine mergem la vaccin si la masuratori.
Cine imi recomanda si mie un pediatru bun?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Poze noi cu maimutica AICI

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Off, de ce or face toate produsele pentru copii asa dulci? Cele anticolici sunt asa, acum trebuie sa-i dau Panadol pentru tuse si nu-l suporta, e si el foarte dulce.

Anca, eu o sa caut un dr homeopat pentru ca vreau sa evit medicamentele. Inca nu stiu cum e pediatra mea, deocamdata nu am avut cum sa o testez. Sunt multumita ca vine acasa. Si vreau sa fie de acord cu diversificarea de la 6 luni, la asta nu renunt. Discut cand vine pentru vaccin. Bafta maine!

Cami, mi-am facut update la semnatura. :) Vasari nu e numele de familie, doar imi place cum suna.
Mai nou am descoperit mici bubite rosii pe sani. Mi se mai paruse ca sunt acum cateva zile, dar am zis ca ma inseala ochii. Acum am vazut si sunt mai multe, dar abia sesizabile. Are cineva idee ce ar putea fi? Pana ma vede dr nu prea am ce face. :(

Alina si Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Adra, multumesc mult de aprecieri!

Lala, LA MULTI ANI!!!, iti doresc sa ti se indeplineasca toate visurile,multa sanatate alaturi de cei dragi! Scuza-ma de intarziere, dar sunt tare stresata in moment...

Voiveti rade poate, dar in Austria si Germania (nu stiu cum e in alte tari in vest, probabil similar) se recomanda sa nu se faca baita mai des de 1-2 ori pe saptamana. O data e suficient... Si asta stiu inca de la Jasmina, inca de la maternitate ti se spune asta, fiecare moasa si infirmiera de copii si pediatru iti da de grija, ca nu este bun pentru ielea lor. Deci noi nu facem baita zilnic, mai ales ca tindem la piele uscata si atunci chiar nu e bine.
Eu nu ung copilul decat cu ulei de amandine, cand ii fac si un mic masaj.

Floris e prea mult timp treaz, cred eu, si nu stiu daca e bine. De exemplu azi, intre 16 si 21.30 nu a atipit decat de 2 ori a cate 10 minute, deci nu e somn... Nu mi se pare normal, voua??? Are doar 2 spatamani, ar trebui inca sa doarma intre 16-19 ore, asa stiu eu!

Eu ii dau Vitamina D, picaturi (la noi se cheama Oleovit, daca nu ma insel, mi-e lene sa ma scol sa ma uit...) N-am auzit inca de nimeni care sa ia calciu, oare de ce nu se da?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Adina, si eu am patit ceva asemanator, la 2 sau 3 saptamani, cateva zile a mea nu a dormit mai deloc ziua, doar atipea... fura cate o jumatate de ora. Ma speriasem de-a binelea. Imi aduc aminte ca exact asta gandeam: nu e normal ca un copil asa mic sa nu doarma. Dar zilele urmatoare a dormit foarte bine. Nu stiu din ce cauza nu a dormit atunci. Ea acum, la 2 luni, doarme mult si ziua.
Nu stiu daca te linisteste asta cu ceva, dar nu esti singura...

Alina si Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adinag
Floris e prea mult timp treaz, cred eu, si nu stiu daca e bine. De exemplu azi, intre 16 si 21.30 nu a atipit decat de 2 ori a cate 10 minute, deci nu e somn... Nu mi se pare normal, voua??? Are doar 2 spatamani, ar trebui inca sa doarma intre 16-19 ore, asa stiu eu!



La Robert asa aveam si eu impresia ca nu doarme indeajuns...se trezea des sa pape.Chiar ma apucasem sa trec pe caietel orele cand se trezeste si cand adoarme...Dar la sfarsit de zi cand trageam linia totalizam necesarul de ore.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput