Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

va multumesc tuturor pt urari si Adseanei ca v-a trimis vestea. Noi suntem bine, fericiti cu minunea mica. Anthony e un scumpic, mananca doarme si... face galagie, sper sa trecem repede de faza asta pt ca deja a inceput oboseala sa se acumuleze. Bia e in culmea fericirii cu 'haar broertje' il mangaie si ii spune sa nu planga intalege ce nu are voie si degeaba ii spun eu ca asa a fost si ea si a dormit in patut sau a mers in scoica de masina etc ea imi raspunde ca cc 'cand va fii si ea mica va feace... ce face Anthony.
Cu romana stam rau, si eu m-am obisnuit atat de mult cu olandeza ca ii vorbesc in romaneste din ce in ce mai rar. La scoala e bine se pare ca s-a adaptat mai bine decat speram, vorbeste bine olandeza, a invatat ceva poezioare pe care le tot recita/striga in gura mare.
Nu am citit din urma dar cum duminica viitoare ajunge mama mea la noi promit sa redevin activa

Mamicile cu doi prichindei, cum faceati cu somnul de noapte si cu trezirile ca sa nu se trezeasca si cei mari la ora de masa a celui mic?

Va pupic.




anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

UFFF,greu e fara timp liber,nici macar LA MULTI ANI nu mai apuc sa spun,asa ca o fac acum!
sa-mi scuzati greselile de editare,dar voiam musai sa va mai scriu si nu am timp(e o noutate ptr.cineva?)
Poze nu am apucat sa pun sau sa vad,dar promit s-o fac(ambele)
Picii mei sunt niste scumpi,de craciun am fost toti raciti,de la medicul de familie din ziua vaccinurilor captusiti(in ordine,alex,anabela,eu si tati),dar fara sechele sau chinuri.
acum caut gradinita ptr alex,asa ca iar nu voi avea timpsi ma macina emotiile pentru bolile ce vor urma.Tare as vrea sa le evit,caci pana acum in afara de mucisori si diaree usoara nu prea stim altceva si nici nu ne intereseaza sa aflam.
Capitolul laude ale puilor il voi lasa pe mai tarziu,dar nu va scutesc.prefer daca mai am timp sa pun poze.
In schimb am citit cu drag de ceilalti pitici si ii pup si felicit;si pe mamici.
Felicitari ptr.masini rrox,dalia,pisi.la cat mai putine buseli,dar important este sa fiti voi intregi.stiu ce inseamna oftica,dar sanatatea n-are pret.
multumesc ptr felicitari si urari si sorry ca n-am fost la inaltime cu raspunsurile,dar bucuria a fost mare.
ank,felicitari si sa-ti traiasca;legat de intrebarea ta,alex e greu de adormit,dar apoi doarme tun pana la urmatoarea trezire care nu-i determinata de anabela,ci asa il apuca,iar anabela doarme extraordinar(cu mancarea avem probleme,ca de,trebuia sa vedem si cealalta varianta,de balerina,desi se dezvolta bine cu cicalitoarea de mine pe cap;inca n-am diversificat-o,desi face 6 luni cronologice pe 22,dar corectat are 4,5,asa ca mai asteptam putin).anabela doarme cate 12 ore noaptea,intrerupte doar de 3 alaptari-strict,apoi continua somnul-iar ziua mai cumuleaza 2-3 ore.asa viata zic si eu.alex face economie la somn in continuare si are tantrumuri gramada,ba chiar si cu scaunul ne-am trezit din nou in pampers de vreo 5 luni,de cand am adus-o pe anabela acasa,dar asta e,o sa treaca.important este ca e un destept,un dulce si iubitor,iar fratii sunt topiti unul dupa altul.
mai incerc sa mai intru,dar nu dau termene ca ma fac de ras;please,nu ne uitati,ca si noi va citim care cand apuca

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

In sfarsit am reusit s-ajung la zi cu pozele;am si vizionat,am si pus,inclusiv un filmulet cu ghidusi.Mai am poze de la Craciun,dar inca sunt in aparat,spre rusinea mea....
Am vazut un Brien superb si talentat,ca pictat(portretul facut cadou bunicii e slaba copie).
Am mai vazut o Andrada frumoasa foc,o domnisoara finuta si dulceeee...
Mi-am permis sa-i vad si pe Bubu si Sofia,daca tot am prins parola;daca mie imi era adresata interdictia prin parolare imi cer scuze ca mi-am bagat nasul lung,dar nu-mi pare rau deloc:sunt absolut superbi,au crescut,sunt frumosi,seamana intre ei si cu toate astea au individualitate.
Ii pup pe toti si enjoy our images!

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Iata ca la aceasta ora pot sa "declar"si poze de la Craciun si Revelion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Am fost pe faza, mamacita, deja le-am vazut... Chiar era cazul sa apari si tu!
Sunt minunati impreuna! Mi-ati placut tare, veselie mare la voi, asa cum va stiam! Bravos!



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:


Venim si noi schiopatand din urma....
An_k sa-ti traiasca minunea de Anthony, sa fie sanatos si sa va bucure vietile.
Ligia heheheh....m-am distrat tare cu Raducul, si noi ne-o luam , ca sa zic asa.
Mama sa-ti traiasca minunile scumpice.
Zuzu unde-s pozele de la Londra?
Rrox....17 kg.....si io si io....hai zi-ne si noua secretul ,caci io simt ca se indreapta toate catre sud(mai ales dupa cezariana asta nenorocita).
Sa va mai spun de noi, s-au mai linistit spiritele, caci o luam asa pe aratura.....sunt tot tampon dar mai light.
Vorbeste mult, dar mult si ca si Raducu, are butonul de inregistrare apasat.Ma imita intru-totul intonatie, cuvinte gesturi....intr-o dimineata cand il pregateam de gradi ,din cauza incercarii mele de a-i scoate bluza de pijama i-a cazut oita lui de care nu se desparte.
Imi prinde barbia si-mi zice pe un ton cat se poate de serios:n-ai voie sa arunci cu jucarii, ai inteles ? ca altfel primesti probleme...ai inteles?
In alta zi....imi cere sa-i aduc de baut...si-mi zice hai ca numar pana la 3 .....1....grabeste-te!
O pupa pe sara-sa pana lesina, si cand o lasa el o iau eu....biata copila...si din bunatate ii mai da din cand in cand cate ceva sa manance...de exp ieri i-a bag in gura o grisina, deci tampon cum spuneam.
Zana e cumintica, nu sufera comparatie, daca asa era si imparatul faceam 500 de copii pana acum..lol
Am mai pus ceva pozici :
http://good-times.webshots.com/photo/2459086000102362195HNvjjd

sanatate muciosilor,
Dantje & Martijn & Hannah


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

quote:
Originally posted by Dantje
Zana e cumintica, nu sufera comparatie, daca asa era si imparatul faceam 500 de copii pana acum..lol



Eheee,Dantje,exact ce-ti spuneam de Anabela;dar mai bine ca a venit greul inainte,cum ti s-ar fi parut acum dupa un copil cuminte,unul nazdravan?!
Am vazut pozele,sa-ti traiasca iubitorii!
andruzza,nu stiu daca am apucat sa si scriu,dar de admirat v-am admirat din prima!Chiar mi s-a parut ca Stefi seamana un pic cu Anabela,nu gasesti?Oricum,sunt minunati.
Cat despre veselie....incerc sa le asigur lor un climat psihologic sanatos de dezvoltare,ei n-au nici o vina ca mama lor e mai in varsta si obositaaaaaa,cum n-a fost in viata ei.As dormi non-stop,dar cred ca astept pana pe lumea ailalta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:



hehe, lume nou pe aici...
an-k ne bucuram ca ai ajuns acasa cu minunatia . Iti dorim numai bine, refacere rapida si vrem poooze!

mamacita... v-am admirat in poze. Ce familie minutata!
Anabela e scumpa tare... Alex nu mai vorbesc... iar parintii se vede cat is de fericiti...
Alex e baiat mare de-acuma...la fatza nu mai chiar asha de rotund..acum e mai baietel.. dar tot bulanasele alea faine i-au ramas!
Cat de oboseala si somn ce sa zic.. important e ca sunteti sanatosi toti si copilasii cresc..ca de dormit , vorba ta... poate pe lumea ailalta!

Dantje, am mai aruncat o privire prin poze si sunt frumosi "rau" copilasi tai!
Ma bucur ca ma intelegi cum e cu un copil care vorbeste non stop!

Acum a inceput si in masina .. ca acolo tacea si admira peisajul!
Acum:
usurel mami!
hei vezi ca faci accident!
mami mai repede ca ne grabim....
uite autobuxul, troleibuzul... rapunde, le vezi? (D-ne fereste sa nu raspund)

Duminica am facut parastas pt bunica si apoi o masa la mama acasa! A memorat locul unde s-au asezat toti (15 persoane) si apoi D-ne fereste sa se fi asezat "gresit" vreunul ca ii executa Raducu imediat! Acolo nu e locul tau!

Si scoate fel de fel de chstii din, majoritatea sunt citate din noi...
Ieri zice: "nu mi-e foame ca am mancat un senvis"

A inceput si sa inventeze. Unde mergi Radu! "Merg la Calful sa cumpar spagheti"(la unele cuvinte il spune pe r , la unele nu inca)

Ma mai supara pe mine cand face pe el si ieri mi-a scapat si i-am zis ca-i cade putza .. (de obicei nu-l amenint) si zice: nu cade mami, sta bine aici, creste mare. Ii place pishu!
La fel si cu caca zice: sta bine caca la fundulet. Nu trebe olitza!

Hai ca v-am facut capul mare!
Va pup!


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

ligia,multumesc pentru complimente;
da'stiu ca m-ai facut sa rad cu lacrimi,incepand de la"mucles,bai"la"sta bine caca la fundulet".Pupa-l pe Raduc cu simtul umorului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Dantje, sa-ti traiasca imparatul si printesa ! Frumosi in patul fratiorului. Stai sa vezi cand va incerca si patul printesei (cu ea acolo bineinteles).

Mamacita, tare frumosi copilasii tai. Anabela seamana foarte mult cu samuraiul, cel putin la gurita mie mi se par identici. S-apai ce balerina ? Ca mie mi se pare ca e tare bine proportionata. Sunt convinsa ca este in grafic cu greutatea. Si parca-i tot asa de serioasa ca si Alex pe cand era bebe ? Si ce bine sta in fundulet deja. Eu pe Andrei nici nu-mi venea sa-l mai pun in fundulet cand il vedeam cum se ghebosa.
Si off ce vremuri dulci, cand iti adoarme bebeul la san (deh, imi da gura sa zic, ca noi dormim toata noaptea de juma' de an).
Ah, si succes la gasit o gradinita pe masura asteptarilor. La primavara il dai ?
Ca acuma-i nasol rau. Vinerea trecuta din 42 de copilasi cati sunt la gradi, mai ramasesera in picioare 2, iar 5 erau in spital. Si si aia 2 dadeau semne de oboseala (raceala). Si de la prichindei, familii intregi erau pe medicamente. De la amigdalita lui Mihai s-a imbolnavit si Andrei (si tare greu e cu el ca nu-i place nici un medicament in afara de anticonvulsivul lui) si inca 2 vecine (surori) desi Mihai era sanatos cand s-a jucat cu cea mare. Noi suntem teferi.

Ligia, simpatic foc Raducu.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput