Voi ce impartiti(dati de pomana) in Ajun?

Voi ce impartiti(dati de pomana) in Ajun? | Autor: ni-na

Link direct la acest mesaj

Eu impart in fiecare an si am nevoie de pareri.Sa ma explic si de ce:la mine in zona se imparte grau,turte si fructe.Eu lucrez in Ajun pana tarziu si n-am timp sa merg cu impartitul . Ma gandeam sa duc la colegi,niste sarmalute de post si daca a-ti putea sa-mi sugerati si altceva,v-as fi recunoscatoare.Mentionez ca nu sunt in aceiasi locatie cu ei si ca nu pot sta prea mult pe acolo ca exista camere de supraveghere.
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

ni-na obiceiurile frumoase nu trebuie sa fie ignorate,eu cred ca daca ai face sau ai cumpara colacei(covrigi)ai pute sa completezi in mod fericit pomana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ni-na, jos la semnatura mea este albumul cu mancarici de post, daca gasesti ceva pe-acolo da clic pe poza si in josul paginii apare reteta.
daca zici ca nu ai timp te-as indruma catre un foietaj(fie el si cumparat) umplut cu diverse umpluturi(dulci sau sarate)este si usor de facut si mai ales de servit.
numai bine


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ai putea sa cumperi niste pateute cu ciuperci,strudel cu mere,cu dovleac sau covrigi din aia mai mari,impletiti si dati impreuna cu un mar,sau portocala ceva!
LA noi se imparte in ziua de Craciun doar!

"La vita e bella"
De mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Pana la urma raman pe bucatele traditionale.Am primit cateva telefoane de la cei care au primit in anii trecuti si au zis ca pentru turte vin ei la mine sa-si ia pomana.Stiti ce sunt turtele nu?foi de aluat facut din faina simpla cu apa ,subtiri cum sunt cele de placinta si coapte pe plita(in oras le coceam pe dosul tavii).Am primit de la tara turte,miere si nuca am ,maine dimineata ung foile cu miere si presar nuca din belsug.Voi face si grau,colacei si fructe.Totul de post ca se imparte in Ajun.Multumesc pentru sfaturi.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Ma simt asa de bine ca am putut face fericiti 3 copii saraci,ducandu-le o pulpa de porc,un tort,portocale,nuci si alte alimente,ca sa poata face si ei un Craciun Fericit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Se spune ca este cu adevarat pomana cand dai celor care au nevoie.

Mergi la inceput