Dispozitiv de facut paine acasa

Dispozitiv de facut paine acasa | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

sa-mi iertati ignoranta, dar sa-mi laudati macar intentia de a evolua la gradul de brutareasa sefa :),

vreau sa fac pt copilasi paine in casa, cu faina de pe la magazinele naturiste, vreau sa pot face si
paine de mai multe feluri, si cozonaci, aluat de pizza, chifle, cornulete, deci mai multe asa
, sa dospeasca, sa framante, sa faca tot ce trebuie sa fac eu, numai sa n-o si manance....si ca sa nu fiu nevoita sa merg la voia intamplarii, daca tot exista acest forum, as vrea sa-mi impartasiti din experienta voastra,

anume ce marca de aparat trebuie sa cumpar ca sa intruneasca doleantele de mai sus si sa se preteze la cineva fara experienta in domeniu, adica la mine.

E rentabil sa ai un asemenea dispozitiv acasa sau nu ? Isi merita banii si locul in bucatarie sau e un moft? Intreb pt ca deja la noi, desi acum avem o bucatarie mare, cred ca ne trebuie o camara numai pt electrocasnice mici, de cand avem copiii am tot luat diverse aparate: roboti, mixere, toastere si sandwichmakere, microwelle, cafetiera (pt noptile albe) de acusi nu mai incap in dulapul lor.


merci si An nou linistit
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

La o simpla cautare, am gasit rapid 3 subiecte (erau mai multe, dar le-am ales pe cele cu mai multe raspunsuri):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68934&SearchTerms=masina,de,paine
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68330&SearchTerms=masina,de,paine
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61828&SearchTerms=masina,de,paine

Sper sa te ajute informatiile din ele.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

merita...painea iese nemaipomenita...(rentabil dpdv material...nu este...fiindca "papa" curent) dar dpdv sanatate nu mai sta pe ganduri

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Natalia, am citit doua link-uri dintre cele recomandate de tine si inca nu mi-am luat aparatul, pana-l citesc si p-al treilea o sa apuc sa mi-l iau la anu` si la mult ani, nu era mai simplu sa intre cine vrea si sa-mi raspunda scriind f simplu recomandarile in ordinea fiabilitatii:
1. marca X
2. marca Y

?

merci Monica, poate-mi scrii pe PM despre marca aparatului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dorsilia, tu crezi ca o sa-ti scrie lumea mai repede decit o sa citesti tu subiectele acelea? Nu prea cred, mai ales ca multi nici nu au timp sa intre azi pe forum, sint in pregatiri pentru Revelion. Eu nu am masina de piine, dar am vrut sa te ajut in modul in care am putut, adica sa-ti dau info pe care ai cerut-o. Daca vroiai pareri urgente, trebuia sa mentionezi. Adica tu nu ai timp sa citesti (informatii tot la obiect, apropo!), dar altii au timp sa scrie.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Dorsilia, trimis pm cu referinte despre masinutza mea de paine si comparativ cu altele(cu care am mai intrat in contact)
Natalia, f bine ai procedat acolo Dorsilia gaseste multe informatii utile chiar si dupa ce-si cumpara masinutza de paine
bafta la cumparaturi!
Un an nou fericit
LA MULTI ANI!


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Balbina, nu m-ai inteles, am apreciat gestul tau, iti si multumesc pt el, si tocmai pt ca si eu sunt in pregatiri de revelion cu doi copii mici, ma gandeam asa in mintea mea, ca macar cele ce citesc subiectul meu si vor sa raspunda, ca e benevola participarea dealtfel, s-o poata face cat mai lapidar, mentionand un simplu nume de produs. Restul detaliilor de utilizare (ca alea erau din belsug, plus retete, deci nu tocmai la obiect:), retete, mici secrete, normal ca le-am citit o parte deja si le voi mai reciti si citi in continuare dupa ce-mi iau masina.

Oricum m-am lamurit in mare despre ce e vorba si la ce anume sa fiu atenta cand achizitionez aparatul, in parte celor citite, in parte explicatiilor Monicai, ce si-a facut timp si mi-a raspuns in privat . Si nu cred sa fie nimic rau daca am incercat sa obtin o informatie mai rapida. Am intrebat, n-am dat cu parul, da?
An nou linistit si tie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Dorsilia eu mi-am cumparat pe 21 decembrie un Moulinex, cu doua framantatoare (este varianta cu capacitate de max1500g)Vreo doua zile am inconjurat-o prin bucatarie caci nu mi-am facut timp sa citesc instructiunile (nu erau asa complicate dar era vorba de argintul viu de fiu'meu)Am facut prima data paine (era cel cu paine cu lapte)respectand instructiunile din carte si a iesit grozava; mi-am luat inima in dinti si am facut si cozonac -unul singur si a iesit excelent, a tria oara am dat-o in bara caci am facut eu inventii de ale mele si a fost un rateu (paine mancabila dar cu miros puternic de drojdie), a patra reteta a fost iarasi OK; important este sa ai sustinerea in famile, caci al meu sot zice ca decat sa stea sa astepte 32-4 ore o paine se duce jos si vine cu o lada de paine in 10 minute;
Si relax caci sui noi suntem catine cu tot felul de lectrocasnice, care mai de care mai ciudate , insa mai toate le folosesc cel putin odata pe luna;
Succes

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)
album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ce chestie, eu am un aparat de facut paine de vreo doi ani, sau trei? Mi l-a cumparat sotul meu, nici nu stiu ce marca e, ca am zis ca numai paine nu mai faceam in casa, el a tinut-o in promisiuni ca face el, ce sa zic... dadea bine in bucatarie.. pentru musafiri, cred. Si acum, cu ocazia Craciunului..curatenie... chestii, am decis sa-l duc in pod ca sa nu-l tot sterg de praf asa aiurea. L-am pus in cutie si l-am dus in pod. Dar am auzit multa lume ca painea iese super. Ce-ar fi sa-l dau jos din pod?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

kita, dar de ce sa o astepti
o poti programa sa fie gata oricand vrei

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am copiat mesajele aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68934&whichpage=10 si va rog sa continuati discutia la subiectul indicat, daca este cazul. multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput