Dulciuri pentru diabetici

Dulciuri pentru diabetici | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Postarile voastre m-au atras pt. ca am un diabetic in casa si de sarbatori este f. trist.
Cine are idei pt. dulciuri care sa poata fi gustate de diabetici ar face fericiti acesti oropsiti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Offf, si noi ne confruntam cu problema asta, bunica din partea sotului e diabetica (din fericire nu e insulinodependenta, insa oricum e greu...)

Depinde acum pentru ce varianta vrei sa optezi, pentru ca si in comert au inceput sa apara mai multe variante de dulciuri pentru diabetici. Chiar am fost la Metro saptamana trecuta si gama e destul de larga. Deci poti opta pentru varianta de-a gata, su si ciocolata, si niste chec-uri, am vazut chiar si inghetata pentru diabetici.

Noi i-am cumparat sa isi faca in casa de Craciun budinca , erau cu mai multe arome.

Sunt si foarte multe variante de indulcitori care substituie zaharul, care se gasesc si sub forma lichida, si i-am luat si din aceia, ca ne-a anuntat ca ea face cozonac. Problema e cu faina , ca nici din aceea nu are voie, normal. Am inteles ca ar fi o varianta de inlocuitor al fainii, doar ca ne-a comunicat ferm ca nu vrea altceva ca nu ii mai cresc cozonacii.

Cand are pofta de dulciuri isi mai face mere coapte, cu scortisoara. Mere din acelea pt diabet.

Multa-multa sanatate si Sarbatori fericite!




APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">WALKING ON SUNSHINE

Mergi la inceput