Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, parerea unanima a dr. este ca NU se tine cura de slabire in alaptare. Puteti manca mai ponderat dar e musai sa fie diversificat si sa respectati ce va cere corpul vostru (de ex. cand simtiti nevoia de dulce puteti manca o banana in loc de fursecuri, dar e musai sa ascultati de cerintele organismului). Orice cura de slabire facuta acum, chiar blanda, ar biciui inutil organismul si l-ar supune la un efort urias care ar genera carente mari. Chiar daca nu vi se pare asa, sa stiti ca alaptarea este o activitate f. solicitanta pt. organism si pierderile sunt mari. Eu sunt impotriva, desi am si eu 58 de kg. si nu se misca acul cantarului de luni de zile decat cel mult in sus. Dar ganditi-va ca dupa ce terminam cu alaptarea avem o viata intreaga timp in care sa fim slabe si asa cum ne dorim, ce sens are sa ne dereglam acum organismul si sa-l fortam asa? Important acum este sa fim niste mamici sanatoase si implinite pt. puii nostri minunati. Eu zic sa avem putina incredere in corpul nostru si sa-i dam timp sa-si revina natural si numai daca nu se intampla asta sa intervenim cu diete (care cel mai bine ar fi sa fie facute la sfatul unui nutritionis, pe specificul fiecareia si dupa analize de sange pt. a preintampina efectul invers de depunere de kg. la sfarsitul curei de slabire).

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Hi, hi, hi, tare faza cu Loredana! Mie tot una 2 in 1 mi-ar trebui .

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Hi, hi, hi, tare faza cu Loredana! Mie tot una 2 in 1 mi-ar trebui .

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)



TOMASA nu strica nici una universala care sa faca totul sau ma rog aproape totul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Multumesc tare mult pentru raspunsuri. Vreau totusi sa fac un sondaj de opinie: ce marca de pampersi folositi si daca sunteti multumita de ea.

Am citit tot de ieri si am ajuns la concluzia ca mi-e aproape imposibil sa tin pasul cu voi. Acum am ramas in urma rau cu treaba, dar sper sa recuperez.

Am vazut ca ati adus in discutie si diversificarea. Eu voi astepta pana la 1 februarie (va avea Matei 5 luni) si voi folosi aceeasi schema ca si la Stefi. Mie mi s-a parut ok, asa ca o postez si pentru voi (este de la dr. Culcer).

DIVERSIFICAREA ALIMENTATIEI

Se incepe de la 6 luni (la cei foarte grasi de la 4-5 luni)

Masa a II-a din zi este prima care se inlocuieste (de la ora 10). Se incepe cu suc de morcov + suc de mar, separat sau impreuna:
- o lingurita in prima zi;
-2 lingurite in a doua zi
-4 lingurite in a treia zi (aprox. 20 ml), apoi 40 ml, 60 ml, …., 100 ml cand se adauga si pulpa de fruct (mar, banana);
-1/4 mar in prima zi
-1/2 mar in a doua zi
-3/4 mar in a treia zi
- 1 mar in a patra zi.
Se sta 1-2 zile pe loc pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata cate o lingurita, doua, pana la jumatate de banana (banana trebuie sa fie coapta si fara pete negre).
Piureul de fructe (suc si fructe) trebuie sa fie semifluid, sa curga.
In amestecul de mar si banana se pot introduce oricare alte sucuri sau fructe in cantitati progressive.
Trebuie adaugate proteine sub forma de branza de vaci cate 1-1 pana la 4-6 lingurite, sau pulbere de biscuit pana la aceeasi cantitate. Biscuitii trebuie rumeniti in cuptor (dextrinizati) si umflati cu ceai fierbinte, dupa care se amesteca in piureul de fructe.
Se adauga orice fruct autohton (fara coaja si samburi) progresiv, incepand cu doze mici si crescand doza progresiv: piersici, caise, cirese, visine, capsuni, pere, prune, struguri ….
Amestecurile se alterneaza, nu se da mai mult de doua zile aceeasi compozitie pentru ca sugarii se plictisesc si refuza.

Masa a III-a
1. Supa de legume
2. Piureul de legume
1. Supa de legume
Se ia o cana de ceai de 300 ml si se umple cu legume date pe razatoare sau taiate marunt astfel:
- 1/3 din cana morcov
-1/3 din cana cartof
-1/3 din cana dovlecel, telina, pastarnac, ceapa, ardei, frunzele verzi de telina pentru fierul pe care il contin, (important pentru copii anemici) salata, patrunjel, la copilul mai mare peste 7-8 luni puteti pune si o rosie mica, conopida, broccoli, fasole verde.
Toate acestea se fierb cu un litru de apa intre 30-45 min sau ½ ora la oala sub presiune cu o cantitate de apa de 300 ml.
Se ia la inceput numai zeama (100 ml) in care se adauga ½ lingurita de ulei masline/floarea soarelui, putina sare si 1-2 masuri sau lingurite cu varf de orez instant.
Se va administra inainte de masa a treia:
30 ml in prima zi
60 ml in a doua zi
90-100 ml in a treia zi
apoi se creste pana la 200 ml.
Copilul poate sa o ia cu placere sau sa o refuse. Daca o refuza se poate adauga lapte sau putin zahar sau miere, o lingurita la 100 ml, sau zeama de lamaie, fiecare copil are preferintele lui.
Dupa ce s-a obisnuit cu supa, se va administra piureul de legume.

3. Piureul de legume
Se mixeaza toate legumele fierte cu exceptia frunzelor verzi, cepei, rosiei.
Se adauga laptele praf sau lapte de vaca 2-3 lingurite, unt ½ de lingura, putina sare.
Se mixeaza pana devine semifluida, se administreaza progresiv crescand zilnic doza 20-40-60-100-150 gr.
In piureul de legume se adauga galbenusul de ou de gaina, fiert tare.
a) -1/4 in prima zi
-1/2 in a doua zi
-3/4 – 1 galbenus in a treia zi
Se vor da trei galbenusuri pe saptamana, albusul se va introduce in alimentatie dupa varsta de un an.
b) tot in piureul de legume se adauga carnea de pasare – piept de pui, se fierbe carnea separate in supa adultilor, se mixeaza bine si se amesteca in piure:
- o lingurita in prima zi
-2 ling in a doua zi
-3-4 ling pana la 6 ling pe zi
c) branza de vaci, in zilele cand nu primesc branza la fruct
d) ficat de pasare
-1/4, ½, ¾ pana la un ficat fiert sau fript la gratar si mixat in piure + unt
e) peste alb fiert sau fript la gratar 1-2-3-4-6 lingurite.
Dupa fiecare aliment nou introdus, se asteapta 2-3 zile pentru a vedea cum se adapteaza si tolereaza copilul si apoi se introduce un nou aliment.

Masa a IV-a – masa de la ora 18
Se inlocuieste dupa 7 luni cu:
-iaurt cu sau fara fructe
-mamaliguta pripita (subtire) cu unt, branza sau/si smantana
-papanasi cu branza de vaci, fierti.

Pana la 2 ani si jumatate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese cu lapte/zi.

Un week-end frumos!

Pupici,
Andrea de Stefania (13.08.2004) si Matei (04.09.2007)
Poze Stefi mai vechi si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

astazi TEODORA mea a facut 4 luni,ce repede trece timpul
LA MULTI ANI fetita mea !
LA MULTI ANI si pentru dulceata LAVINIEI ,cat si pentru dulceata lui MAGDAZ
SA NE TRAIASCA FETELE ,dragi mamici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

La multi ani micutelor! Sa fiti sanatoase!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Iaca si pozele promise...

http://picasaweb.google.com/carpatina.be

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

La multi ani ! pentru dulcetzelele sarbatorite azi , sa cresteti mari si sanatoase, norocoase si frumoase !

Intru sa postez si eu azi, ca iar primesc absenta nemotivata. Nu stiu cat apuc sa scriu. astept musafiri. asa ca probabil nu voi apuca sa scriu tot ce as vrea.

Piciulika, primeste si din partea noastra condoleante. E trist intr-adevar sa pierdem pe cineva drag, insa in cazul de fata nu trebuie sa-ti faci probleme ca nu ai mers cu Radu, chiar nu are ce sa caute un bebelus la o inmormantare. Cu siguranta si sotul si soacra ta stiu ca esti cu gandul alaturi de ei si prefera sa va stie acasa, in siguranta.
Sim, sa-ti fie de bine tunsoarea ! Bravo, meriti sa te rasfeti asa din cand in cand ! Despre caderea parului nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme, e ceva normal in perioada asta, cheala oricum nu ramai, stai linisita, toate fetele trec prin asa ceva ( ma rog, mai putin tomasa ). O sa ne revenim, ai sa vezi... Mai suparator e faptul ca trebuie sa pazim bb-ii sa nu ajunga la ei firele alea care cad.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze avem in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

quote:
Originally posted by carpatina

Iaca si pozele promise...

http://picasaweb.google.com/carpatina.be

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

ce domnisoara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

quote:
Originally posted by carpatina

Iaca si pozele promise...

http://picasaweb.google.com/carpatina.be

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

ce de par are ,a mea e cheliuta

Mergi la inceput