Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna diminetat mamici.

Dora a scapat de pampers(multumim bunicii),dar nu scapam de biberon.
Bea sucul si apa din pahar,dar laptele nu vrea sub nici o forma sa-l bea din pahar sau cana.Dimineata si seara cere biberonul.
Credeti ca este tarziu pt biberon?

Pupici

Ionela siDora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andruzza, Andira scuze Evident, raspunsul era la intrebarea Andruzzei... s-au conectat neuronii gresit

Andira la noi nu tine chestia cu pampersul si gradinita. E atat de voluntara incat orice ii conditionez refuza. Zice ca n-are decat gradinita, sa nu o primeasca, ea e mare si merge la scoala. Si nu accepta ca n-ar primi-o la scoala, se supara si chiar ca nu mai vrea fara pampers. Daca o las in pace, imi cere periodic sa-i pun chilotei si e tare mandra cu ei. Nu ii murdareste, dar dupa o ora, doua, imi cere pampers. Are o problema cu kk, se indura tare greu sa-l faca. Cum v-am zis, pipi face demult doar in wc(are un wc micut, gen olita, l-a placut mult mai mult decat pe olita, asa e fetita mare), singurica.
Asta e, sunt hotarata sa am rabdare, pana la urma va renunta ea la el. Ma chinui sanu o compar cu Mariuca, care la 2 ani a invatat in fix 2 saptamani sa faca la olita si dupa aceea nu a mai avut nici o scapare. Fiecare cu reusitele ei

Zuzu tinem pumnii sa scapi de soacra si sa fie fara nervi intalnirea cu mama

Ariadnabr Felicitari Soniei! Tot asa sa o tina!

Anca Micaela m-ai amuzat cu durerea de picioare si maselute Bravo Emei!

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ionela cred ca-i tarziu pentru biberon. Seara dupa lapte o speli pe dintisori? Te sfatuiesc sa-i cumperi un pahar cu capac si pai. Ar trebui sa-i placa si ai face asa tranzitia spre pahar normal.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Da, reusesc s-o spal pe dintisori dupa lapte.
Are si pahar cu capac,dar bea orice din el,numai lapte nu.
Ea vrea laptele cu bibe.Mi-a promis ca atunci cand vine la camera ei nu mai bea cu bibe.

Pupici

Ionela siDora-Ioana
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA LA MARE
http://s189.photobucket.com/albums/z166/ionela_r/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Hai ca mai aparem si noi dupa o luuuunga perioada de timp. Dar ce sa-i faci, stam tare rau cu timpul. La servici nu prea am timp sa scriu, iar acasa cum ma apuc imediat vine altcineva (de obicei Eva) cu alte idei (sa se uite la poze, sa asculte la casti, sa stea pe locul meu la calculator, sau pur si simplu imi gaseste altceva de facut).

De intrat am tot intrat pe-aici (am admirat pozele cu Anabela si Alexut, cu Stefania si Rares, cu Sofia si Bubu, cu Bia si fratiorul ei, cu Hannah si Martjin).
Mamacita, Andruzza, Zuzu, An-k, Dantje, aveti niste copilasi superbi-realmente mi-a facut mare placere sa vizionez pozele voastre.

Despre noi: Eva a devenit o ambitioasa peste masura, scoate niste replici de te lasa cu gura cascata, a inceput o perioada cu niste crize de personalitate (cred ca sunt faimoasele tantrum-uri, parca asa se numesc) dar pur si simplu simt uneori ca-mi vine sa-mi iau campii pentru ca o apuca niste urlete, de cele mai multe ori fara motiv. De exemplu azi a facut o criza de vreo ora (tipete, nervi, aruncat lucruri) pentru ca mama a indraznit sa-i ofere un piure de pere. A inceput cu "ea nu mamanca prostia asta" si s-a autoenervat groaznic. Fac si ai vostrii asa? Victor in mod sigur n-a avut o perioada de ambitii din astea...ce-i drept el a fost si este un copil foarte intelegator.
Cred ca Evei i se trage si de la uitatul excesiv la televizor, a fost o perioada cand vroia sa se uite non stop - ma rog aici in principal a fost vina mamei si a bonei- ca i-au permis lucrul asta. Plus ca la ea chestia cu "nu functioneaza cablul" nu merge pentru ca-ti da replici: "pune-i firul in spate", sau nu e curent, replica "becul merge, ai facut tu ceva" si se pune pe urlat. Acum negociem la greu sa se uite decat la serialul cu sirenele (de pe Jetix) pe care-l povesteste cu lux de amanunte .

De pampers n-am scapat, tot din cauza acestei ambitii...am avut o perioada cand a facut numai la olita, dar pentru ca i-a intrat in cap ca vrea pampers mereu, vrea sa stea doar cand are ea chef acolo.

De vreo 3-4 luni s-a ales si cu o constipatie tare nasoala, iese odata la 3-4 zile. O fi tot din cauza olitei? Rrox, spune-mi si mie te rog ce laxativ ii dai tu Ioanei? Cumva lactuloza? Are efect?

Hai ca mai revin ca trebuie sa plec acasa!

Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dako spune:

rrox si ana 71 - ati incercat cu prune uscate? e un laxativ grozav! cel putin la ai mei a mers.

ionela - cu biberonul..hm..ce sa iti zic??! sunt copii la gradi, mai mari...aproape 4 ani, care beau inclusiv apa cu bibe. dar incearca sa o santajezi. sau sa ii oferi un bonus extraordinar.


va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox - si Irina e voluntara, si de multe ori imi pierd rabdarea, cand imi dau seama ca ar trebui sa o iau altfel. Asta e unul din motivele pt care ziceam ca trec pe ceai de tei
Dar nu refuza chiar orice.

Ana - m-ai lasat masca cu replicile Evei, au fost super tari!!! Cel putin cea cu "becul merge, ai facut tu ceva"...
Irina nu face asa, ca tot intrebai. Cel mult stramba din nasuc, imi da lingurita la o parte si pleaca la ea in camera sa se joace. Urla doar daca insist (prea tare).
Tantrum-uri are daca ii refuz ceva: sa o pun la geam sa vada cand trec pompierii, daca nu vreau sa-i dau ceva ce-i trazneste ei pe moment, daca o cert cand ii ia lui Nati jucariile din mana etc.
Dar asa cum povestesti tu - nu.
Nici n-as putea sa-ti dau vren sfat, poate celelalte mamici mai experimentate sau care s-au lovit si ele de asta.

Ionela - si Irina bea laptele la biberon. Nu i l-am scos pt ca medicul pediatru ne-a avertizat ca e posibil sa nu mai bea laptele deloc daca nu i-l mai dam cu biberonul. Orice altcea bea normal, asa ca nu m-a deranjat prea tare sa-i las biberonul pana ii scot Milumil-ul, adica peste 3 luni. Dupa care trecem la lapte normal, cu canitza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ana da, ii dau si lactuloza (duphalac), numai ca in doza practic dubla decat cea scrisa pe cutie. Asa are efect. Ii dau si lactoza (humana) in laptele cu cereale. Ii dau si ulei de in inaintea mesei de pranz (asta e o sursa importanta si de omega 3, creste si imunitatea, pe langa efectul lubrifiant). Si da, Ako, mananca si in fiecare dimineata prune deshidratate sau crude - functie de ce avem. Ba mananca si smochine. In plus are doua gustari de fructe pe zi, una pa la ora 12-13 si una pe la 19. Bea suficienta apa zilnic si la pranz papa intotdeuna carnita cu legume. I-am dat chiar si varza.
Problema ei este ca se tine sa nu faca kk. Daca scad doza de laxativ nu mai face. Trebuie sa fie foarte moale ca sa-l lase sa iasa. Si aproape de fiecare data cand face, face putin si se opreste. Nu-i place sa faca kk, pur si simplu.
Initial facea la 3 zile si se mai intarea (daca se aduna mult se intareste fiindca pierde apa). Asta a fost anul trecut in vara. Atunci am inceput cu lactoza si am remediat o periaoda. Toamna a mancat toata ziua prune si nu au foat probleme. La sfarsitul toamnei insa ajunsese sa nu faca o saptamana!! Am ajuns de 3 ori cu ea la urgenta fiindca facuse dop. Ii venea zilnic sa faca, dar se tinea cat putea. Supozitoarele nu aveau efect. Am inebunit putin perioada aia Pe urma am ajuns la tratamentul asta si, desi mai face pauze de cate 3 zile din cand in cand, in rest face zilnic.
Am citit ca poate fi nevoie si de 2 ani de tratament cu laxative pana uita si nu-l mai tine.
Am avut mare succes si cu pulbere de oxid de magneziu. Chiar mai bun decat cu lactuloza. Ii puneam seara intr-un danonino impreuna cu putina lactoza si dimineata facea cu siguranta en gros. Dar nu mai vrea sa ia, nu-i place mirosul.
Acum astept sa-mi aduca cineva din State "milk of magnesia", e sirop cu gust mai bune. Daca il va accepta, cred ca schimb lactuloza cu el.
Cam asta e epopeea lui kk. Ca de', trebuia sa aiba si Ioana o problema, prea era copilasul perfect. Asteptam sa renunte la idee si incercam sa nu punem deloc presiune pe ea cu problema asta.
Ana e posibil sa fie o forma de afirmare a personalitatii si constipatia Evei. E kk al ei si il face cand si daca vrea ea. Incearca si sa o ignori, sa nu dezbateti deloc subiectul in prezenta ei. Si daca ii dai laxativ, nu-i spune pentru ce e, zi-i ca-s vitamine sau asa ceva.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ionela daca ii speli dintisorii dupa e in regula. Eu nu ziceam de paharele cu cioc, ziceam de pahar cu pai. Ioanei ii plac foarte tare paiele. Mai nou a inceput chiar sa bea cate putin lapte daca i-l dau in canita normala cu pai normal. (Ea nu bea lapte deloc de obicei, nu-i place).

Ana sa-ti zic si de tantrumuri. Mariuca a fost maestra la capitolul asta Din crize de afirmare a personalitatii devenisera cu timpul instrument de manipulare bine pus la puct (in special a maica-mii). Din experienta mea, abordarea cea mai buna, unica cu rezultate, este sa ii oferi multiple posibilitati de alegere. Sa hotareasca ea tot ce se poate in ceea ce o priveste (alegand din optiunile pe care i le oferi tu). Si mai ales nu cedati niciodata la un tantrum. Daca va obtine macar o data ce vrea fiindca a facut o criza si voi n-ati mai suportat si i-ati facut pe plac, va incerca sa repete strategia de cate ori va putea.
Cu Ioana am aplicat metodele astea si nu prea urla. Cand urla ii explic frumos ce si cum, ii spun ca inteleg ca e suparata, dar nu se poate ce vrea ea, pentru ca... si ii propun altceva in loc. De cele mai multe ori tine si se opreste din plans. In plus daca plange, mami nu intelege ce vrea si nu poate sa-i dea/ faca

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Ariadnabr, felicitari pentru sarcina! Sa ai parte de o sarcina f. usoara si de un bebelus sanatos si la fel de adorabil ca si Sonia!

Multumesc mult pentru raspunsuri (Rrox, Andira si Dako).

Dako, ce-i drept nu am incercat cu prune uscate. Stiam si eu ca sunt bune si am vrut acum vreo luna sa cumpar din piata, i le-am aratat Evei si mi-a zis ca ea nu mananca "prostiile astea". De fapt a devenit un fel de obicei, cam tot ce e nou intra in categoria "prostii" - nu stiu de unde a invatat chestia asta. O sa-i cumpar si o sa-i dau lui Victor, fara s-o intreb pe ea...asa ii mai trezesc curiozitatea (dar si chestia asta merge cand coopereaza Victor ca si el e asa de reticent la nou....).

Rrox, intr-adevar la Ioana situatia este mult mai nasoala. Te cred ca ai inebunit putin in perioada aia cu dopurile. Esti sigura ca nu are ceva in zona rectului (gen hemoroizi interni, polip, fisura anala), care, din cauza unei dureri sau chiar a unei usoare jene s-o faca sa urasca momentul defecatiei?
Si eu m-am gandit ca la Eva ar putea fi o ambitie mai mult decat o cauza fizica...mai ales ca aceasta constipatie a debutat cand am inceput si "operatiunea olita". Dar ce-i drept, nici nu mananca in fiecare zi fructe, a avut o perioada cand numai paine prajita manca, ceaiul de musetel cu miere nu-l vrea, iar la fructe e destul de selectiva. Prunele uscate i le dai pur si simplu cum le cumperi (binenteles spalate) sau le mai faci ceva?
Multumesc mult pentru sfaturile legate de tantrumuri, intr-adevar au devenit deja instrumente de manipulare. E fff. greu sa nu cedeze unul dintre noi (de obicei mama ) la unele din ele (stiu ca e gresit)- s-a si invatat cum o cearta cineva se duce cu o fata nevinovata la altcineva. Si are niste texte de te iau prin surprindere ( de exemplu acum vreo cateva seri o certase usor taica-sau si a venit la mine fara sa-mi spuna ca se certasera cu lacrimi in ochi si niste vorbe " mami eu mereu am nevoie de tine, imi place asa de mult sa stau cu tine, te rog stai cu mine" de nu stiam ce-a apucat-o. Am luat-o in brate, ne-am pupat, nestiind ce se intamplase si apoi dintr-o prostie ( ca vroiam sa-i schimb sosetele ude) s-a pus pe un urlat si aruncat cu toate cele.Pe urma am aflat de conflicul cu taica-sau. Mai nasol e ca vrea sa se impuna in fata lui Victor, care nu prea stie cum sa gestioneze situatiile astea si il inteleg (nu prea stim noi, d-apai el). Din joaca i se pune ei pata pe ceva si incepe " tu sa taci chiar acum", "tu sa te duci in camera ta", etc si apoi mai sare si la bataie. Victor care e oricum genul foarte logic, o intreaba calm ce-a apucat-o si de-aici se dezlantuie. Mai ales ca si stie unde sa-l "loveasca": se duce tot o fuga la jucariile lui si incepe sa le arunce, sa-i traga de caiete, etc. Binenteles ca e pedepsita si lasata singura in camera....Sper ca e doar o etapa....are zile cand e asa de buna si de haioasa. Intr-o dimineata a fost cu mama si bona la mall si in spatele lor erau niste pustani zgomotosi care tot radeau.A intrebat-o pe mama, f. sobra, la ureche, daca baietii aia rad cumva de ea (adica de mama). Cand mama a intrebat-o de ce crede asta i-a zis: "pentru ca esti bunica mea si bunicile nu prea au ce cauta in mall" . Nu stiu de unde pana unde a tras ea concluzia asta....Iar aseara a intrebat-o taica-sau pentru ca-i place cum zice ea (in loc de "frumos" zice "tumos" dar cu accent aparte si el cand si cand o provoaca sa zica asta): cum miroase fetita" frumos sau tumos?" la care ea foarte rapid "ca de obicei".
O sa incerc sa-i ofer in diverse situatii posibilitate de alegere, sper sa fiu pe aceeasi linie si cu mama si cu bona, ca stii cum e atunci cand se ocupa mai multi de acelasi copil, daca nu abordeaza la fel problema....Sper sa ne tina nervii.

Hai ca m-am intins azi la vorba...parca vreau sa recuperez!

Mergi la inceput