Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Gabitza, al meu foloseste suzeta, dar foloseste si manutele la greu. Ieri l-am vazut si pe Stefan, era numai cu manutele pe la gingii... Banuiesc ca e normal, in etapa sta a lor...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Prisi, vroiai sa ma vezi cum aratam inainte de a ramane insracinata... Pozele astea sunt facute in septembrie 2006, cu trei luni inainte de fericitul eveniment...

http://family.webshots.com/album/560010906wfFnqT


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Stai, ca ma duc sa caut niste poze cu verisoara mea, la revelionul 2007... Cu doua zile inainte de a aparea doua liniute pe test...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Noi tot in brate si la tzatza, nu stiu ce are ca nu par colici, mda nu le-am lustruit degeaba asum insa nu mai fac fata, aia mare ma intreaba ce mancam deci ma duc sa arunc ceva in cuptor.Isabeluta sigur e grasime sanatoasa, vreau si eu. Annisia lasa kilele ca nu ai decat 3 luni de la nastere, se duc ele treptat.Gabriela la mine casa e vraiste deja, curatenia generala a fost mai demult si maine poimaine astept musafiri. Si a mea numai cu mainile in gura si ma enerveaza ca dupa masa scoate lapte din cauza asta. Acum mai baga si jucarii in gura si sunt stresata cu microbii, mai bine era cu suzeta ca pe aia puteam sa o fierb. O sa caut jucarii speciale pt dintisori poate alea se fierb.Elisucai ii place bradutul dar mai noi adora sa o tin sa se uite pe geam incearca sa urmareasca masinile pe strada.Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Sim, apropo de verisoara mea, am intrebat-o de cizmulite si mi-a spus ca le-a cumparat de la H&M, din Budapesta... Nu stiu cand mai ajunge pe acolo, desi se vantura des, ca e stewardoasa din aia... S-ar putea sa ajung si eu. Oricum, daca gasesc oiti iau. Desi iti recomand o vizita la celebrul, deja, magazin din Piata Moghioros. Poate apoi treci si pe la mine, ca vad ca ai lasat-o balta... Cred ca nu ti-a placut de moaca mea...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

multumim isabeluta!

emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by myral

La multi ani pt MIRUNA IOANA , ANDREI , MIHAI SEBASTIAN si GIULIA!



Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)





multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

CA toti ne plangem ca nu stim daca ce face copilul e bine, am cautat pe net. Poate intereseaza si pe altii

"Dezvoltarea psihomotorie a bebelusului la 3 – 4 luni se caracterizeaza prin:

- Copilul se intereseaza de lucrurile si sunetele din mediul inconjurator, exploreaza totul cu privirea, aprecieaza mult compania si activitatile familiale.
- Pentru a se face inteles, copilul dumneavoastra se agita, asociind miscarile mainilor si picioarelor cu tipete de bucurie sau suparare.
- Bebelusul reactioneaza la sunetele stridente sau familiare (telefon, voci…).
- Cel mai mult il intereseaza vorbirea si, incercand sa vorbeasca, el cauta genele ochilor.
- In timp ce-i vorbiti el zambeste, se misca. Daca plange cumva, vorbindu-i, il calmati.
- Bebelusul intoarce capul complet pentru a urmari obiectele, perioadele de observare sunt mai lungi, isi descopera mainile si le duce la gura.
- Prinde obiectele care sunt puse in contact cu mainile sale. Deschide si inchide palma si tine obiectul cateva momente. Este vorba de o presiune involuntara.
- De obicei, bebelusul de 3 – 4 luni poate petrece 5 – 6 ore pe noapte fara sa bea nimic.

Jocul cu bebelusul
- Alternati in timpul zilei pozitia sa de pe spate, pe fata si puneti-i la dispozitie obiecte mici, cat mai variate, cum ar fi un inel de dentitie, cuburi, cesti din plastic, animale sau papusi din carpe, un carusel muzical. Alternati pozitia obiectelor (pe ambele parti, la capatul de sus sau de jos al patului).
- Copilului ii trebuie aceste obiecte pentru a incerca sa le prinda.
- Incurajati-i miscarile si reduceti treptat suportul. Progresiv, tineti-l la inceput de solduri. El va trebui sa incerce sa-si tina capul drept.
- Cand emite sunete, aratati-i ca sunteti bucuros, aplecati-va deasupra lui, atingeti-l, radeti usor, imitati sunetele caraghioase pe care le emite…va sporovai si mai mult.
- Vorbiti cu bebelusul si in timpul baii sau cand il leganati.
- Plimbati-l prin casa, nominalizand obiectele pe care le vede sau identificand sunetele pe care le aude.
- Pentru a-l calma, vorbiti-i cu blandete, emiteti sunete precum “aaa” sau “mmm” sau alte sunete apasatoare sau cantati-i cantecelul preferat.
- In timpul baii si al schimbarii scutecului, faceti cateva miscari de decontractare: deschideti si aduceti mainile peste piept, faceti-l sa pedaleze cu picioarele. Miscarile trebuie sa fie blande si ritmice.
- In pozitie culcata, tineti degetele bebelusului pentru a se putea ridica sau aseza.
- Ocazional, este bine sa lasati sugarul singur, sa-si descopere mainile si sunetele pe care le emite. "

Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:


multumim isabeluta , myral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Buna dimineata la pranz!
Cine vine sa doarma langa mine? E loc pentru toata lumea...

annitha_cl, bine ai venit printre noi!

valentina_22, batista bebelusului e foarte usor de folosit. Eu am renuntat la aspirator pt ca era destul de greu de plimbat prin casa si trag cu gura. E mult mai simplu si eficient. Sanatate multa!

slippers, e absolut superb grasunelul tau deghizat.

Gabriela77, toti copii la varsta asta isi baga manutzele in gura si saliveaza abundent. Sigur o sa treaca obiceiul asta, ai vazut vreodata un adult sa stea cu mainile in gura?

Anissia, culoarea parului tau e de top. Ai curaj la schimbari drastice si nu dai rateuri. Bravo! Eu am incercat o data sa imi deschid culoarea parului si m-am speriat de ce a iesit. Ma speriam si peste noapte cand ma duceam la baie si ma vedeam in oglinda. Dupa 2 saptamani m-am intors la culoarea originala.

ramonaiani, multumesc de informatii, sunt super. Unde le-ai gasit? Pe net, stiu...dar mai exact?

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput