foi de orez - unde?

foi de orez - unde? | Autor: maimutzica

Link direct la acest mesaj

Fetelor, unde gasesc foi de orez in Bucuresti? Am gasit taitei si fidea dar niciodata foi. Va rog, spuneti-mi si mie daca ati vazut pe undeva...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daca nu gasesti si vrei neaparat sa faci foile...poti cumpara fulgi de orez(au specil pentru cei mici de la milupa) sau gasesti praf de orez si cauti o reteta pentru foi de orez si le prepari

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Eu am vazut foi de orez in Real!.sa-mi amintesc pe unde...sunt exact in capat de stand opus caselor de marcat la raionul de faina, zahar si altele .Chiar acolo gasesti orez in diverse feluri, sosuri care mai de care mai apetisante si alte asemenea!Sper sa te descurci. O data le-am vazut desi am fost de cateva ori in Real... dar am o memorie f. buna...poate totusi nu mi-as fi amintit dar si mie mi-au atras atentia asa ca le-am si studiat un pic... cred ca pretul era cam pe la 15-25 lei ...aici s-ar putea totusi sa ma insel...dar pretul nu este super ieftin oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


maimutzica,ce bunatate pregatesti cu foile de orez.Aici sunt dar nu stiu la ce folosesc.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si in Selgros sunt, la raionul cu produse asiatice.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica spune:

Multumesc, fetele! O sa caut pe unde ati spus voi...la Real nu am gasit cand am fost, iar la Selgros nu am cautat pana acum.
Luna, ma gandeam sa fac pachetele de primavara (umplu foile cu carne, legume...le rulez si le pun la prajit)...nu am incercat niciodata (pentru ca nu am gasit foi) si vreau sa vad ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Luna, am vazut pe culinar o reteta cu legume in foi de orez

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pachetelele de primavara merg facute si in foi de placinta de la magazin, invelita compozitia intr-o singura foaie, rulate si prajite.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica spune:

Nu stiam ca se pot face si cu foi de placinta. Multumesc, Roxana! Cred ca pana gasesc foi de orez o sa fac pachetele cu foi de placinta ca d-astea am deja in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

quote:
Originally posted by maimutzica
Luna, ma gandeam sa fac pachetele de primavara (umplu foile cu carne, legume...le rulez si le pun la prajit)...nu am incercat niciodata (pentru ca nu am gasit foi) si vreau sa vad ce iese.



cred ca e vorba de samboosa - o reteta pe care o folosesc des - dar cu foi din faina de grau ,sunt delicioase
voi testa si foile de orez
Sper ca iti vor placea si tie!
edit - revin si eu cu o oferta,daca e cineva interesat - am o reteta filipineza in care ingredientul principal sunt:taiteii de orez - de fapt rice sticks

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput