Nu-mi iese bezeaua de la negresa!!!!!

Nu-mi iese bezeaua de la negresa!!!!! | Autor: lidiadanaila

Link direct la acest mesaj

....imi vine sa ma sinucid! Am facut de 3 ori negresa cu bezea si nu-mi iese bezeaua !...adica se rumeneste , creste , dar se lasa si inmoaie apoi de se lipeste de degete si dinti. Unde gresesc ?? Care-i secretul ? Am batut bine bezeaua de intorceam castronul...am pus bezeaua peste blatul racorit , am facut-o cu foc mai moale , apoi mai iute....tot nu-mi iese ! Ajutor !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Daca te consoleaza cu ceva, nici mie nu mi-a iesit, nu-mi iese si probabil nici nu-mi va iesi vreodata vreun tip de bezea, nu numai cel de la negresa. Macar sa fim doua, am auzit ca daca-s doi puterea creste...cica. Mai asteptam si vedem ce se intampla. Dar sa stii ca si de la cofetarie e foarte buna bezeaua, o cumperi si o pui cumva deasupra, ha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de lidiadanaila

....imi vine sa ma sinucid! Am facut de 3 ori negresa cu bezea si nu-mi iese bezeaua !...adica se rumeneste , creste , dar se lasa si inmoaie apoi de se lipeste de degete si dinti. Unde gresesc ?? Care-i secretul ? Am batut bine bezeaua de intorceam castronul...am pus bezeaua peste blatul racorit , am facut-o cu foc mai moale , apoi mai iute....tot nu-mi iese ! Ajutor !

lidia



Asta nu-i motiv sa te sinucizi.
Incearca si tu alta prajitura, si nu mai incerca negresa.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sau inlocuieste bezeaua cu frisca

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

...si totusi mai astept raspunsuri....poate-i vreo mamica priceputa pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Lidia eu la 2-3 albusuri pun 1 cana de zahar.
Bat albusurile bine,bine dupa care pe rand torn cu cana zaharul si iar bat si bat pana sta tzapan.
Pun pe o hartie de copt gramajoare,gramajoare la distanta una de alta si le bag la cuptor pana cresc si se rumenesc usor.
Sper sa te ajute ce ti-am spus eu,la mine intotdeauna au iesit tzapanoase,betoane

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

La bezea primele 10 minute lasam la foc mediu dupa care lasam usa aragazului intredeschisa si se ususca ma mult...iese foarte bine bezeau asa. Bezeaua mai mult trebuie sa se usuce.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

eu nu o mai bag la cuptor am o reteta excelenta de negresa, cu lapte si galbenusuri, iar albusrile care raman sunt special pt spuma de deasupra.
6 albusuri batute spuma cu 200 de gr de zahar, se pun la bain marie, cam o ora dureaza treaba nu trebuie sa mesteci in castron cu albusrile decat dupa ce e fiert apa din oala cu apa.
e facuta spuma cand pe marginea castronului incepe sa se prinda , adica se intareste.
o pui frumos peste prajitura si asta e, razi niste ciocolata arata super, plus ca e foarte usor de ornat cu ea.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput