Cartofi la cuptor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by tibiuta
Mai am si alte retete tot la cuptor



Neaparat sa ni le impartasesti.Am copiat si eu reteta ta de cartofi gratinati.Pare foarte delicioasa!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Cartofii gratinati se pot face cum doreste fiecare. Trebuie doar imaginatie.Cu carne, sau fara, cu branya sarata sau cascaval ras...cu oua obligatoriu,verdeata,cativa ardei,ceapa....
compozitia care se toarna peste cartofi trebuie sa contina:oua,lapte,sare,piper,cascaval ras.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Fetele daca aveti putintica rabdare,am musafiri de peste hotare, e casa plina de copchii,plus ca mi-a stricat mous-ul al meu copilas,trebuie sa ma adun in liniste si va spun mai multe.Eu sunt o pasionata a artei culinare.de fapt intr-o zi ma intrebam cu amaraciune ca n-am nici un talent,si sotul meu mi-a spus "cum n-ai stii sa faci papa"Ma dau si eu mare.de fapt eu nu mai fac demult mancaruri traditionale,mor dupa bucataria germana,imi place sa improvizez,daca as avea timp mai mult ar fi mai bine (si bani).Ultima mancarica a fost rulada de mamaliga.O sa le scriu aici ,putin mai incolo,si daca m-ar invata si pe mine cinewva cum sa-mi pun pozele aici v-as posta si "experientele mele "
Va pup, am sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Au iesi la aer musafirii mei,profit de timp putin.
Deci dragele mele,pe cine intereseaza preparatele gratine am sa va dau cateva retete,sa incercati si daca va place mai trimit.Am si niste aperitive interesante si de efect,tort picant etc.Poate sunt postate si aici ,sa-mi spuneti daca ati mai citit.
Insa, eu cantitati exacte ca la prajituri nu va pot da pt. Ca multe dintre ele « le-am furat » din priviri si eu ,ulterior le-am incercat ,si mie dupa ochi imi ies cele mai reusite retete.
Dupa cum zicea Hildegard cartofii la cuptor va tb.numai imaginatie,eu va dau
Cateva idei de combinatii.
Preparatele la cuptor, in general nu merg fara cascaval ,pt.ca le tb.un incredient sa lege compozitia.de asemenea cascavalul sau branza tb.combinata cu smantana pt.a forma sosul ce se toarna peste gratine.Stiu ca smantana si casc.ingrasa ,insa exista variante ,slab continut de grasime sau eu mai folosesc iaurt de la napolact (fff bun) sau sana.
Preparatele gratine au nevoie de recipiente din ceramica ,sticla (yena) rezistente la foc intens.Bineinteles poti sa le faci si in tava de friptura,insa se vor prinde de fund ,si se duce aspectul,Eu am recipiente pt.cartofi,pt.paste ,unul oval, unul dreptunghiular,depinde pt. Cate persoane, si ce anume fac.
1.Cartofi gratine la cuptor am scris-o deja ;
2.Conopida gratine :
necesar : cvonop[ida,sunca,sau alt mezel,cascaval ras,smantana sau branza
Conopida se fierbe, se desface in buchetele se aseaza in tava.
Sunca se daie fasii,se aseaza printre buchete,se baga la cuptor sa se rumeneasca putin.Ulterior se toarna sosul din cascaval,smantana,se lasa pana prinde o crusta usoara.E super delicioasa.
3Cartofi gratine cu praz
Acelasi procedeu de fierbere inainte( se pot taia si pai si rondele)
Prazul taiat rodele,dustilit in putin ulei in tigaie.
]Se aseaza cartofii ,printre ei pprazul.Se toarna compozitia de cascaval,smantana.La alegere se poate pune si un ou in aceasta compozitie.
4.Cartofi gratine cu piept de pui si morcovi
Cartofii fierti (cu coaja !)taiati rondele.Se aseaza un strat de cartofi,un strat de morcovi(fierbeti si taiati rondele).Pieptul de pui pus in strat ul ultim.Peste astea sosul din cascaval,smantica, si la alegere un ou.Se pune putin patrunjel deasupra.Super !!
5.Cartofi gratine cu branza dulce si smantana(gen fagaras)
Acelasi procedeu, se rastoarna branza dulce cu smantana deasupra, de data asta crusta poate fi crocanta.
6.Cartofi razuiti in cuptor
Necesar :
1 kg.de cartofi
2 cepe
2 linguri de faina
300 gr.sunca
150 smantana
Cartofii se dau pe razatoare cruzi se pun in tigaie
Ceapa la fel se radesi se amesteca cu faina.
Suncase pune peste cartofi si se toarna peste ei compozitia din :ceapa+smantana + faina.se baga la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumim tibiutza...
am pus cartofii la fiert chiar acum si m-am gandit sa aleg o varianta simpla...adica:
cartofii fierti taiati rondele asa cum ati zis, apoi putin pusi la cuptor...peste ei pun "sos" format din: smantana, oua, cascaval/branza rasa, 2 graunti de usturoi...intrebarea mea este...mai pun si faina??? sau se leaga si asa?
multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by monica-elizabet
este...mai pun si faina??? sau se leaga si asa?






cred ca se leaga cu succes si fara faina - cel putin eu folosesc faina numai daca e absolut necesar

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc Luna nu am pus faina, in schimb am preasarat putin pesmet pe fundul tavii si putin deasupra...
acum sunt la cuptor...de 5 min...sper sa iasa buni ca de mirosit...miroase super

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ASA arata cartofii mei la cuptor...parca zici ca-i un sufleu dar sunt tare buni...multumesc pentru reteta


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Arata

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc Luna...stii de ce ma bucur ca au mancat si astia mici

(si ei sunt destul de mofturosi)

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput