tuberculoza

tuberculoza | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Salut!

Sunt o mamica foarte ingrijorata, de fapt cred ca sunt nitel disperata deja.
Tocmai ce am aflat azi ca una din fetele din echipa mea are TBC. A fost azi internata la siptalul de pe Viilor, cu diagnostic confirmat de TBC.
Boala i s-a declansat pe 24 dec, cand ea a venit la servici, si n-am stiut nimic, am crezut ca e o simpla raceala. Ne-am si pupat cu urarile de rigoare pentru Sarbatori, ca astazi sa aflu marea veste.

Eu si inca 3 colegi suntem fierti, eu am 2 copii mici, un coleg si-a vizitat intre timp sora insarcinata in 7 luni.

Acum caut pe net informatii, dar vroiam sa intreb daca stiti cumva cu ce sechele se ramane dupa tuberculoza, daca stai izolat chiar 6 luni, daca se poate determina daca ai TBC in stare latenta (netransmisibil)- analize de sange, ceva - si orice altceva vi se pare ca ar mai trebui sa stiu.
Deocamdata suntem ok toti, n-avem nici un fel de simptome, urmeaza oricum investigatii cap-coada pentru noi, fiind contactele directe.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Analiza e simpla : se face o injectie , dupa cateva zile te duci la control si in functie de urma lasata se stabilieste diagnoticul.
Bineinteles corelat cu radiografie pulmonara.


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Din cate stiu poti fii relativ linistita. Nu se transmite chiar asa usor, nu raman sechele de nici un fel daca ai depistat-o asa degraba si eista analize ce pot fi facute in orice moment sa arate cum stai. E o boala tratabila, ar fi de preferat ca persoana infectata sa nu fie discriminata, nu o percepe ca pe o boala mortala si " a saraciei" ca nu mai suntem pe vremea Traviatei.
Abia astept rezultatul investigatiilor, sa ne scri ca nu ai nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iu_lia spune:

Asa cum ti-a spus si Xio mergeti toata familia, se face acea injectie si veti afla daca ati luat boala. Nu cred ca ai luat-o asa repede.
Daca este tratat tbc nu lasa sechele, nu trebuie sa fii asa speriata.
Mama lucreaza de 38 de ani cu bolnavi de tbc si nu a luat boala niciodata, asa ca nu dispera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ba , tocmai ca se transmite extraordinar de usor!
Stand in aceeasi incapere de exemplu.
Partea buna este ca se trateaza, asa ca faceti analiza aceea.
:)
Multa sanatate , sper sa nu fie nimic.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cred ca si din VSH iti dai seama daca ai o infectie. Ori TBC-ul pulmonar e o infectie majora, ar trebui sa fie sesizabil in analize. Si cred ca se transmite repede, mai ales in comunitati, prin sputa (stranut, pupaturi, vorbit cu precipitatii, tuse, etc)

Inca o intrebare as avea: nu exista un vaccin inca inventat contra contracarii acestei boli, desi e atat de veche, vorba cuiva, "de pe vremea Traviatei" ? De ce trebuie sa traim cu teama ca ne stranuta careva in tramvai in nas si poate e bolnav de TBC? Am tot citit si auzit ca in Romania se dezvolta deja forma rezistenta la antibiotice a TBC-ului, in special in inchisori, deci cei ce ies de acolo, daca nu-s vindecati sunt pepiniere de bacili.

Si nu cred ca se vindeca fara sechele...un plaman cu caverne ramane cu urme, cu chisturi, si oricand acea persoana se poate reimbolnavi, nu? pt ca in acele chisturi supravietuiesc bacili viabili, cand ii scade imunitatea iar e pasibil sa se imbolnaveasca. Asta am inteles eu cand am participat la o actiune umanitara de strangere de fonduri pt familiile cu copii bolnavi de TBC. Prezentarea a facut-o tocmai directorul sectiei de pneumologie. Ma rog, daca am inteles eu bine ce zicea.
Plus ca persoana chiar vindecata nu mai are voie sa faca sport: alergari, inot, nu mai are voie sa mearga la mare, doar la munte.

Atat stiu eu, daca nu stiu bine, rog profesionistii sa ma corecteze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Da si eu stiam ca VSH-ul este un indicator important.
Si mai stiu ca se face si un examen de sputa.
Si stiam ca se mai face acel micro.

Dar eu cred ca TBC nu se ia asa usor. Ar tb sa fie imunitatea omului foarte scazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai exista vaccin.


UItati ici ceva despre tuberculoa, care se tranmite rapid prin picaturile microscopice de saliva care se raspandesc la fiecare vorbire , stranut , tuse.


http://www.sanatatea.com/boli.php?topic=boli&page=029

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Bacili Koch avem toti ca e suficient sa mergi o data cu un mijloc de transport in comun sau sa stai la o coada si....gata, i-ai prins.

Numai ca nu toti dezvoltam boala functie de multe aspecte...pe care numai un pneumolog - ftiziolog le poate explica.

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Odata inhalati bacilii acestia ajung in plaman. Ajunsi in plamani dau nastere tuberculozei primare.
Testul cu tuberculina(injectia aceea) arata daca in corp exista anticorpi , deci daca exista infectia tuberculoasa.
Nu avem toti bacili Koch deci , decat daca sunt incapsulati intr-o leziune primara , in cazul acesta ei pot reactiva boala in conditii de imunitate cazuta , organism tarat

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput