Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiymihaela spune:

Zadi acu nici eu nu stiu de ce m-am hot sa ma duc la servici mai ales in situatia in care nu mai am cu cine sa o las pe asta mica, soacra s-a imbolnavit subit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiymihaela spune:

Fetelor va invitam la poze noi
Primul meu craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Vin si eu cu urarile pe 2008. Sa avem un an mai bun, sa ne crestem usor si bine copiii sa fim sanatosi si fericiti cu totii.

Eu am lipsit motivat. Ieri la ora 12 pe fuga am plecat spre Bucuresti. Trebuia sa venim azi dar ne-a spus cineva ca-i drumul bun si ca ninsoarea vine spre Moldova. De ajuns am ajuns bine. Noi de obicei plecam pe la 4 dimineata ca sa doarma Maria dar acum am plecat in mijlocul zilei. Asa ca matza a fost cuminte dar s-a mai si matait cand s-a plictisit de toate jucariile si de maimutarelele mele. Am fost f mirata sa vad ce zapada mare e in Bucuresti. eu credeam ca va impresionez cu pozele facute de noi la munte unde zapada avea 50 cm dar acum nu mai e cazul. Ne-a luat 6 ore sa ajungem din Piatra aici (cu tot cu o pauza de masa de 45 de minute) si inca 2.5 ore i-a luat sotului sa parcheze masina in fata blocului printre nameti.

Maria e mult mai bine. A fost f incantata cand am ajuns acasa. Din fericire se pare ca nu s-a invatat in brate. Acum doua zile insa a trebuit sa o ducem din nou la spital pentru ca tusea din ce in ce mai tare, nu mai manca deloc asa ca trebuie sa-i dau antibiotic :augmentin 2 ml la 12 ore 5 zile si un sirop de tuse altul decat Stodalul care i-l dadeam eu. Nu mai face febra iar dintisorul 8 aproape a spart gingia. De cateva zile merge in jurul patutului deci e pe drumul cel bun.

Concediul nostru- JALNIC. Am avut vreo 4 zile cand nu am iesit nici un minut din casa ca nu avem voie sa ies cu Maria si nimeni nu vroia sa stea cu ea , apoi mi-am luat inima in dinti si cu toate comentariile de rigoare am plecat toti trei la mama desi acolo sunt numai 2 camere si sta si fratele meu cu logodnica. Rezultatul: am fost mai relaxata chiar daca conditiile nu au fost super si tota lumea a trebuit sa faca anumite concesii iar mama a stat cu Maria ca eu si sotul sa mai iesim in plimbare. Asa ca am profitat si intre 2 mese de-ale ei (ca de matatita ce era nu vroia sa manance decat cu mine )am iesit prin oras, in drumetii pe munte prin zapada, in vizita la prieteni... Nu am putut face tot ce ne propusesem dar decat deloc....

LUMI- la Maria a functionat LASS BABY dar la a doua incercare. Prima runda nu a ajutat-o cu nimic. Plus iaurt cu pere, iaurt cu prune de la borcanel, spanac, mazare... I-am dat si lactuloza.

MADY- imi pare rau ca si tu ai avut parte de niste sarbatori mai putin placute. La anul vom avea copii "mari" si sigur va fi mai bine. Plus ca eu nu sunt suparata pe Maria ca s-a imbolnavit ca doar nu a fost vina ei ci sunt suparata pe sot si pe socri ca nu au stiut sa gestioneze situatia.

Imi pare rau sa vad ca mai sunt si alti copilasi bolnavi. Sper sa se faca bine toti.

LORADIN- cred ca sfatul care l-ai primit de a schimba ora de culcare a fetei e bun. Pana la urma e singurul mod de a profita mai mult de ea. Si eu nu cred ca-i rau.

INTREBARI- acum Maria are frecvent temperatura de 36 grade celsius (in gurita). Nu e prea putin? E ok asa?

Tot la spital mi-au spus sa nu o scot din casa si sa nu-i fac baie. Cat timp? Ca eu in seara asta i-am facut baie chiar si pe cap(nu-i mai facusem de pe 28 cand a facut febra). Am mai spalat-o eu numai asa pe portiuni dar mi se pare prea complicat plus ca acum nu mai are febra si nu vad de ce sa nu-i fac baie. poate este vreo explicatie si n-o stiu eu. Iar de scos afara la fel. Soacra-mea a insistat sa nu o scot deloc nici pana la masina ceea ce mi se pare o prostie totusi. Oricum nu am ascultat-o pana la urma.Dar cand o voi putea scoate in plimbare 15-20 minute? Va multumesc.

Daca-i dau antibiotic ii pot da ceva sa-i protejez stomacelul? Pediatrul de la spital nu mi-a recomandat nimic.



Cam asta ar fi tot pentru moment. De acum nu mai lipsesc atat de mult timp.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Tzuna iti recomand cu draga inima biotics,eu de fiecare data i-am dat biotics si e f bun,e posibil ca de la augmentin sa faca diaree,cel putin razvanu asa a facut si asa face mereu de cate ori ii dau antibiotic si mereu isi revine cu biotics...iar in ceea ce priveste baia,nu ai facut rau...cat a avut razvanu febra nici eu nu i-am facut baie iar cand a venit doc ieri la noi mi-a zis ca ii puteam face baie si pe febra dar putin mai rece decat de obicei....si acum te rog spune-mi sunt ok termometrele astea digitale care se pun in gurita,in ureche sau la frunte?sunt precise?

pup!noapte buna!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

aaaaaaa roxanici chiar ca ti-as fi dat cu o vaza in cap,dar tu esti o draguta si ai dreptate,incerc sa fiu calma si ink reusesc dar eu sunt suparata ca de ceva timp numai ghinioane...nu putem sa avem si noi o sapt linistita,fara sa ni se intample ceva nasol...si acum m-a apucat si depresia ca noi nu avem prieteni,suntem singuri,doar cu fam....
pupam raresu nazbatios!!!!

Gata noapte buna!!!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Multumesc Tzuna de recomandari.Am incercat cam tot ce ai zis si au avut efect o perioada.Acum ii dau lactuloza si daca problema va persista o sa-i dau si Lass Baby.La multi ani!

George a dormit o ora de la 7 la 8 si acum nu vrea sa doarma iar eu si sotul suntem franti.Nu stiu ce sa-i mai fac sa adoarma.Ma ustura sanii de la cat a supt (ca asa adoarme el de obicei) dar acum....e odihnit omu'
Noapte buna tuturor si va doresc sanatate!



Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Buna seara stup!
La muti ani!!!!!!!!!!!!!!!

Pupam copilasii bolnaviori...( si noi avem o rino laringita...adica tuseste si are putin rosu in gat...ne tratam cu Panadol).

Felicitam copilashii mergatori...noi inca nu vrem...nici macar in 4 labe.

Martha e foarte bine...mananca aproape tot ce ii dau ...si ii multumeste Iunitei pentru musacaua de ficatel :)...Zice tata in continuu...lala...dada...nghe...si tipete la greu.Sta in picioare tinandu-se de marginea patutului...dar oboseste repede. Se joaca singura si cate o ora...doarme ziua vreo 3 ore...noaptea de la 11 la 9, cu mici maraieili prin care cere suzeta.

Imi ia capul intre maini si ma duce la gura...eu zic ca asa ma iubeste ea...rade foarte mult...e suficient sa te uiti la ea zambind...si incepe sa rada in hohote.

Doar doi dinti...de jos, cei de sus sunt pe drum. Ii mai dau cate un biscutie sa roada, mamanca apropae jumate din el.
E foarte atenta la tot ce se intampla in jurul ei.

Sunt o mamica ce s-a intors devreme la servici.Timpul meu liber ii apartine cu totul Marthei.Abia astept sa ajung seara acasa sa-i vad zambetul de bucurie. Ce zambet...raset. Am mai spus, nu suport poze pe desktop, sau pe birou...mor de dorul ei daca ii vad o poza.Dimineata plec mai tarziu de acasa...vreau sa fiu eu cea pe care o vede prima oara cand se trezeste.Am inceput incet-incet...cate trei ore pe zi..apoi 4...apoi 6...pana cand am ajuns la 8.Inceputul este greu...apoi am gasit alte puncte de reper...alte bucurii pe care sa mi le ofer mie si copilului meu...uneori ma simt vinovata...alteori sunt realista si imi dau seama ca stand acasa nu as fi fost eu...Loradin...te inteleg perfect...si sunt convinsa ca la un moment dat iti vei gasi echilibrul...

Noapte buna stup,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

zadi oare noi suntem surori sau copii nostri or fi gemeni? ca zau in tote postrarile tale despre ei ii vad pe ai mei, si noi tot 2 dini de la 6 luni si atat, si noi cu zvapaiat mare etc....
mikiymihaelaexista o cresa particulara, din cate stiu eu singura care primeste sub 1,5 ani Acorns, dai pe google si vezi sau cu www si .ro

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

si eu am copil treaz la ora asta, da' am lasat-o langa tac'su in pat poate adoarme
Am mai descoperit un site http://www.mamashealth.com/book/preg.asp, pacat ca nu l-am descoperit cand eram gravida dar sunt si alte chestii interesante pe acolo.

eeee, mi-am luat o grija, am maritat amandoua fetele! De-acum pot sta linistita. Cam departe de casa dar ce nu facem noi sa gasim baieti buni! pt ginerei!

Roxanici untul l-am dat jos imediat dupa. Pe vremuri se folosea untura...
Zadi trebuie sa fie undeva pe forum oferte pentru el. Daca nu, gasesti pe alte forumuri dar nu pot scrie aici. Nu stiu daca stii tu unde au plecat mamicile de ianuarie-februarie 2006. Da o cautare pe google cu orajel si vezi ce iese. al doilea sau al treilea rezultat de acolo . sper ca m-am facut inteleasa, daca nu, da un PM sau un mail.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Tzuna, daca ii place iaurtul, poti sa ii dai iaurt, apoi antibiotic, apoi iar iaurt, cred ca e cel mai bine asa. Daca nu ii place iaurtul, nu stiu ce i-ai putea da. Pe prospectul de la zinat, ce i-am dat eu ultima data spune ca se poate da chiar cu lapte dar laptele dulce nu cred ca protejeaza stomacul. Chestia cu iaurtul o stiu de la mama care asa se proteja cand avea ulcer. Multa sanatate!
Eu intru in greva, tuseste de o luna desi i-am dat de toate. Acum suntem pe Mucosolvan. Dupa ce il termin nu ii mai dau nimic!

Mergi la inceput